Suudi Arabistan Prensi Alwaleed Bin Talal’ın şirketi Uber’in en büyük rakibi olan “pembe bıyıklıLyft’e 247.7 Milyon Dolar yatırım yaptı.

Prens, Perşembe günü yaptığı açıklamada şirketi Kingdom Holding Co.’nun Kaliforniya, San Francisco merkezli yolcu taşıma şirketi Lyft’in %2.3’ü için 104.9 Milyon Dolar yatırım yaptığını bildirdi. Bu yatırım sayesinde şirket, başka bir guruptan da aldığı yatırımla şirketinin %5.3’ü için toplamda 247.7 Milyon Dolarlık yatırım almış oldu. Böylelikle şirketin tahmini değeri 4.92 Milyar Dolara yükselmiş oldu.

Kingdom Holding Co’nun yatırım portföyünde Apple Inc., sosyal medya devi Twitter, Wall Street Journal gazetesinin de sahibi olan News Corp. gibi birçok firmayı barındırıyor.

Lyft

Prens Alwaleed evinden işine her ne kadar Lyft’i kullanmayacak olsada şimdilik sadece Amerika’da aktif olan yolcu taşıma şirketi, yakın zamanda denizaşırı genişleme stratejisini hazırlamışa benziyor.

Bilindiği üzere Lyft, Uber’in en büyük rakibi olmasına karşın henüz global çapta büyümüş bir şirket değil ve değerlemesi Uber’in nerdeyse 10’da 1’i. Uber geçtiğimiz aylarda aldığı yatırımla şirket değerini 62.5 Milyar Dolarlara yükseltmişti.  Her iki firmada taksilerin büyük tepkisini çekmiş, kendilerine açılan lisanssız yolcu taşıma davalarına göğüs germek zorunda kalmışlardı. Londra’da alınan emsal kararla, Uber’in yasal bir platform olduğu ve ceza gerekmediği sonucu çıkması, Uber ve Lyft gibi firmalara büyük yatırımların gelmesine yol açmıştı.

Lyft

Aralık ayı başında Delaware’de yaptığı başvuru ile, en fazla 1 Milyar Dolarlık hisse satma kararı alması, firma değerini otomatikman 5.75 Milyar Dolara yükseltti.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.