Rus arama motoru Yandex‘in eski çalışanı, arama motoru kaynak kodunu çaldığı ve satmaya çalıştığı gerekçesiyle 2 yıl ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

Rus yayını Kommersant‘ın haberine göre, Dmitry Korobov, kendi girişimine sermaye oluşturmak için arama motoru kaynak kodunu ve algoritmasını çalarak satmaya çalıştı, fakat söylenene göre herhangi bir işlem gerçekleşmeden önce, online ve offline olarak alıcılar aramaya başladı.

İşin ilginç kısmı ise, Korobov’un kaynak kodu için talep ettiği bedelin 25,000$ + 250,000 ruble (yaklaşık 3,500$) olması. Korobov’un bu ölçekte bir servis için, epey “kelepir” bir fiyatlandırma yaptığı aşikar.

Özellikle eğer kaynak kodunun satışı başarılı olmuş olsaydı, milyarlarca rublelik bir domino etkisi yaratacağı düşünüldüğünde, istenen bedelin – ve cezanın – azlığı, şaşırtıcı.

Ticari bir kuruluş olarak Yandex tarafından bakıldığında, amiral gemisi olan arama motoru servisinin kaynak kodunun, serbest bir şekilde web’de dolaşmasının, şirket için çok ciddi sonuçları olabilir ve Yandex’in değerinde dramatik düşüşler yaratabilirdi.

Neyse ki Korobov, darknet (derin web) üzerinden tanıştığı potansiyel alıcı ile görüşmeye gittiği sırada, konuyla halihazırda ilgilenmekte olan Rus Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından yakalandı. Yandex de olayın ardından, oldukça derin ve rahat bir nefes almıştır muhtemelen.

Nihayetinde, Yandex’in Rusya’daki arama sorgularının ve pazarın %57’lik kısmına hitap ettiği düşünüldüğünde, %35’lik pazar payıyla Google, bu satışın gerçekleşmesi halinde, şüphesiz en kazançlı taraf olurdu.

Fakat bu olay başarısız bir girişime dönüşse de, Yandex’in güvenlik konusunda aldığı tedbirlerin ve şirketin iş yapma prensiplerinin sorgulanması, hatta en azından algısal düzeyde değer kaybetmesi, böyle bir skandalın muhtemel sonuçları arasında.

 

Yazar Hakkında

Gökçen Orhan

İletişimin temellerini Ege Üniversitesi'nde, Satış&Pazarlama'yı Philip Morris'te, Reklam ve Sosyal Medya'yı Miami Ad School'da öğrendi. Inveon'da harika insanlarla gerçekleştirdiği İş Geliştirme faaliyetlerini sonlandıran Gökçen, e-ticaret, dijital iş geliştirme ve omni-channel operasyon kurguları üzerine kendini geliştirirken, orta ve büyük ölçekli şirketlere on-demand iş geliştirme ve dijital danışmanlık yapıyor. Kafa Tech'de girişimcilik, iş geliştirme ve dijital pazarlama üzerine yazan Gökçen, beyin fırtınası yapmaktan ve bir şeyler inşa etmekten zevk alır. Herhangi bir şey!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.