Son yıllarda internetten iş yürütenlerin, markaların ve aktif sosyal medya kullanıcılarının tek bir derdi var : viral içerik yaratmak ve insanların paylaşmasını sağlamak. Haksız bir istek sayılmaz, ne de olsa dev pazarlama maliyetleri ve deyim yerindeyse “ite kaka” verilen mesajlar,  tek bir viral içeriğin yerini tutmuyor insanları yakalamak adına.

Peki ürettiğimiz bu içeriğin paylaşılmasını sağlamak için nasıl bir iletişim yolu izlemeliyiz? Tam olarak hangi kelimeler daha çok paylaşılmayı sağlıyor?

Quicksprout‘un hazırladığı infografik, farklı sosyal ağlarda, paylaşım anlamında kullanıcının karar verme sürecine olumlu etkide bulunan “sihirli” kelimeleri bir araya getirmiş. Örneğin, Linkedin’de artık ağızlara pelesenk olmuş “Strategic, Expert, Innovative, Driven” gibi kelimeler yerine, “Improved, Developed” gibi daha basit kelimeleri kullanmamızı öneriyor Neil Patel. Facebook’da ise “Promosyon” “indirim kuponu” gibi kelimeler itici bulunurken,  insanlara “nerede, ne zaman” kelimelerini içeren sorular yöneltmek, içeriğin daha fazla paylaşılmasını sağlıyor.

Buyrun birlikte bakalım;

sosyal-medyada-paylasilan-kelimeler

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.