Samsung, 4 Aralık’da kaybettiği Apple patent davası için bugün Amerikan Yüksek Mahkemesi’ne temyize gitti.

Apple 2011 yılında Samsung’a karşı iPhone tasarımlarını taklit ettiği için bir patent davası açmıştı. 4 Aralık’da bu dava sonuçlanmış ve Samsung, Apple’a tam 548 Milyon Dolar ceza ödemeye mahkum edilmişti. Samsung ise Kasım sonu gibi bu konuyu temyize götüreceğinin sinyallerini vermişti.

Samsung, bugün süresi dolan 548 Milyon Dolar ödemeyi gerçekleştireceğini belirtti fakat aynı zamanda da Amerikan Yüksek Mahkemesi‘ne temyiz talebinde bulunduğunun dilekçesini iletti. Eğer Samsung’un dilekçesi kabul olursa, Apple tazminat olarak alacağı 548 Milyon Doları, Samsung’a geri iade etmek zorunda kalacak.

Samsung’un dilekçe konusu önceki davalardan farklı değil. Routers haberine göre Samsung’un dilekçe gereği şöyle:

Samsung’un bu davayı Yüksek Mahkemeye taşımasının sebebi, bu tarz davaların yorumlanış biçiminin modern zamana uymadığını düşünmesidir. Eğer mevcut yasal mevzuat devam ederse, rekabeti bastırarak yeniliği frenler, trol patent davalarının önünü açar ve bu da üretimi ve tüketiciyi olumsuz etkiler.

Diğer yandan kabul görülen davalarda çok seçici olan Amerikan Yüksek Mahkemesi’nin, Samsung’un dilekçesini kabul etmesi pek de olası gözükmüyor. Eğer bir mucize olurda mahkeme dilekçeyi kabul ederse, bu Yüksek Mahkemenin kabul ettiği ilk tasarım patenti davası olacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.