Elektrikli araç konusundaki çalışmalarıyla başarıyı yakalayan Tesla yeni güncellemesiyle araçlarına kendi kendine park etme özelliğini ekledi. Daha önceki güncellemesinde otopilot özelliğini ekleyen araç son güncellemesiyle durumu biraz daha havalı bir hale getirdi.

‘Summon’ adı verilen bu yeni özellikle ülkemizde çok fazla örneği olmayan garajlı evlerde park konusunu çözdü. Özellikle İstanbul’da iğne deliğine park ettiğimizi düşünürsek bu özellik pratikte bizim işimize pek yaramasa da ülkemizde sınırlı sayıda bulunan Tesla sahibi için durum nasıl olur bilemiyoruz fakat bu videoyu gördükten sonra Tesla sahipleri garajı olan bir ev almak isteyebilir.

Kumandası üstünde tuşa basarak aktif ettiğiniz park modu eğer evinizde ‘Homelink‘ sistemi varsa buna bağlanıp kapalı olan garaj kapısını açıp kendi kendini park edebiliyor. Evden çıkmak istediğinizde ise yine aynı şekilde tek tuş ile araç kendisini dışarıya çıkartıp, garaj kapısını kapatıp gitmek için sizi bekliyor.

Videoda göreceğiniz gibi gerçekten havalı bir özellik gibi gözüken ‘Summon‘ geleceğe bizi biraz daha yakın hissettiriyor diyebilirim. Tabi ki ülkemizde sizi valeden ya da diğer park sorunlarından kurtarmasa da Tesla’nız ve garajlı bir eviniz varsa komşularınızı kıskançlıktan çatlatmak için yetecektir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.