Herşeyde olduğu gibi, başarı ve sürdürülebilirlik de zaman alan, belki de yıllar süren bir maratonu gerektiriyor. Bugünün teknoloji devlerinin her biri, zamanında çok mütevazi başlangıçlar yapmış ve bugünlere o başlangıçların üstüne koydukları taşlarla gelmişler. Birçok insan, bu şirketlerin kurucularının olağanüstü ileri görüşlü olduğunu ve doğru yerde doğru insanlarla çalışarak bugünlere geldiklerinden bahsediyor, kim bilir, bunu başarabilirseniz belki sizin de bugün çekildiğiniz fotoğraflar yarın bir gün bir yerlere konu olur.

Aslında bilinmesi gereken en önemli şey; aşağıda göreceğiniz kurucuların çoğu bir gün kendi şirketlerini kuracaklarını, ne yaptıklarını bildiklerini ve bir gün büyük bir şeyle çıkageleceklerini bildiklerini düşünüyorlardı. Ve belki de bu yüzden, bugün birçoğumuzun almak istemeyeceği riskler ve ağırlıkların altına girdiler. Çünkü kendilerine inanıyorlardı. 

İnternet mecralarından derlediğimiz bu fotoğraf serisinde, bu dev şirketlerin kuruluş aşamasında yer almış ve bugunün teknoloji devleri olarak anılan kişiliklere, şirketlerin kuruluş döneminde çekilmiş fotoğraflara yer verdik. Buyrun, bugün bizlerin yaptığı yeni başlangıçların, zamanında onlar için nasıl göründüğüne bakalım.

Steve Wozniak ve Steve Jobs Apple I ile birlikte, 1976. Steve Wozniak Apple I ‘i (başlangıçta bir devre kartı olan) elde yaptı. Jobs ise tasarımın satılmasına yardımcı oldu ve ürün Temmuz 1976’da tanesi 666.66$’dan satışa çıkmış. Bir yıldan biraz fazla bir sürede, Apple II, selefinin yerini aldı. (Fotoğraf KaynağıComputer History Museum)

apple-1976

Apple II Ekibi ve Stevens Creek, 1978.

Apple II ekibinin Stevens Creek’in küçük ofisinde bir resmi. Steve Jobs, firmanın ilk başkanı Michael Scott (sağdan ikinci) ile bir tartışma içinde gibi görünüyor. Ekibin arkasındaki raflarda Apple II bilgisayarları görüyoruz. (Fotoğraf Kaynağı: Business Insider)

apple-çalışanlar

Steve Jobs and Steve Wozniak, 1980.

Jobs izlerken, Wozniak bir Apple II üzerinde çalışıyor. Wozniak, Apple II’yi başta hobi olarak tasarladı, ve ticari başarıya ulaşacak ilk 8-bit bilgisayarı üretmiş oldu. Satış fiyatı 1298$ olan Apple II, 4kb RAM, renkli grafikler, ilkel bir ses kartına sahipti.  (Fotoğraf Kaynağı: Gamasutra)

steve-jobs-wozniak

Apple Merkez Bina, Cupertino 1981. Gökkuşağı renklerindeki Apple logosu 1977 yılında tasarlandı ve modern monokromatik alternatifinin yaratıldığı Ağustos 1999’a kadar kullanıldı. Resimde, Apple’ın Cupertino ofisinin önünde gururla serilenen eski logoyu görüyoruz. Apple’ın ilk CEO’su Michael Scott’ın 1981’de 40 çalışanı kovması sonucu, Mike Markkula CEO görevine getirildi.  (Fotoğraf Kaynağı: The History of Apple)

apple-hq-1981

Apple Lisa Ekibi, 1983. Apple Lisa bireysel kullanıcılara görsel kullanıcı arayüzü sunan ilk bilgisayardı. Geliştirilmesinde, 90’dan fazla personelin yer aldığı Lisa, şirkete yaklaşık 50 milyon dolara mal oldu. Jobs’ın Lisa projesi uğrunda Macintosh projesini sonlandırma girişimleri Markkula tarafından engellendi. (Fotoğraf Kaynağı: The History of Apple)

lisa-ekip

Apple ortakları, Apple IIc lansmanı, 1984. Steve Jobs, John Sculley ve Steve Wozniak Apple IIc’yi tanıtıyor. Apple serisinin dördüncü modeli olmasına rağmen, IIc şirketin ilk taşınabilir bilgisayarıdır. (Fotoğraf Kaynağı: TheRichest)

apple

Steve Jobs ve John Sculley, Central Park 1984. Aralarının iyi olduğu günlerde, Pepsinin bugüne kadarki en genç CEO’su John Sculley ve Jobs’u görüyoruz fotoğrafta. İkilinin arasında Macintosh’u görüyoruz. Jobs’ın meşhur “Hayatının geri kalanını şekerli su satarak harcamak mı, benimle gelip, dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?” sözlerinin ardından ekibe katılmayı kabul eden Sculley ile Jobs arasında, sonradan Apple’ın ve Jobs’ın çehresini değiştirecek bir güç savaşı başlayacaktı. (Fotoğraf Kaynağı: CNN)

johnsculley

Jobs’ın Palo Alto’daki Evinde, 1991.

Bilmeyenler için şaşırtıcı olabilir ama Steve Jobs ve Bill Gates’in ilişkisi, Microsoft’un Apple II için yazılım ürettiği 70’lerin sonlarına kadar dayanır. (Fotoğraf Kaynağı: CNN Money)

steve-jobs-bill-gates

Steve Jobs & Gil Amelio Apple Toplantı Binası, 1996. Jobs’ın şirkete döndükten sonra üretimini sonlandırdığı Apple QuickTake kamera ile çekilen bu fotoğraf, Steve Jobs’ın şirkete döndüğünün duyurulduğu toplantıda Apple çalışanı Tim Holmes tarafından çekilmiştir. (Fotoğraf Kaynağı: Tim Holmes)

 

Microsoft ortakları, 1975.

Bill Gates, 1975’te Paul Allen ile birlikte Microsoft’u kurmak için Harvard’dan ayrıldı. Allen’ın çalışmakta olduğu MITS’in sahip olduğu Altair mikrobilgisayarları için yazılım ürettiler. Fakat 1976’da Microsoft kendini MITS’den ayırarak diğer sistemler için yazılım üretmeye başladı.

Paul-Allen-ve-Bill-Gates

İlk 11 Microsoft Çalışanı, 1978.  Sol altta Bill Gates ve sağ altta Paul Allen ile Microsoft’un ilk 11 çalışanı, ekip Albuquerque’den Seattle’a taşınmadan hemen önce. (Fotoğraf Kaynağı: Lumq)

microsoft-ekip

Steve Ballmer & Bill Gates, June 11, 1980. Ballmer hayatının 33 senesini geçireceği Microsoft’a katılmak için Stanford’dan ayrıldı. 2000 yılında CEO pozisyonuna erişir. Hala Microsoft’ta çalışıyor ve bu sene emekliye ayrılmayı planlıyor.  (Fotoğraf Kaynağı: Envetech)

bill-gates-steve-baller

Microsoft kurucuları, 1981. MS-DOS’un, IBM Bilgisayarlar ile ticari olarak dağıtımına başlanan 1981 yılında, Bill Gates işletim sistemi lisansına sahip olmanın avantajını tüm IBM-PC birimleri için işletim sistemi yayınlayarak kullandı. Takip eden yılda, Allen’a, bir bağışıklık sistemi kanseri olan, hodgkin lenfoma teşhisi kondu. (Fotoğraf Kaynağı: Seattlepi)

gates-allen

Bill Gates Windows 1.0’ı tanıtıyor, 1983. Microsoft Windows’un ismi neredeyse Interface Manager (Arayüz yöneticisi) olacaktı fakat sonunda Windows ismiyle devam etme kararı alındı. IBM, Windows yüklü bilgisayarların dağıtımı konusunda kararsızdı çünkü, kendi işletim sistemleri olan Top View için dezavantaj olabilirdi. Bunun yanında, aynı dönem Bill Gates, telif hakkı ve patent ihlali nedeniyle Apple’ın avukatlarıyla uğraşıyordu.  (Fotoğraf Kaynağı: History of Computers)

bill-gates-windows-1

Bill Gates, 1985. Apple ile devam eden davalara karşın Genç Bill Gates burada rahat görünüyor. Windows 1.0’ın piyasaya sürülmesinden sonra, Gates Apple’ın bazı özellikleri için lisanslamayı kabul ederek davalara karşılık verdi, fakat sonradan Apple’ın da kullanıcı arayüzü özelliklerini Xerox’dan çaldığı iddiasını ortaya attı. (Fotoğraf Kaynağı: The Guardian)

genç-bill-gates

Bill Gates, 1985. Bu fotoğraftan iki yıl sonra, tanesi 100$’dan Microsoft 2.0 piyasaya sürüldü. Üstüste bindirilebilen pencereleri ve ikon tasarımlarıyla gelen versiyon, bu anlamda bugün kullandığımız arayüzün atası olarak kabul edilebilir.

bill-gates

Windows 3.0 lansmanı, 1990. Bill Gates henüz piyasaya sürülmüş Windows 3.0 ile caka satıyor. Windows Software Development Kit (SDK) ile gelen versiyon, geliştiricilerin Windows için üçüncü parti programlar yazmalarına olanak sağladı. İlk yılında 3 milyon kopya satıldı ve Windows hit haline geldi.  (Fotoğraf Kaynağı: Windows)

bill-gates-windows

Microsoft Windows 95’i piyasaya sürüyor, 1995. Windows 95 elde edilen başarıyı iyice garantiye almak için piyasaya sürüldü ve 4 günde 1 milyon kopya sattı. Microsoft geniş çapta kabul gördü ve Gates dünyadaki en zengin adam haline geldi. (Fotoğraf Kaynağı:Business Insider)

windows-95

Adobe Systems Kurucuları, 1982. (Fotoğraf Kaynağı: Hyperbate)

Adobe Kurucuları Chuck Geschke ve John Warnock Steve Jobs ile birlikte, 1985. (Fotoğraf Kaynağı: Photoshop Blog)

adobe-apple

Intel Kurucuları ve ilk çalışanları, 1978. (Fotoğraf Kaynağı: NPR)

intel

Intel Santa Clara Tesisi, 1970. (Fotoğraf Kaynağı: Intel Free Press)

intel-çalışanları

IBM genel müdürü and başkanı IBM 360 bilgisayar ile, 1970.  (Fotoğraf Kaynağı: Haverford)

ibm

IBM 7090, 1961.  (Fotoğraf Kaynağı: Wikipedia)

ibm-bilgisayar

HP Kurucuları, 1963. (Fotoğraf Kaynağı: Computer History Museum)

hp

Samsung Merkez Binası, 1930lar. (Fotoğraf Kaynağı: Wikipedia)

samsung-hq

Samsung Group Kurucusu Lee Byung-chull, 1976. (Fotoğraf Kaynağı:koreatimes)

samsung-kurucusu

Samsung 5 milyonuncu televizyonu (dünyada en fazla yapılan üretim miktarı) üretiliyor, 1978. (Fotoğraf Kaynağı: Samsung Tomorrow)

samsung-1

Oracle Kurucuları şirketin 1. yıldönümünü kutluyor, 1978.  (Fotoğraf Kaynağı: meetup)

oracle-kurucuları

Michael Dell, 1987.  (Fotoğraf Kaynağı: Statesman)

dell

DELL üretim tesisi, 1989. (Fotoğraf Kaynağı: Inc)

michael-dell-dell-kurucusu

Google Kurucuları, California 1999. (Fotoğraf Kaynağı: CNN Money)

google

İlk Google Bilgisayarları, 1998. (Fotoğraf Kaynağı: Pingdom)

google-orijinal-cihazlar

İlk Google Ekibi, California 1999. (Fotoğraf Kaynağı: Business Insider)

google-calisanlari

Marissa Mayer Google’a katıldı, 1999. (Fotoğraf Kaynağı: Creative Intelligence)

marissa-mayer

Yahoo! kurucuları, 1994. (Fotoğraf Kaynağı: TheRichest)

david-filo-jerry-yang2

Amazon kurucusu Jeff Bezos, 1994. (Fotoğraf Kaynağı: CNN Money)

amazon

eBay kurucusu CEO ile, 1998. (Fotoğraf Kaynağı: Academy of Achievement)

ebay

Facebook kurucuları, 2004. Dustin Moskovitz, Chris Hughes & Mark Zuckerberg (soldan sağa) (Fotoğraf Kaynağı: CNET)

facebook-kurucuları

YouTube kurucuları, 2005. Chad Hurley, Steve Chen and Jawed Karim (soldan sağa) (Fotoğraf Kaynağı: TheRichest)

youtube

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.