Tesla sahiplerini çok sevindirecek haber Tesla’dan geldi. Tesla bu hafta içinde yayınlayacağı güncelleme ile artık araçlarının otopilot özelliğinin aktif hala geleceğini duyurdu.

Tesla’nın uzun zamandır beklenen ve üzerinde ısrarlı durduğu tamamen otomatikleştirilmiş  (otonom)  sürüş deneyimi sonunda görücüye çıkayor.

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden takipçilerine çok detaylı bilgi vermemekle birlikte, bu güncellemenin bir kozmetik güncellemeden fazla olacağını ve daha önce bahsedilen birkaç dokunuş içerdiğinin bilgisini paylaştı.

Bu Musk’un Tesla’nın otonom özelliğinden ilk bahsedişi değil tabiki. 2015 başında bir konferansta otonom sürüşün adım adım ve yavaşça gerçekleşmesi gereken bir süreç olduğundan bahsetmişti.

tesla-1

Birçok otomobil şirketi de otonom teknolojisini araçlarına ekliyorlar veya eklemeye hazırlanıyorlar. Bunların başında Ford, yarı-otonom sürüş özelliği barındıran birçok aracın hali hazırda Avrupa yollarında olduğunu ve sürücüler tarafından tamamen otomatikleştirilmiş araçların çok da tepki çekmiyeceğini belirtiyor.

Tesla’nın versiyon 7 uygulaması uzun süredir araçlarda kullanılmakta ve Beta versiyon olacak yeni yazılımın önümüzdeki birkaç gün içerisinde şanslı Tesla sahiplerine ulaşacağını tahmin etmekteyiz. Şahsen otonom sürüşün ne kadar başarılı olacağını merak ediyorum.

Not: Otonom güncellemesi her nekadar Türkiye’deki araçlara da yüklenecek olsa da, Harita Türkiye’yi maalesef kapsamıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.