Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, terörist propaganda içerikli tweetleri kaldırmadığı için Twitter’a 150 Bin TL ceza kesti.

Reuters’a bilgi veren bir BTK yetkilisi, “BTK Twitter’a terör propagandası yapılan içerikleri kaldırmadığı için 150,000 TL para cezası kesti” dedi.

BTK’nın para cezasını 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun​u’nun 8/A maddesine dayandırdığı açıklandı.

8/A’da ne diyor?

5651 sayılı kanuna ek olarak 27 Mart 2015’te eklenen 8/A maddesinde para cezası verilmesini gerektiren durumlar şöyle belirtiliyor:

(4) Bu madde kapsamındaki suça konu internet içeriklerini oluşturan ve yayanlar hakkında Başkanlık tarafından, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur. Bu suçların faillerine ulaşmak için gerekli olan bilgiler içerik, yer ve erişim sağlayıcılar tarafından hâkim kararı üzerine adli mercilere verilir. Bu bilgileri vermeyen içerik, yer ve erişim sağlayıcıların sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, üç bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

(5) Bu madde uyarınca verilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının gereğini yerine getirmeyen erişim sağlayıcılar ile ilgili içerik ve yer sağlayıcılara elli bin Türk lirasından beş yüz bin Türk lirasına kadar idari para cezası verilir. Twitter’a 150 Bin TL ceza, nispeten merhametli bir karar olmuş denebilir.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.