2016’nın ilk günlerini yaşadığımız şu günlerde geçtiğimiz yılın son ve en çarpıcı istatistiklerinden birisi ile karşınızdayız. Yeni yıl tüm dünyada farklı şekillerde kutlanıyor olsa da sevdiklerine hediye almak gelen yeni yıla güzel bir başlangıç yapmak adına ortak bir gelenek haline gelmeye başladı. Bu gelenekten tabiki en karlı çıkan taraf üreticiler oluyor, yılın bitmesinden önceki en büyük satışların yapıldığı bu son günlerde tüm dünyada binlerce çeşit üründe satışların patlamasıyla birlikte yeni bir yarışı da beraberinde getiriyor. Aralık ayı boyunca yapılan satışlarla ilgili yapılan araştırmada çok şaşırtıcı olmasa da ciddi bir farkla satışlarda rakiplerine fark atarak yeni yılın kazananı Apple oldu.

Flurry Insights tarafından yapılan araştırmada Aralık ayı boyunca aktive edilen cihaz sayısı göz önüne alındı. Bu verilere göre %49.1’lik bir oranla Apple rakiplerine ciddi bir fark attı. Aralarında bitmeyen patent davaları devam eden ezeli rakibi Samsung‘un %19.8’lik bir aktivasyon oranına sahip olması ise ciddi anlamda şaşırtıcı. İki ezeli rakibin arkasından %2’lik bir oranla Nokia %1.7 ile LG ve son olarak %1.5’lik bir aktivasyon oranıyla Xiaomi geliyor.

apple-samsung-satis-oranlari-2015

Bu veriler çarpıcı gibi gözükse de asıl etkileyici kısım büyük resimde. Geçen yılın verileri ile yeni verileri yan yana koyduğumuzda geçtiğimiz yıl %51.3’lük aktivasyon oranına sahip olan Apple bu yıl %2.2 kayıp vererek aslında gerilemiş gibi gözüküyor. Noel kutlamalarında Apple’ın satış üstünlüğünü bu denli baskın bir şekilde sağlaması tabiki tüm yıl boyunca satış rakamlarının aynı oranda olacağı anlamına gelmiyor.

apple-samsung-satis-oranlari-2015

Diğer istatistiklere baktığımızda ise, Phablets olarak tabir edilen büyük ekranlı akıllı telefonların geçen yıla oranla %14 oranında bir büyüme gösterdiğini görüyoruz. Araştırmayı yapan firma Apple’ın devam eden başarısını 2013-2014 arasında büyüme gösteren büyük ekranlı akıllı telefon pazarına kayıtsız kalmamasına bağlasa da %14’lük artışın sadece Apple sayesinde olduğunu söylemek imkansız. Bu istatistikteki diğer dikkat çeken konu ise büyük ekranlı akıllı telefonların Tablet kullanımına negatif bir etkisinin olduğunu göstermesi, araştırmayı yapan firmanın bu tarz yorumları olsa da bu denli büyük  bir pazarda böyle özel bir günde ve kısıtlı sürede alınan verilerle tutarlı aynı zamanda genele uyarlayabileceğimiz sonuçları çıkarmak doğru olmayacaktır. Her ne kadar bu konuda sadece yorum yapmakla yetinsek de araştırmanın gösterdiği tek bir gerçek var ki Apple’ın yeni yıl sürecinden ciddi bir üstünlükle galip bir şekilde ayrıldığıdır. İlerleyen günlerde 2015 yılında gerçek kazananı göreceğimiz haberlerle birlikte olacağız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.