Bu gelişmenin, özellikle benim gibi çok üşüyen insanlar için kritik bir konu olduğunu söylemeliyim. Üşümek ayrı bir tarafta dursun, kışın eldivenleriyle elinde çantası işe giden insanlar burnuyla telefon cevaplamaya çalışırken, oluşan görüntülerin bu yüzyıla ait olmadığını düşünüyorum. Artık her şeyi telefonumuzdan kolayca yapabilirken, sadece onları eldivenle ya da ellerimiz nemli olduğunda kullandığımız anlardı bütün sağladığı avantaja tezat olan ve intikamını aldığı anlar da, sanırım bunlardı.

Neyse ki, benim içimde yara olmuş olan bu özellik için Apple sonunda çalışma kararı almış. Mühendisleri California’da bu tarz senaryolar yaşamadığından mı bilmiyorum, Samsung gibi rakiplerinin çoktan geliştirdiği özelliği Apple daha yeni gündemine almış gibi gözüküyor. Apple’ın henüz aldığı, Amerikan patent dairesi tarafından onaylanan patent, ‘eldivenle dokunma algılama‘ ibaresine sahip. Ekran üstündeki sinyal yoğunluğununa göre, algılama eşiğini değiştirecek olan yeni sistemle Apple eldiven sorununu kökünden çözmüş olacak.

Bu sistem sayesinde, iPhone uyumlu eldiven gibi ifadeleri tamamen hayatımızdan silerken, yaşadığımız ufak kazalarda, parmağımızda bulunan bantlar da telefonumuzu kullanmamızı artık engellemeyecek. Yeni cihazlarla birlikte bu özelliği kullanmaya başlayacak olan Apple, önümüzdeki kış itibari ile tüm bu sorunları tamamen ortadan kaldırmış olacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.