Twitter, kullanıcılarını devlet destekli siber saldırılara karşı uyaran 3. teknoloji şirketi oldu.

Daha önce Google ve Facebook’un devlet destekli siber saldırı ihtimaline karşı kullanıcılarını uyarmasının ardından Twitter’da dün kullanıcılarına uyarı mesajları göndermeye başladı.

Kişisel siber saldılarılar ve aktivist hacker grup saldırıları, günümüzde normal karşılanan ve güvenlik uzmanları tarafından önlem alınmaya çalışılan saldırılardır. Ancak devlet destekli siber saldırılar, bugünün dünyasında hızla geleneksel siber suçluları geride bırakmakta.

Dün, birkaç kullanıcı, Twitter Güvenlik Ekibinden, hesaplarına bir siber saldırı olduğu ve sorumlular olarak devlet destekli bir hacker grubundan şüphelendiklerini yazan mesaj aldıklarını belirttiler.

Twitter, bünyesinde barındırdığı yüzbinlerce yazar, siyasi muhalifler ve diğer gruplar yüzünden, devlet destekli grupların siber saldırılarına devamlı maruz kalmakta. Yukarda da belirttiğimiz gibi, daha önce Google ve Facebook, kullanıcılarını bu tarz siber saldırılara karşı uyaran 2 teknoloji firmasıydı.

Bugüne kadar İran, Kuzey Kore, Çin, Rusya ve Amerika’nın, ulusal çıkarları için hacker grupları çalıştırdığı bilinen bir gerçek. Diğer birkaç küçük ülkelerin de bu tarz siber saldırı gruplarına destek verdiği bilinmekte. Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika bölgesinden baskıcı rejime sahip ülkeler, halkının üzerinde güç sağlayabilmek ve kontrol altında tutabilmek amaçlı, hacker grupları çalıştırmaktalar.

 

Devlet destekli

Mesajın gönderildiği kullanıcı profili, ağırlıklı olarak aktivistler ve güvenlik araştırması yapan gruplar ve bir çoğu Batı Avrupa bölgesinden.

 

 

Twitter, atılan tweetlerde, kullanıcıların kimliğinin güvende olması için Tor Projesine göz atmalarını ve EFF’nin ” Sosyal Ağlarda Kendinizi Korumak” yönergelerinden faydalanmalarını önermiş.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.