Uber’in son genişleme stratejisi neredeyse tüm uygulama geliştiricilerini ve sahiplerini ilgilendiriyor – rakip uygulamalar hariç.

Uber, bugün açıkladığı “Yolculuk Talep Et” butonu ile uygulama dünyasını hükmetkmek istiyor. Artık iOS ve Android geliştiricileri Uber’in sunduğu SDK ile kendi uygulamalarına “Yolculuk Talep Et” butonunu ekleyerek, Uber verilerine bağlanabilecekler. Bunu niye yapsınlar ki diye bir soru elbet gelecektir. Uzatmadan söyleyelim: Uber bu hizmet için her yeni üye yolculuğu başına geliştiriciye 5 Dolar ödeyecek. Yani geliştiricinin Uber’e kazandırdığı her bir üyenin ilk yapacağı yolculuk, geliştiriciye 5 Dolar kazandıracak.

Uber’in geliştirici sözleşmesinde, geliştiricinin Lyft gibi başka bir rakip uygulamaya link vermesi de yasaklanmış. Mantıklı :)

uber-zomato-ve-transit

Uber, uygulamalarda her bir harita ve adresin yanında “Yolculuk Talep Et” butonu olmasını hedefliyor. Mesela Mekanist gibi bir uygulamada bir restaurant inceliyorsunuz ve adresin yanında “Yolculuk Talep Et” butonu beliriyor ve üzerinde “3 dk.” yazıyor.  Basıyorsunuz, 3 dk. içinde Uber Taksi kapınızda. Veya Transit gibi toplu taşıma uygulaması kullanıyorsunuz ve bir yeri yürüyerek geçeceksiniz. Sizi yürütmeye kıyamayan Uber, “Yolculuk Talep Et” butonunu hemen yan tarafa iliştiriyor. Bence gayet başarılı bir uygulama.

Geliştiriciler, kullanıcıları sadece Uber’e yönlendirmek yerine, gidecekleri adresi ekleme veya ne tür bir Uber talebinde bulunduklarını seçme imkanı verebilecekler. Öte yandan toplu taşıma uygulamalarını da hedefleyen Uber, toplu taşıma kullanan yolculara pahalı gelebilir. Belki de sırf bu kitle için araç paylaşım seçeneği sunabilir Uber.

uber-api

Uber, API koşullarında geliştiricileri rakip uygulama ve linklerinin yanına Uber “Yolculuk Talep Et” butonu koymalarının yasak olduğunu belirtmiş.

Uber, “Yolculuk Talep Et” butonu ile, rakipleri Lyft’in Slack ile olan işbirliğinin ve bir diğer rakibi olan Pink Mustache Cars’ın Starbucks ile olan sadakat programının bir nebze olsun etkisini azaltarak, tekrar pazarın büyük patronu olmak istiyor.

İlk API’sini geçtiğimiz Ağustos ayında çıkaran ve bunu OpenTable ile TripAdvisor’da deneyen Uber, yaptığı denemeler beklentilerini karşılamıl ki artık tabana yayılmanın kararını vermiş.

Bu tarz buton yerleştirmeler denenmiş ve başarısı onatlanmış uygulamalar. Facebook “Beğen” butonu ile Twitter ise “Takip Et” butonu ile buton uygulamasının başarısını ispat etmişlerdi. Uber’in de sosyal medya devlerinin ayak izinden gitmesi akıllıca bir hareket.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.