Gün geçmiyor ki yeni bir yetenek sosyal medyanın gücü ile ünlüler kervanına katılmasın. Eskiden müziğe gönül vermiş birinin “star” olup geniş kitlelere konser verebilmesi, samanlıkta iğne bulma şansından daha azdı. Ya çok şanslı olacaktın, ya da daha “hazin” senaryolara göğüs gerecektin.

Fakat Sosyal Medya yeteneği olan herkesin imdadına yetişti ve prodüktörler değil sizi halk seçsin dedi. Tabi bu durum çok absürt ünlüler doğurmadı değil. Sabahtan akşama kadar oyun oynayarak milyon dolarlar kazanandan tutun, annesine babasına uykusunda eşşek şakası yaparak ünlenenlere kadar geniş bir skalaya yayıldı. Bütün bu listede ki arkadaşların ortak yanları hepsinin 30 yaşının altında olması ve hitap ettikleri kitleye yakın olmaları bence.

Forbes dergisi heryıl olduğu gibi bu yılda herşeyi test eden İsviçreli Bilim Adamları edasıyla, Youtube’da en çok para kazanan 10 kanalı ve sahiplerini sıralamış. Biz de sizler için bu 10 kanalı derledik. Ne iş yaparlar, nasıl bu kadar ünlenmişler, ne kadar kazanmışlar, ne hakkında içerik sunarlar sizler için araştırdık.

#1 PewDiePie – 12 milyon $

 

pewdiepie

10’u 1 yerde setinin en garibi PewDiePie bence. Ne iş yapar derseniz, oyun oynar, kendi kendine konuşur, küfür eder, başkalarının mesajlarına cevap yetiştirir. Normal bir Dünya’da bütün bu özelliklerin birleştiği bir insana bırak 12 milyon $ vermeyi, eşya emanet etmez, kız vermezler. Ama gel gelelim biz normal bir Dünya da yaşamıyoruz artık. Garip insanlar alkışlanır, normaller asosyal ilan edilir oldu. Eee bu durumda da Felix Kjellberg isimli İsveçli gencimiz 40 milyon takipçisi ve banka hesabında 12 milyon $ ile zirvede yerini alır.

#2 Smosh – 8.5 milyon $

 

Smosh_themovie

21 milyondan fazla takipçiye sahip Smosh YouTube kanalı, 2 eski arkadaş olan Ian Hecox ve Anthony Padilla‘ya ait. İkili kendilerine ait 5 farklı YouTube kanalını kontrol ediyorlar. İkilinin şöhreti gönül verdikleri komedi kanalı olan Smosh’dan geliyor. Smosh o kadar tutuldu ve sevildi ki yapımcılar kanal ile aynı ismi taşıyan bir sinema filmini geçtiğimiz yaz seyircilerle buluşturdular. Smosh ikilisi YouTube kanallarından yıllık 8.5 milyon $ çıkarmayı başardılar.

#3 Fine Brothers – 8.5 milyon $

 

fine_brothers

Smosh ile çekişen Fine Brothers, 13 milyonu geçen takipçi sayısıyla Smosh’dan daha az takipçiye sahip olsa da 8.5 milyon $ ile kazanç konusunda ikinciliği paylaşıyorlar.Kanal ile aynı ismi taşıyan Fine Brothers Entertainment yapım stüdyosunu kuran ikili, Kids React, Teens React ve Elders React gibi videolarla ünlendi ve 2014 yılında açtığı React kanalıyla büyük ün yaptı.

#4 Lindsey Stirling – 6 milyon $


Lindsey_stirling

Bir plak anlaşmasının kıyısından dönen Lindsey, kariyerinin dönüm noktasını yaşamış oldu. Suya düşen plak projesi onu durdurmadı ve kendi adını taşıyan bir YouTube kanalı açarak kemanı ve dansları ile 12 milyondan fazla takipçi toplamayı başardı. Kanalı vasıtası ile 6 milyon $ kazanç elde eden Lindsey, her geçen gün artırdığı takipçileri ile prodüktörlere meydan okuyor.

#5 Rhett & Link – 4.5 milyon $

 

rhett_link

Rhett McLaughlin ve 3. Charles Lincoln Neal’ın eğlence videoları ve sabah programları takipçilerini güldürmeye devam ediyor. İkilinin kanalı 4 milyondan fazla takipçiye sahip ve programlarında yer verdikleri sponsorlu tanıtımlar dahil edilerek yıllık kazançları 4.5 milyon $ kadar.

#6 KSI – 4.5 milyon $

 

KSI

Olajide Olatunji‘ye ait olan KSI kanalı, video yorumları ve eğlenceli içerikleri ile 10 milyon takipçiye sahip. Rhett & Link ile aynı geliri ve sırayı paylaşmalarına rağmen aralarında ki büyük takipçi farkı bizlere asıl olan takipçi sayısı değil pazarlama taktiği der gibi gibi. KSI, yıllık 4.5 milyon $ gelir ile 6. sıramızda yerini alıyor.

#7 Michelle Phan – 3 milyon $

 

michelle_phan

Hobisinden milyon dolar çıkaran bir diğer kanal ise Michelle Phan‘ın kendi adını taşıyan makyaj ve kişisel bakım kanalı. Yıllık geliri 3 milyon $. Kariyerine amatör olarak başlayan Michelle 8 milyonu aşan takipçi sayısıyla profesyonel makyözlere taş çıkartıyor.

#8 Lilly Singh – 2.5 milyon $

 

Lilly_singh

Komedyen ve şarkıcı Lilly Singh‘in kanalı 6 milyon takipçi sayısı ve 2.5 milyon $ yıllık geliri ile 8. sırada.

#9 Roman Atwood – 2.5 milyon $

 

roman_atwood

Listemizin 9. sırasında yazımın başında bahsettiğim “eşşek şakaları” yaparak 7 milyon takipçiye ulaşan Roman Atwood var. Kanalından elde ettiği yıllık gelir 2.5 milyon $. Yanlız yiğidi öldür hakkını yeme derler ya, Roman Atwood’un şakaları da iyi hazırlanmış, üzerinde düşünülmüş şakalar.

#10 Rosanna Pansino – 2.5 milyon $

 

rosanna_pansino

Bu kadar gezen, eğlenen, makyaj yapan, gülen insanlar elbet acıkacaklar da. Bu konuda da imdadımıza Şef Rosanna Pansino yetişiyor. Aynı isme sahip kanalı üzerinden 5 milyon takipçiye yemek yapmayı öğreten Rosanna, 2.5 milyon $ gelir elde etmiş.

İster listedeki insanları veya yaptıkları işleri sevin ister sevmeyin, burada 2 önemli mesaj var:

1- İnsan hobisi yani sevdiği işi yaparsa muvaffak oluyor

2- YouTube çok iyi kazandırıyor arkadaş :)

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.