Güney Kore’den gelen son haberlere göre Samsung, Apple için iPhone 7 OLED ekranlarını üreterek eskisinden daha büyük rol oynayacak.

Her ne kadar ürettiği Android işletim sistemli telefonları ile Apple’ın en büyük rakibi olsada, Samsung, A serisi işlemciler ve RAM’ler gibi Apple’ın en değerli parçalarını üreten bir firma olarak değerini koruyor. Aralarında ki patent kavgaları bir yana Apple, yeni nesil iPhone’larında LCD yerine, daha avantajlı OLED kullanmaya karar verdiği ve Samsung’un bir kez daha tedarikçi olarak kapısını çaldığı belirtiliyor.

Samsung’un OLED üretim tesisine 2016 yılında 2.49 ila 3.32 Milyar Dolar arası, 2017’de ise ekstra 6.64 Milyar Dolar yatırım yaparak kapasite artırımı yapacağı, böylece yeni nesil iPhone 7 ve 7S ekran talebini karşılayabileceği gelen haberde belirtiliyor. Bu yatırım ile Samsung OLED ekran üretimini ilk etapta aylık bazda 30.000 ila 45.000 arası, ikinci etapta ise ilave 45.000 tabaka daha arttırmayı planlıyor.

Apple, Apple Watch haricinde hiçbir cihazında daha önce OLED ekran kullanmamıştı. Fakat OLED ekranın LCD’ye nazaran daha az enerji tüketimi gibi daha fazla artılarının olması Apple’ı da sonunda OLED kullanmaya mecbur etti.

Tabi tüm bunlar şu aşamada söylentinin ötesine geçemiyor. Gerçeğin gün yüzüne Eylül ayında çıkması bekleniyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.