San Francisco, California merkezli alternatif taksi servisi Uber, 2.1 milyar dolarlık yeni yatırımla toplamda 62.5 milyar dolarlık değerlemeye ulaşmayı hedefliyor. Bloomberg’in bildirdiği habere göre, yatırım turuna T. Rowe Price ve Tiger Global katılmış. Uber tarafından ise, henüz konuyla ilgili bir yorum iletilmedi.

Zaten artık her gün değilse bile her hafta, en kötü ihtimalle ayda bir, Uber‘in yeni yatırım haberini almaya alıştık!

Yine de düşündüren bir gerçek var ki, o da; Uber’in, şirket değerlemesinin artık Paraguay, Lüksemburg gibi ülkelerin ekonomisinin önüne geçerek, 194 ülkenin arasında 74. sıraya yerleşebilecek kıvama gelmesi.

Teknolojinin ve ekonominin geldiği noktayı, bazen çok kolay sindirdiğimizi düşünüyorum. Bunun kötü birşey olduğunu kesinlikle düşünmesem de, zaman zaman dönüp geriye bakmak, bulunduğumuz zamanın kıymetini anlamamız için iyi bir hatırlatıcı olacaktır. Bundan çok değil, 10 yıl kadar önce bir mobil uygulamanın, bir çok ülkeden daha yüksek ekonomik değerlemeye sahip olacağı düşüncesi bize ne hissettirirdi acaba?

Her şey bir yana, Uber tabi ki bu noktaya kolay gelmedi. Birçok ülkede ciddi sorunlar yaşadı. Pariste taksiciler Uber yüzünden isyan bile başlattılar, fakat birçok olumsuz olay gibi, bunlar da Uber‘i çok etkilemedi. Her gün yeni bir özellik ve yeni bir hizmetle karşımıza çıkmaya devam ettiler ve ciddi bir büyüme grafiği yakaladılar. Zaman zaman da oyunu kirli oynamaktan, hiç çekinmediler.

Rakipler Uber’e karşı birleşti

Uber çok çalışmış olsa da rakipleri de boş durmadı. Lyft, geçtiğimiz ay aldığı 500 Milyon Dolar yatırımla, 4 Milyar Dolar değerlemeye ulaştı. Bugün yaptıkları açıklamayla da, güneydoğu Asya’da hizmet veren GrabTaxi ve Hindistan’da hizmet veren Ola ile partner olduklarını açıkladılar. Bu birliktelikle, Uber’e karşı taraflarını net bir şekilde belli etmiş oldular. Uber‘in Çinli rakibi Didi Kuaidi ise geçtiğimiz eylül ayında aldığı yatırımla, 3 Milyar Dolar değerlemeye ulaşmıştı ve elbette bu partner koalisyonunda Uber’in karşısında o da yerini aldı. Ortaklığın, 2016’nın ilk çeyreğinde resmi olarak geçerlilik kazanacağı açıklandı.

Rakip koalisyonuna karşı nakit koalisyonu

Rakipleri bu şekilde adımlar atarken, Uber’in savaşından galip çıkabilmesi için artık daha fazla paraya ihtiyacı olduğu aşikar.  Uber için 2.1 milyar dolarlık yatırımın tam zamanı . Gelmesi planlanan yatırımın Uber‘in ilerleyen süreçte bu pazardaki hakimiyetin korumasına yetecek mi hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.