Dijital pazarlama gibi yeni bir disiplinin yarattığı devinim içerisinde, internette her yerde, “branding kelimeler & jenerik kelimeler” , “online pazarlama kampanyanızda dikkat etmeniz gereken x altın kural” gibi yazılara rastlıyoruz. Ürün, hizmet veya direkt olarak marka imajının satışını dijital dünyada nasıl yapabiliriz diye hep kendimize soruyor, devamlı kendimizi, yöntemlerimizi ve kullandığımız araçları geliştirmeye çalışıyoruz.

Ancak bazen gözden kaçırdığımız bir gerçek var; dijital dünyayı ve dijital dönüşümü yöneten en önemli faktör, müşteridir.

Geçtiğimiz 10 sene içerisinde insanların alışveriş alışkanlıkları değişti ve daha “karşılaştırmalı” ve “seçici” bir tüketici profili ortaya çıktı diyebiliriz. İnternet gibi her türlü bilginin derya deniz olduğu bir aracı da hesaba kattığımızda, satış ve pazarlama profesyonelleri olarak belki de tarih boyunca hiç bu kadar kuvvetli bir tüketici ile karşılaşmamıştık.

Kafanızda oluşmuş olabilecek “peki ne yapmak lazım?” sorusuna cevaplarımı başka bir yazıda açmak üzere, küçük tavsiyeler halinde yazmak isterim;

  1. Müşterinizin kim olduğunu öğrenin

  2. Müşterinizi dinleyin, ihtiyaçlarını öğrenin

  3. Müşterinize faydalı olun,

  4. Hem işletmenizin hem de müşterinizin menfaatlerini koruyabileceğiniz bir denge oturtmaya çalışın

  5. Müşterinize doğru kanallardan doğru mesaj ile ulaşın

  6. Gelenleri kaçırmamak için yeniden hedefleme, etiketleme, CRM gibi yöntem ve araçlar kullanın

  7. Operasyonunuzu ve kampanyalarınızı devamlı optimize edin

  8. Dinleyin, dinleyin dinleyin.

Küçük tavsiyelerimi de naçizane sizlere sunduktan sonra, yukarıda tekrar tekrar bahsettiğim “dinleme” konusunda yapılmış bir çalışma ile yazıma devam ediyorum. BigCommerce‘ün çeşitli e-ticaret siteleri ile ortak yaptığı çalışmada, müşterilerimizin asıl taleplerini ve satın alma kararlarını etkileyen en önemli 10 unsuru analiz edelim.

Çalışma her ne kadar e-ticaret mağaza ve işletmeleri özelinde yapılmış olsa da, her işletmenin ve online ürün/hizmet sağlayıcının çıkarım yapabileceği değerli verileri aşağıdaki infografikte bulmak mümkün.

Sabredip scroll ederseniz, yazının en altına, önemli bulduğumuz başlıkları da derledik. Keyifle inceleyin!

satin-alma-karari

İnsanlar Neden Alışveriş Yapar: 8 Önemli Çıkarım

1) Satın alma kararını en çok etkileyen faktör (%56) ürün kalitesi. 

2) Satın alma kararını etkileyen mağaza özelliklerinin en önemlisi %80’lik oran ile rekabetçi fiyatlar. 

3) Alışveriş yapan insanların %62’si yüksek fiyatlı ürünleri online olarak satın almadan önce mağazada inceliyor. 

4) 10 kişiden 9’u alabileceklerini teknolojik ürünler hakkında videolar izliyor. 

5) Alışveriş yapan kişilerin %54’ü akıllı telefon sahibi ve akıllı telefona sahip kişilerin %76’sı alışveriş yaparken telefonlarını kullanıyor. 

6) %81 oranında insan, direkt olarak arkadaşlarından gelen gönderilerin satın alma kararlarını doğrudan etkilediğini söylüyor. 

7) Bu kişilerin %30’u marka tekliflerini yalnızca bir arkadaşları tarafından kendilerine iletilmesi sonucu değerlendiriyor. 

8) Kişilerin %44’ünün resim veya fotoğraf içeren marka içerikleri ile etkileşime girmesi muhtemel, video içerikler ise %40 ile resimli içeriklerin hemen ardından geliyor. 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.