Girişimcilik, özellikle ülkemizde belki de en prestijli günlerini yaşıyor şu sıralar. “İcat çıkarma!” lafını üretmiş bir millet olarak, fikir üreten ve uygulamaya çalışan “farklı” bünyelere hiç olmadığı kadar saygı gösteriliyor diyebiliriz. Bundan cesaret alan tüm girişimciler de, eşsiz karakterlerini sonuna kadar yansıtıyorlar. Delilikle dahilik arasındaki ince çizgide giden bu karakter özellikleri, ister istemez bir takım alışkanlıklar, marjinal fikirler ve uygulamalar ile kendini gösterebiliyor. Ama sırf “fikrim var, fikrim var” diye mahallenin delisi gibi dolanıyorsunuz diye, girişimci olduğunuz anlamına gelmiyor tabi :)

Benden girişimci olur mu diyorsanız, sizde o kumaşın olup olmadığına dair aşağıdaki 50 maddeye göz atmanızı tavsiye ederim. Kendinizi doğrulamak için aşağıdaki bütün bütün maddelere uygun olmanız gerekmiyor ama, eğer birçoğuna sahipseniz, mutlaka girişimci olmanız gerektiğine dair güçlü bir gösterge edinebilirsiniz.

1. Bir türlü başkasının işinde çalışamayan bireylerin olduğu bir aileden geliyorsunuz. Baba/Annenizin kendi işi var.

2. Statükodan nefret ediyorsunuz. Sürekli, insanların yaptıkları şeyleri “neden” yaptığını sorgulayan birisiniz. Karakterinizde birşeyleri daha iyi ve daha farklı yoldan yapmak için müthiş bir azim var.

3. Kendinize güveniyorsunuz. Karamsar ve kendine acıyan bir girişimci görebilir misiniz? Nihayetinde, siz kendinize güvenmiyorsanız, başkaları neden güvensin? Birçok girişimci bazen aşırı sayılabilecek iyimserliğe sahiptir.

4. Tutkulu bir insansınız. Öyle günler gelecek ki, saatlerce çalışmanıza rağmen 1 lira bile kazanamayacaksınız. O noktada sizi ayakta tutan işinize olan tutkunuz olacak.

5. Hayır’ı cevap olarak kabul etmiyorsunuz. Bir girişimci asla pes etmez.

6. Gittiğiniz her yerde bir şekilde bir bağlantı bir kontak yakalamayı başarıyorsunuz. Sevilen bir insansınız ve insanları kendinize çekiyorsunuz. Çoğu zaman bunu sizin yerinize hevesiniz yapıyor.

7. Ortağınızla, kız arkadaşınızdan veya eşinizden daha fazla vakit geçiriyorsunuz.

8. Steve Jobs, Mark Zuckerberg gibi üniversiteyi bıraksanız da başarılı olabileceğinizi düşünüyorsunuz. Ya da çoktan bunu yaptınız.

9. Çalışmayı seviyorsunuz.

10. Her zaman kaytaran bir çalışan oldunuz ve birçok kez işten atıldınız. Üzülmeyin; yalnız değilsiniz. Einstein’i okuldan atanlar, sizi neden işten atmasın? Bu kötü bir insan olduğunuz anlamına gelmez. Yapımızı değiştiremeyiz.

11. Her zaman otoriteye karşı geldiniz, bu da bugüne kadar bir işte tutunmanızı imkansız kıldı.

12. Rekabetçi bir doğanız var ve başarısız olmayı sorun etmiyorsunuz. Her zaman daha iyisini yapabileceğinizi biliyorsunuz.

13. Sabah kalktığınızda ilk iş Webrazzi, Kafa Tech gibi siteleri ziyaret ediyorsunuz. Yazılımcıysanız Stackoverflow da olabilir.

14. Tatil anlayışınız, tamamlamanız gereken işleri bölen biri ya da bir şey olmadan geçen bir çalışma günü.

15. Haftada 60 saatten fazla çalışıyorsunuz, yine de öğrenciyken çalıştığınız kafeden aldığınız maaşı ancak denk getiriyorsunuz.

16. Kendi projeniz veya şirketinizde yönetmek ve kontrolü elinizde tutmak istiyorsunuz.

17. Her yerde fırsat görebiliyorsunuz. Örneğin, büyük bir binadan içeri girdiğinizde binanın değerini veya içindeki firmaların değerini merak ediyorsunuz.

18. Sunum denince aklınıza anlamsız slaytlardan çok, yatırımcıya yapacağınız sunum geliyor.

19. Yaptığınız kişilik testlerinde sonuçlar çoğu zaman, mükemmeliyetçi, azimli, otoriter gibi özellikler oluyor.

20. Kahve içtiğiniz yerde favori mekanınız prize yakın masalar.

21. Problem çözme yeteneği olan, analitik düşünen birisiniz. Problemlere ve durumlara “çerçevenin dışından” bakabiliyorsunuz.”

22. Sosyal birisiniz ve insanları seviyorsunuz. İnsanlarla iletişim kurmakta zorlanmıyorsunuz.

23. Moraliniz bozulmasın diye sürekli Steve Jobs gibi girişimcilerden alıntı yapıyorsunuz.

24. Projenizi hayata geçirmek için sevdiğiniz bazı eşyaları satmayı düşünüyorsunuz.

25. Arkadaşlarınız ve ailenizin attığı mesajlardan çok Twitter mention’u alıyorsunuz.

26. Proje tamamlanmadan pes etmeyen inatçı bir kişiliğe sahipsiniz.

27. Takım elbiseniz dolapta tozlanmaya bırakılmış. Daha çok t-shirt kot pantolon kombinlerini tercih ediyorsunuz.

28. Hayalperestsiniz. Yeni birşey üreten ve icat edenler için bu konuda pek yapacak birşey yok.

29. “Kutunun dışında” düşünebiliyorsunuz. Başkalarının yakalayamadığı açıları yakalıyorsunuz.

30. Karizmatik ve etkileyici bir karakteriniz var.

31. Kuralları pek sallamıyorsunuz. İşlerin yolunda ve hızlı ilerlemesi için, bazı kuralların ve geleneksel düşüncelerin esnetilmesi gerektiğine inanıyorsunuz.

32. Her şeyi tek başınıza yapamayacağınızı idrak etmiş durumdasınız. Bir fikriniz var ve onu tanıtmaya yetebilirsiniz fakat bir işletme yönetmek anlamında tüm görevleri tek başınıza yerine getiremezsiniz.

33. Dik kafalı ve biraz inatçısınız. Sık sık iş değiştirmenizin nedenlerinden biri de bu.

34. Ne yapacağı kestirilemez birisiniz. Girişimci olarak, bir şeylerin ne kadar çabuk değişebileceğinin farkındasınız. Neyse ki hemen uyum sağlayabilecek ve gerekli ayarlamaları yapabilecek niteliktesiniz.

35. Yalnız olmaktansa, genelde bir grup insanla olmayı tercih ediyorsunuz. Muhtemelen grup halinde çalıştığınızda daha enerjik oluyorsunuz.

36. Azimlisiniz. İmkansızı mümkün kılmaya çalışıyorsunuz.

37. Arkadaşlarınızın ve ailenizin desteğine sahipsiniz. Sizi anlayan insanlar onlar. Tüm yol boyunca sizi destekleyecek olan da onlar.

38. Pazar araştırmasına önem veriyorsunuz.  Sırf iyi bir fikriniz var diye, o fikrin karlı olmayacağını biliyorsunuz. Ama halihazırda müşterilerin ürün/hizmetinizi alıp almayacağını araştırdınız.

39. Etrafınız kaliteli ve iyimser insanlarla çevrili. Sizi aşağı çeken inançsız insanları uzaklaştırıyorsunuz.

40. Biraz çatlak olduğunuz düşünülüyor. Sıfırdan birşey ortaya çıkarmak biraz deli işi, kabul edelim. Ama Einstein’a da deli diyen çok olmuştur.

41. Zamanın paradan daha önemli olduğuna inanıyorsunuz.

42. Growth hacking‘den bahsettiğiniz son konuşmada, sonunda kariyer insanı arkadaşınız ne demek istediğinizi anladı. Yılmadan 50. anlatışınızdı çünkü.

43. En yakın arkadaşınız projenizi dinlerken, yüzünde “yav he he” ifadesi oluşuyor.

44. Başardığınızda tanıdığınız herkese iyi bir ders vereceğinizi düşünüyorsunuz.

45. Bir buluşmaya gitmediğinizde, gıyabınızda “projesiyle uğraşıyordur ondan gelmemiştir” deniyor.

46. Sık sık kendinizi sorguluyor ama sonunda yine doğru yolda olduğunuza  kanaat getiriyorsunuz.

47. Arkadaş meclisinde fikriniz veya projeniz konu olduğunda, nefesiniz tükenene kadar konuşup, anlatmaya çalışıyorsunuz.

48. Fikrinizi en az 100 kişiye üstü kapalı anlattınız ve geçerliliğini test ettiniz.

49. Tüm girişim hızlandırıcı kuruluşları ve hibe programlarını araştırdınız.

50. KENDİNİZE İNANIYORSUNUZ.

Yukarıdaki özelliklerin hepsine sahip olmasanız da, zaman içinde daha fazlasını edineceğiniz muhtemel. Nihayetinde girişimcilik iş ya da hobi olmanın ötesinde, bir yaşam tarzıdır.

girişimci anatomi

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.