Apple ile Samsung arasında ezeli bir rekabet olduğunu artık 5 yaşındaki bir çocuk bile biliyor. Yıllardır birbirlerini patent hırsızlığı ile suçluyorlar.

En son patent savaşlarında kazanan Apple oldu. Apple 2011 yılında Samsung’a karşı iPhone tasarımlarını taklit ettiği için bir patent davası açmıştı. Dün bu dava sonuçlandı ve Samsung, Apple’a tam 548 Milyon Dolar ceza ödemeye mahkum edildi. Bu rakam size çok mu geldi? Samsung aslında bu davayı 2012 yılında kaybetmiş ve 1 Milyar Dolar ödemeye mahkum edilmişti.

Dün iki tarafın avukatları da anlaşma sağlandığını ve Apple’ın 1 Milyar Dolar yerine 548 Milyon Dolar ödemeyi kabul ettiğini açıkladılar.  Aslında bu bedelin asıl indirilme sebebi Samsung’un temyize gitmesi ve davayı iki ayrı dava olarak bölmesi.

Buna göre Samsung, Apple’a teknoloji patentleri yüzünden 548 Milyon Dolar, paketleme tasarımlarını kopyalamaktan da 382 Milyon Dolar borçlu.

Steve Jobs, Walter Isaacson‘un yazdığı biyografinsinde şöyle diyordu:

Son nefesime kadar, gerekirse Apple’ın bankadaki 40 Milyar Dolarının son kuruşuna kadar, bu yanlışı düzeltmek için harcayacağım. Çalıntı bir ürün olduğu için Android’i yok edeceğim. Bu yolda nükleer savaşa kadar gitmeye hazırım.

Görünüşe göre Steve Jobs’un dileği gerçekleşiyor. Samsung, kendisine kesilecek faturanın akabinde 10 gün içerisinde ödemeyi yapacağını kabul etti. Geriye kalan 382 Milyon Dolarlık ceza için 2016 yılında jüri kararı bekleniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.