Las Vegas’ta CES fuarına katılan şirketler yeni oyuncaklarını tanıtmaya devam ediyor. Bunlar arasından en çok dikkat çeken ürün ise kuşkusuz yolcu taşıyabilen elektrikli drone EHang 184 oldu. Çinli şirket EHang tarafından geliştirilen araç ilk kez CES fuarında tanıtılarak ilk prototipleri ile görücüye çıktı.

İlk yolcu taşıyabilen elektrikli drone olma özelliğine sahip araç bize başka bir geleceği hayal ettirmek adına gayet başarılı bir girişim. Evden çıkıp kapının önünde bekleyen drone’a binip işe gittiğinizi düşününce özellikle İstanbul trafiğini çekenler için gayet umut verici hayaller ortaya çıktığını söyleyebilirim. Şimdilik sadece prototipi bulunan araç Amerikan Havacılık Dairesi’nden izin almayı başarmış değil.

Yaklaşık 200 kilo olan araç 100 kiloya kadar yolcu taşıyabilme kapasitesine sahip. 100 kiloluk yolcuyu 23 dakikalık süreyle seyahat ettirebilen araç bu sürede yaklaşık 16 kilometrelik yol yapabiliyor. İstanbul için baktığımızda kuş uçuşu trafige takılmadan işinizden evinize gitmenizi sağlayacak bir mesafe için yeterli olabilir ama şimdilik sadece hayalden ibaret.

Elektrik gücü ile çalışan EHang 184 üstünde 4 adet pervane bulunduruyor. Tamamen sürücüsüz olarak kendi rotasını belirleyen aracı yolcunun kullanma seçeneği mevcut değil. Araca binmeden uygulaması ile gideceğiniz yeri belirleyip sonrasında herşeyi EHang’a bırakıyorsunuz. Alçak irtifa aracı olarak sınıflanan drone için yasal izin konusu şimdilik bir muamma fakat ilerleyen yıllarda bu konuda çözüm yolu mutlaka açılacaktır. Diğer dronelar gibi ‘sense and avoid’ adı verilen etraftaki objeleri algılayıp objelerden kaçmasını sağlayan teknolojiyi kullanan araç ileride yüzlerce olacağı düşünülürse pilotsuz olarak planlanması çok vizyoner bir hareket olmuş diyebilirim. Şimdilik görüntülerde insan taşınan bir görüntüye tanık olmasak da ilerleyen günlerde daha detaylı videolar mutlaka gelecektir.

Jetgiller gibi seyahet etmeye yakın olduğumuzu hissetiren EHang 184 şimdilik geleceğe dair umutlarımızı yeşertmekten başka birşey yapamıyor. İlerleyen günlerde bize neler vaad edip, neleri başaracağını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.