Girişimcilik nerede olursa olsun zorlu bir yolculuk, özellikle Silikon Vadisi gibi, birçok büyük oyuncunun bulunduğu bir yerde hiçbir şey olması gerektiğinden daha kolay değil. Fakat dünyada girişimcilik denince akla ilk gelen ve sektöre öncülük eden lokasyonun da Silikon Vadisi olduğunu kabul etmek lazım. Her gün bir çok başarı hikayesi duyduğumuz Silikon Vadisi’nde başarıyı yakalamış ve mutlaka tanımanız gerektiğini düşündüğümüz kadın girişimcileri sizlerle tanıştırmak istedik.

Bu girişimci kadınlar, Acı ama Gerçek : İş Dünyasında Şirretlik İşe Yarıyor yazımızda bahsettiğimiz yolları mı izlediler bilinmez ama, her ne yapıyorlarsa, işe yaradığı kesin.

Başarıyı yakalamış ve milyon dolarlık şirketleri ile sektörlerinde yer edinmiş, arkalarından gelen bir çok kadın girişimciye ilham veren isimleri sizlerle paylaşmak, bizi de ümitlendiriyor. Ülkemizde hala bir çok sorunu aşamamışken, böyle başarılı örneklerin her açıdan bizlere ve kadınlarımıza ışık tutacağını ve ilham vereceğini düşündük. İşte karşınızda bir çok erkekten daha başarılı olan ve her gün milyon dolarlık şirketlerinin büyümesine önderlik eden 5 harika isim;

Elizabeth Holmes – Theranos / Kurucu – CEO – Yönetim Kurulu Başkanı

Elizabeth-Holmes-kadin-girisimci

Daha önce  ‘ Üniversite Terk Holmes Nasıl Dünyanın En Genç Kadın Milyarderi Oldu ‘ yazımızda kendisinin hikayesini sizlerle paylaşmıştık. Stanford’da öğrenciyken okulunu bırakmaya karar veren Holmes üniversite eğitimine harcayacağı para ile daha kayda değer şeyler yapabileceğini düşünerek yola çıktı. Uzun çalışmalar ve araştırmalar sonucunda sağlık teknolojileri üreten şirketi Theranos’u kurarak, geliştirdiği kan testi yapmayı daha kolay ve daha ucuz hale getiren sistem sayesinde, tıp dünyasında çığır açarken, 9 milyar dolarlık şirketin sahibi oldu. Kendisine ait hisselerden Holmes’un kişisel servetinin 4.9 milyar dolar ettiği gerçeği Holmes’u dünyanın en genç kadın milyarderi yapmıştır.

Lynda Weinman – Lynda.com / Kurucu Ortak

lynda-weinman-girisimci

Nisan ayında 1.5 milyar dolara Linkedin’e satılan online eğitim platformunun kurucusu olan Lynda Weinman, Linkedin gibi güçlü bir oyuncuyla yoluna devam ederek gücüne güç kattı. 1995 yılında kocası Bruce Heavin ile birlikte kurdukları Lynda insanların videolardan teknoloji, yazılım, ekonomi gibi bir çok konuda kendilerini geliştirebildiği bir platform oluşturdular.  Bu konuda o kadar eski ve ciddi çalışmaları mevcut ki kendisi bir çok kişi tarafından ‘internetin annesi’ lakabıyla tanınmaya başlamış.

Sarah Leary – Nextdoor / Kurucu Ortak – Pazarlama Başkan Yardımcısı

sarah-leary

Sarah Leary 20 yıl boyunca Microsoft ve Ebay gibi şirketlerde yönetici olarak çalıştıktan sonra kendi girişimini yapmaya karar verdi. Başarılı girişimci, Nextdoor adındaki girişimiyle komşu bazlı bir sosyal network oluşturma düşüncesi ile yola çıktı. Leary, komşuların lokasyon bazlı olarak birbiri ile iletişime geçebilecekleri, bulundukları mahalle ya da muhitteki sorunları tartışıp çözüme ulaştırabilecekleri bir platform geliştirdi. Birçok konuda komşuları bir araya getiren bu projeyi başarıyla uygulayan ekip, şimdilerde 110 milyon dolarlık fonlama ile şirketlerinin değerini 1.1 milyar dolara çıkarmış durumda.

Brit Morin – Brit+Co / Kurucu – CEO

brit-morin

Uzun yıllar Apple ve Google’da çalışan Morin burada iTunes ve Google Maps bölümlerinde görev almış. Fakat kendi işini yapmak her zaman aklında olmuş olacak ki, kariyerinden yaptığı geçişle “Silikon Vadisinin Martha Stewart’ı” olarak tanınmaya başlamış.

Kurduğu websitesi ile teknoloji ve evde yapılabilecek projelerin kesiştiği noktada faaliyet göstermeye başladı. Moda, dekor ve bir çok konuda evde yapılabilecek proje ve ürünlerin sunulduğu site 2011’de kuruldu ve yakın zamanda 27.6 milyon dolar yatırım aldı. Aldığı yatırımı Oak Capital, Intel Capital’den ve Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer’den almış olması projenin daha da büyüyeceğinin garantisi olarak görülmeye başlanmış bile.

 

Kara Swisher – Re/code / Kurucu ortak

SAN FRANCISCO, CA - OCTOBER 08: (L-R) Buzzfeed CEO Jonah Peretti, Re/code Co-executive Editor Kara Swisher and Vice Co-Founder Shane Smith speak onstage during "?Missing Ink: The New Journalism? at the Vanity Fair New Establishment Summit at Yerba Buena Center for the Arts on October 8, 2014 in San Francisco, California. (Photo by Michael Kovac/Getty Images for Vanity Fair)

Kara Swisher, Georgetown üniversitesinden mezun olduktan sonra kariyerine Wall Street Journal için teknoloji haberleri yaparak başladı. 2007 de AllthingsD.com ‘da genel yayın yönetmeni olarak kariyerine devam etti.  Kariyerinin bu yöndeki gelişimi sonrasında en son teknoloji haberleri, incelemeler ve analizleri sunmak için Re/code adlı web siteyi ortaklarıyla birlikte kurdu. Mayıs ayında SB Nation ve The Verge gibi büyük blogların sahibi olan Vox Medya tarafından tüm hisseleri satın alındı. Bu satış için belirtilen net bir rakam olmasa da 15-20 milyon dolar aralığında gerçekleşen bir satış olduğu kapalı kapılar ardında konuşulanlar arasında. 18 aylık blogunu sektörün büyüklerinden Vox Medya’ya satıp, ciddi bir miktar kazanç sağlayan Kara Swisher’ın bundan sonraki adımı merak konusu olsa da kendisi hala Re/code için çalışmaya devam ediyor.

Aarthi Ramamurthy – Lumoid / Kurucu

Aarthi-Ramamurthy

Ramamurthy, Silikon Vadisi’ndeki girişim hızlandırıcıların en başarılısı olarak bilinen ve her yıl gelen yüzlerce başvuru arasından ince eleyip sık dokuyarak seçtikleri girişimlere destek veren Y Combinator’ın desteklediği bir projenin kurucusu. Lumoid insanlara pahalı cihazları satın almadan önce deneyebilmeleri için kiralama seçeneği sunan bir online pazaryeri. Her gün milyonlarca dolarlık alışverişin yapıldığı online pazarda, insanların satın alma öncesi akıllarındaki soru işaretlerini gidermek adına yaptığı girişimle başarıyı yakalamış olacak ki, kendisi True&Co isimli bir diğer şirketin de kurucu ortağı olmuş durumda.

Liz Wessel – Campus Job / Kurucu Ortak – CEO

liz-wesel-girisimci-campusjob

24 yaşındaki Wessel, Google’da ürün pazarlama müdürü olarak çalışmış ve sonrasında kendi girişimi olan Campus Job’da CEO ve kurucu ortak olarak kariyerine devam etmiştir. Wessel’in CEO’luk görevini sürdürdüğü Campus Job, Amerika’da yarı zamanlı yada stajyerlik için iş  arayan üniversite öğrencileri için bir websitesi. Adını Wayup olarak değiştiren ve her hafta 10.000 yeni üye kazanan Campus Job, Lumoid gibi Y Combinator destekli bir proje. Y Combinator’dan 9 milyon dolar yatırım alan ve toplam yatırımını 10.3 milyon dolara çıkaran proje için Wessel’in bazen günde 20 saat çalıştığı da, önemli detaylar arasında.

Amanda Bradford – The League / Kurucu – CEO

amanda

Bradford, kurulduktan altı ay sonra 2 milyon dolarlık yatırım alan ‘The League’ isimli uygulamasıyla çöpçatanlık konusunu ileri bir seviyeye taşımış. Geliştirdikleri yazılım sayesinde, flört arayan kişiler arasında en başarılı eşleşmeyi yaptığı iddasıyla piyasaya sürülen uygulama, kişilerin Linkedin profillerini ve verdiği bilgileri kullanarak, onlara en uygun “date’i” bulmaya çalışıyor. Aldığı 2 milyon dolarlık başlangıç yatırımı ile işini doğru yaptığını söyleyebileceğimiz Amanda Bradford, şimdiden Silikon Vadisi’nin geleceği olarak gösterilen kadın girişimciler arasında.

 

Silikon Vadisi gibi zorlu bir pazarda bile bu denli başarılı olan kadın girişimcileri görmek gelecek için bizlere umut veriyor. Dileriz ülkemizde de bu denli güzel örnekleri ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşabiliriz. Burada görmek isteyeceğiniz başarılı kadın girişimcileri bizlerle paylaşırsanız birlikte harika bir yazıya imza atabiliriz. Çevrenizdeki potansiyel girişmcilere dokunmak ve onları yüreklendirmek için bu örnekleri onlarla paylaşın. Unutmayın, yapacağınız paylaşımla milyon dolarlık şirketlerin başlaması için kıvılcımı çakan kişi siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.