Bugün, WhatsApp kullanan Telegram kullanıcılarının dikkatini çeken ilginç bir gelişme oldu.

Popüler mesajlaşma uygulaması, Telegram linkleri içeren tüm mesajları bloke ediyordu. Engelleme taktiği mesajı silmekten ziyade, gönderilen linki bir hyperlink olarak atamıyor, düz metin olarak gönderiyordu. Bu da, gönderilen adresi, tıklanabilir ve kopyalanabilir olmaktan çıkarıyor tabii ki.

Yani son güncellemeye göre, WhatsApp bu tarz rakip uygulama linklerini spam olarak algılıyor. WhatsApp’ın 2.12.12 versiyonu yüklü iPhone testimizde böyle bir sorunla karşılaşmazken, Android 2.12.367 versiyonunun yüklü olduğu cihazımızda link engelleme sorunu bizim de karşımıza çıktı.

Whatsapp Web tarafında ise herhangi bir engelleme ile karşılaşmadık.

whatsapp-telegram-engelleme

The Verge’ün haberi Telegram tarafından da onaylandı. Telegram’ın yaptığı açıklamaya göre, WhatsApp bu sabah sessiz sedasız aynı versiyon numarısını ( 2.12.367) taşıyan yeni bir güncelleme gönderdi ve yeni güncellemenin yüklendiği telefonlarda, gönderilen linkler engellendi. Konuyla alakası olmayan Worcester, Massachusetts merkezli yayın kuruluşuna ait Telegram.com’un da engellendiği yapılan testlerde ortaya çıktı. Tam bir kurunun yanında yaşta yanar durumu :)

whatsapp-engelliyor

Telegegram tarafından yapılan IMGUR paylaşımı http://imgur.com/B5ISWZw

Link engellemeleri Facebook’da çok bilindik bir uygulama olsada, WhatsApp’da ilk defa karşılaşılan bir durum. Facebook, WhatsApp’ı satın aldıktan sonra, uygulama üzerinde olumlu yönde birçok güncelleme yapmıştı. Görülen o ki, bu güncelleme, kullanıcıların takdirini kazanan bir güncelleme olmamış.

Bu arada Facebook ve WhatsApp cephesinden gelen açıklama Telegram yetkililerini pek tatmin etmişe benzemiyor. Facebook sorunun akıllı filtrelemeden kaynaklandığı, bilinçli bir engelleme olmadığı yorumunda bulundu.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.