Yoğun istek üzerine, Kanunsuz Girişimciler Serisi’ne :) devam ediyoruz!

Serinin Önceki Yazısı : Tarihin En Büyük İllegal Girişimcisi : Pablo Escobar

Bazı diziler vardır, bir solukta seyredersin, hiç bitmesin istersin. İşte benim için bu listenin başında gelen dizi “Breaking Bad”dir. Dizinin ana karakteri olan Walter White’ın düşünce yapısı, olayların üstesinden gelme yöntemleri, köklü kartelleri dize getirişi ve basamakları emin adımlarla çıkıp zirveye oturuşu (yaptığı işi tasvip etmemekle birlikte) bir girişimcinin izlemesi gereken, onu başarıya götürecek yolun basamaklarını içeriyor.

Eğer diziyi hala izlememişseniz – sizin yerinizde olmayı çok istemekle birlikte – hiç gecikmeden izleyin derim.

Kısaca bahsetmek gerekirse; ana karakter Walter White, orta yaş bunalımına girmiş, kanser ile savaşan bir kimya öğretmenidir. Hastalığa yakalandığında fazla ömrü kalmadığını ve ailesine bırakacak hiçbir şeyi olmadığının farkına varır. Bu durumu tersine çevirmenin, yeteneklerinin çok altında kalan işte çalışarak mümkün olmadığını anlar ve kimya bilgisini kullanarak Kristal Meth üretimine girer. Sonuçta amacı, kalan kısa zamanda ailesinin onun yokluğunda hayatını idame ettirmesi için, en hızlı şekilde para kazanmaktır.

Dizi eleştirmeni olmadığım için konuyu fazla uzatmayarak ve bir girişimci gözünden bakarak, diziden ve Walter White’dan alınması gereken 6 önemli mesajı sizler için açıyoruz:

Doğru Ortağı Seçin

Walter, daha işin başında bu işi tek başına başaramayacağını, elindeki ürün ne kadar iyi olursa olsun, pazarlaması doğru yapılmadıkça, bir anlamı olmayacağını anladı. Kendisine ortak olarak Jesse Pinkman’ı seçti. Okuldan bir öğrencisi olan Jesse, genç, dinamik fakat maalesef uyuşturucu batağında olan bir gençti.

Jesse uyuşturucuyu kullanıyorsa, bir yerden alıyor demekti ve bu ilişki Walter için yeterliydi. Jesse, Walter’ın hem suç ortağı, hem de dağıtıcısıydı. Son sezona kadar ikili birbirlerinin arkasını kolladılar, birbirlerinin eksiklerini tamamladılar.

Yeni bir oluşumda da kendinize doğru ortağı seçmelisiniz. Kendinize yakın hissettiğiniz insanların size daha faydalı olacağını unutmayın ve en önemlisi sizi dengeleyecek, eksiklerinizi kapatacak kişileri ekibinize dahil edin. Her yeni oluşum sıkıntılı dönemler geçirir. Gerçi siz hiçbir zaman uyuşturucu kartelleri, Neo-Naziler veya Narkotik tarafından kovalanmayacaksınız ama – umarız bunları gerektiren bir oluşum içinde değilsinizdir

Bu engebeli yolda, doğru ortak veya ekip sizi başarıya taşır.

Tutkunuzun Peşinde Koşun

Fikriniz ne kadar saçma olursa olsun, eğer onu düşünmeden edemiyorsanız, geceleri uykunuz kaçıyor, duşta gelecekteki şirket başarılarınızın hayalini kurarken saatler geçiriyorsanız, işin peşini bırakmayın. Walter, Meth’i ailesi için üretmedi. Tamam, belki başlarda bu sebepten yola çıktı fakat zamanla güç ve akabinde gelen özgüven Walter’ın asıl üretim sebebiydi. Hatta son sahnede Walter şöyle der: “Kendim için yaptım. Hoşuma da gitti. Bu işte iyiydim. Ve gerçekten…gerçekten yaşıyordum.

Walter_White_kendim-için-yaptım

Rekabetten Ayrışın

Rekabetin yüksek olduğu bir piyasada, rakiplerden ayrışmanız zordur, yine de gereklidir. Walter, kimya bilgisini kullanarak çok kaliteli bir ürün çıkarmayı başardı. Fakat onu başarıya taşıyan asıl unsur, neredeyse kusursuz olan ürünü değildi. Walter’ın ürünü pişirme aşamasında kullandığı bir teknik, malın mavi renkte çıkmasına sebep oluyordu. İşte bu değişiklik / ayrışma, malının bir nevi imzası haline geldi. Bir pazar rekabetine girecekseniz, elinizdekinin size özgü ve diğerlerinden farklı olduğundan emin olun.

Güvendiğiniz Kişilerle Çalışın

İş hayatında güvenilir iş arkadaşı seçmek, başarı için en önemli unsurlardan biridir. Walter bu konuda şanslıydı. Avukatı Saul Goodman, Walter’ın para aklamasında devamlı yeni yöntemler bularak onu ayakta ve dışarıya karşı temiz kalmasını sağladı. Tabi siz uyuşturucu ve cinayet konusunda bir destek almayacaksınız fakat güvenilir ortaklar sizi ve sizin sırlarınızı hep gizli tutacaklardır. Bir ürün geliştirirken, herkesten saklamanız mümkün olmadığı gibi, fikrinizi herkese söylemenin, taklit edilme olasılığınızı arttırması da ihtimaller arasında. Bundan sebep, güvenilir bir ortak işinizin anahtarı olabilir.

Topluluk Karşısında Konuşmadan Önce 2 Kez Düşünün

Bir konuşma yapmadan önce, bir Tweet atmadan önce, Facebook’da bir makale paylaşmadan önce, rakiplerinizin, elemanlarınızın veya ortağınızın sizi izlediğini aklınızdan çıkarmayın. Rakipleriniz her zaman sizin bir hata yapmanızı bekleyeceklerdir. Bu fırsatı onlara vermeyin.

Hayat Kısa: Hapisten Uzak Durun

Sonuç olarak ne yaparsanız yapın, kanun ve nizam çerçevesinde yapın. İllegal işler yapan “girişimciler” er yada geç ya kanun karşısına çıkarlar, ya da tahminlerinden daha kısa yaşarlar. Şunu unutmayın; para kolay kazanılmıyor fakat itibar çok kolay kaybedilebiliyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.