Yoğun çalışmanın en büyük zorluklarının başında yoğunluğun ve stresin içinde gerek arkadaş, gerekse aile ilişkilerini yürütmekte yaşadığımız zorluklar yer alıyor. Girişimci olmanın baş gereksinimi olan, çok çalışmak da bu ilişkileri yürütmeyi zorlaştırıyor ve çoğu zaman bu konuda eksik kalıyoruz. Her ne kadar bu iş tamamen zamanı yönetme ya da farklı profesyonel tekniklerle çözülecek gibi gözükse de, özellikle eş ve kız-erkek arkadaş durumlarını yönetmek iki taraflı anlayış ve fedakarlık gerektiriyor.

Hayatının en büyük savaşını veren bir insan için bu durumları normal karşılamakla birlikte, insan olarak da duygusal destek gerek kariyeriniz boyunca yoğun çalıştığınız süreçte, gerekse girişiminiz boyunca verdiğiniz savaşta sizi başarıya giden yolda önemli ölçüde etkiliyor. 

Unutmamak lazım ki bu süreç yorucu ve stresli bir süreç, hedef ne olursa olsun hedefe giden yolda gelebilecek en büyük destek hayatınızı paylaştığınız, paylaşmayı düşündüğünüz kişiden gelecektir. Bu süreç tamamen iki taraflı olarak anlayış ve paylaşımla ancak doğru bir şekilde yönetilebilir.

Bunun için de sizlerle deneyimli bir girişimci, yatırımcı ve baba olan Mark Suster ‘ın eşi tarafından kaleme alınan, bu müşterek mücadelede ilişkilerini sağlıklı bir ilişki yürütebilmek için verilmiş altın önerileri paylaşıyoruz.

Uzun yıllardır girişimcilikle başlayıp, yatırımcılığa kadar uzanan süreçte ilişkilerini ve evliliklerini yıpratmaları bir yana, bu süreci birbirlerini desteklemek için kullanmayı başarmış olmaları Tania Suster’in söylediği her kelimeye kulak vermek önemli.

Girişimci için ilişkisinden alacağı her türlü pozitif desteğin en başta motivasyon olarak jet yakıtı etkisi yaptığını bilmekle birlikte, gelecek her türlü negatif desteğin de aynı oranda yıkıcılığını görmüş biri olarak, bu konuda ilişkilerinizi hedefinize olumlu yönde yansıtabilmek için gerekli adımları anlatacağım.

Yazımda evli aileler ve evli olmayan çiftleri aynı potada incelediğimi en başta söylemekte fayda var. Çünkü bu süreçte, delicesine olan savaşta, hayatlarını paylaşacaklarını akıllarından geçirmeyen çiftler aşağıdaki maddelerin birçoğunda zaten çuvallayacaktır. Bu maddelerin birçoğu, bu uzun yolculuğu kabullenme ve derin bir anlayış gerektiriyor. Aksi takdirde yeterince zorlu bir savaşın içinde olan girişimcilerin ve büyük hedefleri olan profesyonellerin başka bir cephedeki savaşı kaldırabileceklerini sanmıyorum.

En azından ben, hiçbir zaman ikinci bir cephe istemedim. Çünkü hayatımın savaşını verirken,psikolojim ve enerjim ancak bu yolda gelecek pozitif desteği  kabul ediyordu. Eminim ki birçok girişimci arkadaşım için de bu durum bundan farklı değildir.

 

Takviminizi paylaşın

Daha önce Girişimcilerin Mutlaka Kullanması Gereken 10 Mobil Uygulama  yazımızda planlı ve programlı bir şekilde işlerinizi düzenlemek için size yardımcı olacak uygulamalardan bahsetmiştik. Bu uygulamalarla birlikte artık girişimcilerin ve yoğun çalışanların gününü spontane bir şekilde götürmesinin, tamamen şansa dayalı bir işleyiş olduğunu söylemekte fayda var.

Gününüzü zaten programladığınızdan ve sıkı bir takvim kullandığınızdan emin olarak, bunu eşinizle, kız veya erkek arkadaşınızla (taraflar; bundan böyle ‘eşiniz‘ olarak anılacaktır. Takdir edersiniz ki her seferinde zor oluyor.) paylaşmanız hayatınızı kolaylaştıracaktır. Böylece ne zaman toplantıda olduğunuzu ve ne zaman müsait olduğunuzu rahatlıkla görebilecek ve size ulaşmak istediği zamanları rahatlıkla küçük bir takvim kontrolü ile daha doğru zamanlarda yapabilecektir.

Bu, iki taraf için de daha iç rahatlatıcı ve sağlıklı olacaktır. Tania Suster eşini her aradığında “konuşmak için iyi bir zaman mı?” sorusunu sormayı kendine alışkanlık edindiğini ve sizlerin de aynı şekilde bunu birbiriniz için yapıyor olmanızın iyi olacağının altını çizmiş.

Eşinizin çalışma arkadaşlarıyla iyi ilişkiler geliştirin

Takvimi ile programını takip etmenin yanında, birçok sorunu kısa yoldan çözmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Tania, bu durum için güzel de bir örnek veriyor;

“Eğer ödemelerle alakalı yapılması gereken bir şey varsa, direkt olarak finans müdürü ile görüşüp aradaki adamı ortadan kaldırıyorum (bu, kocam Mark olsa da). Aynı şekilde asistanı ile geliştirdiğim ilişki sayesinde, takviminde birlikte yaptığımız ayarlamalara sadık kalmasını sağlamak için önemli ölçüde destek alıyorum.”

Yıllar süren yoğun çalışmanın ardından birlikte inşaa edilen başarı, ilişkiyi yürütmek ve başarıya giden yolda birlikte yürümek anlamında mümkün olduğu kadar pozitif olup, alınabilecek her türlü destek ve yardımı kucaklamanın önemini gösteriyor.

Hedeflerinin ve kendilerinin farkında olan kişileri, iş arkadaşlarından kıskanmaktansa bunu olumlu bir ilişkiye çevirmeyi başarabilmek gerçekten büyük bir meziyet. Tam tersi olarak bunu başarmayı dahi istememek de bir o kadar çıkmaza giden bir süreç olabilir.

Çok gerekli olmadıkça mail atmayın

Gün içinde gerekli gereksiz çok sayıda mail ile boğuştuğunu ve birçoğunu okuyamadığını bile düşünürseniz, mail atıyor olmak ona ulaşmak için uygun bir yol olmayacaktır. Sadece mail ile ulaşmayı denediğinizde 1-2 defa başarılı olmuş olmanız ilerleyen süreç için sizi umutlandırmasın, zira özden kaçan bir mail sizi gereksiz tartışmalara sürükleyebilir. Bunun yerine mesaj atmayı deneyin. Alternatif olarak, sadece acil olarak ulaşmanız gerektiğinde kullanacağınız bir mesajlaşma uygulaması belirleyin ve ilişkinize özel bir iletişim uygulaması olarak telefonunuzda bulunsun. Fakat bunu uzun uzun konuşmak için değil, gerçekten kısa ve amacına hizmet eder şekilde kullanmaya özen gösterin.

Haftada bir randevulaşın

İsterseniz evli olun, isterseniz sevgili, haftada bir ya da on günde bir bile olsa, mutlaka birlikte plan yapıp, hiçbir şeyin bunu etkilemesine izin vermeyin. Çok önemli şeyler olmadıkça bu planlarınızı asla ertelemeyin. Bu randevuların değerini iyi bilip, bunu ilişkinizi tazelemek için kullanın. Kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin, birlikte geçireceğiniz zamanın her anından keyif alın ve bunu hiçbir şeyin bölmesine izin vermeyin.

Unutmayın, randevunuzda birlikte motive olmak ve ilişkinize güç katmak için birliktesiniz, dışarıdayken ortaya çıkabilecek aksi durumları görmezden gelmeye çalışın, nihayetinde onlarla uğraşmak için başka günleriniz var, o gün bugün değil. Böyle günlerde telefonlardan ve maillerden uzaklaşın, çok değil yarın sabah yine onlarla boğuşacaksınız. Eğer vaktiniz yoksa randevunuz bittiğinde uykunuzdan feragat edip, maillerinize geri dönebilirsiniz tercih sizin. Birlikte bu konuda pozitif olduğunuzda paylaştığınız zamanın büyüsüne şaşıracaksınız.

Kendine zaman ayırması gerektiği gerçeğine saygı gösterin

İlişkinizin kendine özel zamana ihtiyacı olduğu gibi, sizin ve eşinizin de kendine özel zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın. Her gün birçok sorunla boğuşup, yaşanılan stresten uzaklaşmak ve kendi kendini onarmak için sevdiği şeyleri yapmasına izin verin, hatta teşvik edin. Bu maket uçak yapmak olabilir, bilgisayar oyunu oynamak olabilir hatta Tania Suster’ın hiç anlamadığı şekilde Mark’ın izlediği İranlı kör bir çobanın hikayesini anlatan filmler bile olabilir.

Anlamak zorunda değilsiniz, saygı gösterin”

diyerek durumu özetliyor Tania Suster.

“Siz istemezseniz onunla bunu paylaşmak zorunda değilsiniz, sadece sevdiği şeyi yapmasına izin vermeniz yeterli. ”

sözleriyle de, filmi izlemek zorunda kalmadığının altını çizmiş.:)

Tania ayrıca profesyonel bir öneri vermeyi de ihmal etmemiş; kocasının gün içinde birçok karar vermesi gerektiği için karar verme yorgunluğu yaşadığını fark etmiş. Dışarıya çıktıklarında nerede yemek yiyeceklerinden, hangi şarabı seçeceklerine kadar karar verme aşamasında çuvalladığı için, onu bu yükten kurtarmanız hepiniz için iyi olacaktır önerisinde bulunmuş.

 

Savaşlarınızın yerini ve zamanını belirleyin

Her ilişkide olduğu gibi, ilişkinin iniş ve çıkışları mutlaka olmalı, neticede robot değiliz ve insan olarak da duygusal iniş çıkışlar yaşıyoruz. Sadece bu durumlarda yapacağınız tartışmaların zamanını iyi belirlemeniz gerekiyor. Bunu uygukamak gerçekten kolay birşey değil ve karşılıklı olarak derin bir anlayış gerekiyor, hayatı paylaştığınızı kabullendiğinizi görmeniz gerekiyor. İletişiminizi bu seviyeye taşıdığınızda, paylaşacağınız uzun bir hayat olacağı için, bu tartışmayı, üstünüzde başka şeylerin stresi ve yorgunluğu olmadan, sadece aranızdaki sorunu çözmek için yapabileceğinizi göreceksiniz. Çünkü bunun için yeteri kadar vaktiniz olacak.

 

Kendinize vakit ayırın

İlişkinin kendisinin zamana ihtiyacı olduğu gibi, ilişkideki iki tarafın da kendi zamanlarına ihtiyaçları olduğunun altını çizmiştik. Burada iki taraf da yoğun olarak çalışıyor olabilir ki, Tania yönetici danışmanı olarak çalıştığı dönemde aynı şekildeki anlayış ve desteğin ona çok yardımı olduğunu söylüyor. Hem işinde başarılı olması, aynı zamanda kendi içinde iyi hissedebilmesi için gerekli enerjiyi bu sayede bulduğundan bahsetmiş. Kariyerinden sebep, birçok iş gezisi yapması gerektiğini ve bunun bir süre sonra gereğinden fazla yorgunluk yarattığını, kendine harcaması gereken zamandan çaldığı için rahatsız olmaya başlamış. Birçok kişinin iş seyahatlerine bayıldığını belirten Tania, taksi, havalimanı, uçak, taksi, otel, toplantı, taksi, havalimanı, uçak dizisinden oluşan iş seyahatindeki büyüleyiciliği göremediğini de sözlerine eklemiş.

İşinden ayrılıp çocuklarıyla vakit geçirmeye başladıktan sonra, kocasının yoğun çalıştığı dönemde arkadaşlarıyla bol bol plan yaptığını ve birçok etkinlikte bulunduğunu, bunun da onu hem bedenen hem de zihnen sağlıklı tuttuğunu belirmiş ve bu nedenle kendinize zaman ayırmaktan ve bol bol plan yapmaktan çekinmemenizin altını çizmiş.

Tatile çıkın

Hem aile ilişkinizi, hem de ilişkinizi tazelemenin bir yolu olarak, tatili mutlaka kullanın. Bir süre bu karmaşadan kaçmak, savaşın içinde olan her birey için yenileyici etki yapacaktır. Bu tatil boyunca maillerden ve telefonlardan uzak durmaya özen gösterin çünkü tatilin amacı tamamen kendinize, ailenize ve ilişkilerinize ayırdığınız özel bir zaman olması.

Elektronik aletlerinizi kullanmanın yasak olduğu zamanlar belirleyin

Evde otururken zamanınızı kaliteli hale getirmek için, hafta sonları belirli saat aralıklarında, sürenin uzunluğu ve saat seçimi ortak kararınıza kalmış şekilde elektronik aletlerinizden bir süreliğine uzaklaşın. Bu süreçte daha çok sohbet edip, birbirinizi daha çok dinleyeceğiniz için, bunun ilişkinizin gelişmesine katkısına inanamayacaksınız.

Eşinizin “sadece kendisi için çalışmadığını” unutmayın

Bu birçok soru işaretini de birlikte getiren bir madde olacaktır. Yazının başında buna dair açıklamamı yaptığım için gönül rahatlığı ile yazıyorum. Bu tamamen birlikte olmayı düşünerek çıkılan bir yolculuk olduğu için, yukarıdaki önerileri gerçekleştirebilen çiftlerin, bu bilinçle düşünmekte zaten sorun yaşamayacaklarını düşünüyorum. Bununla birlikte bu süreçte kazanılan her başarıda, sizin de katkınızı yukarıdaki maddeler çok net bir şekilde özetliyor :) 

Hedefleri olan insanlar olarak şunu düşünün, hedeflerinize ulaşmak için, yukarıdaki önerileri yerine getirebilecek ve bunun önemini anlayacak kadar harika bir insanla hayatınızı paylaşmanızın, hedefinize ulaşmanızdaki etkisini düşünün.

Unutmayın, girişimcilik zorlu bir savaş.

Bu savaşın içine atılırken de, hayatta bir şeyleri başarmak için, bir çok şeyden vazgeçerek, yapabildiğiniz maksimum fedakarlığı yaparak, başarıya ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Hedefinizi ve önceliklerinizi kaybettiğinizde, rotası belli olmayan bir gemi gibi olursunuz. Benim şahsi tecrübelerim yukarıdaki maddelerin, ilerlediğiniz yolda başarıyı her açıdan getireceğini inanmamı sağladı.

Görünen o ki, bunlar Mark ve Tania Suster için de öyle olmuş.

Rotanız belli olmadan ancak başka limanlara ulaşıp oralarda başarılı olabilirsiniz, fakat asla hedeflediğiniz başarıyı yakalayamazsınız. Henüz kararını vermeyenlere sormak isterim;

Rotanızdan sapmaya mı, yoksa sizi o hedefe daha doğru ve hızlı bir şekilde götürecek pusulaya mı ihtiyacınız var?

Bu konunun birçok açıdan değerlendirilebileceğine eminim, lütfen sizler de bu konuda fikirlerinizi bizimle paylaşın. Konumuz ilişki olduğu için tek bir doğru olması mümkün değil! :) Yorum ve paylaşımlarınızı bekliyorum. Görüşmek üzere.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.