2016 yılı 2015’den ne kadar farklı geçer bilemem ama tuhaf oyuncaklar birbiri ardına tanıtılmaya devam ediyor. Durum aslında 2014’dekinden çok farklı değil. Birçok startup, 2014 yılında 2015’de çıkacak ürünlerinin tanıtımını Kickstarter.com adresinden yaptılar ve hatta büyük bir kitleden ön ödemeli satış talebi topladılar. Fakat bunlar, ya aşırı hayal kurbanı oldu, ya da aşırı vaat.

Bunların başında beni çok heyecanlandıran fakat bir türlü çıkmak bilmemesi sebebi ile hayal kırıklığı yaşatan The Dash var. Kendisi mini bir kulak içi bluetooth kulaklık oluyor(du) ama çıkış tarihi devamlı erteleniyor. Lafı fazla uzatmadan bu yıl ki vaatlerden gözüme çarpan iki örneki sizlerle paylaşmak isterim. Bunlardan ilki daha yeni tanıtılan Starship Robot Kurye, bir diğeri ise çok daha önce gün yüzüne çıkan Amazon Prime Air.

Starship Kurye Robot:

Skype kurucularının yeni oluşturduğu Starship Technologies isimli firmalarının en yeni ürünü Delivery Robot, market alışverişlerinden, teknoloji alışverişlerinize kadar 9 kg. geçmemek kaydı ile birçok ürünü 30 dk. içerisinde kapınıza getirme sözü veriyor. 6 tekerlekli bu şirin aygıt, önceden yüklenmiş detaylı harita, GPS, kamera ve Gyroskop gibi teknolojiler sayesinde %99 insansız teslimat yapabiliyor. İşler biraz karmaşıklaştığında ne olacak derseniz, uzaktan kumanda edilebilmekte.

Robot kurye şuan İngiltere Londra’da test ediliyor. Eğer başarılı olursa müşteri ile ilk gerçek denemeler Greenwich şehrinde başlayacak ve akabinde Amerika başta olmak üzere Dünya’nın çeşitli ülkelerinde boy gösterecek. Türkiye’ye ne zaman gelir bilemem ama geldiğinde en azından birkaç “uyanık”ın yolda görür görmez bagaja atacağını görür gibiyim. Şimdiden uyaralım, üzerinde kamera ve GPS gibi sinyal yollayan bir robotu alıp götürmek kolay değil.

Starship robotun eşya bölümü, sadece kullanıcın cep telefonuna yüklediği bir uygulama vasıtası ile açılabiliyor.

Sadece İngiltere’de lokal ürün teslimat piyasası yıllık 150 milyar pound değerinde. Bu teslimat firmalarının ve insanların yaptığı market alışverişlerinin toplamı. Starship firmasının söylediğine göre, Starship kurye sistemi, araçlı bir teslimat sisteminden veya markete yapılan arabalı kısa yolculuktan 10 – 15 kat daha ucuzmuş.

Starship CEO’su Ahti Heinla, Greenwich testlerinin önümüzde ki yıl başlayacağını ve eğer başarılı olursa hızlı bir şekilde diğer ülke testlerine geçileceğini belirtti.

 

 

Amazon Prime Air:

Hedef hızlı teslimat olsa da çözümler farklı olabiliyor. Amazon.com’un 2014 yılında tanıttığı fakat hala uçuş izinlerini beklediği 4 pervaneli teslimat robotu, Bilim- Kurgu filmlerini aratmayan cinsten. Bunu ilk gördüğümde 1 Nisan şakası zannetmedim dersem yalan olur. Sonra Amazon’un ne kadar çılgın çözümlerle karşımıza çıktığını düşününce neden olmasın dedim.

Amaç Starship Kurye Robot ile aynı. Müşteri memnuniyeti + çookkk hızlı teslimat. Zaten bu iki unsur sizi diğerlerinden ayıran en önemli 3 unsurdan 2si. Bir diğeri ise tabiki CRM.

Amerika’da Drone kullanım yasakları ve kullanımının izne bağlanması, Amazon’un hayallerini bayağı ertelemiş gözüküyor. Son çıkış olarak ilk lansmanın İngiltere’de yapılması planlanmış. Tabi eğer gerekli izinleri alabilirse.

Eğer Amazon İngiltere’de gerekli izinleri alabilir ise, Startship Kurye Robotu ile Amazon Drone, İngiltere sokaklarını ve semasını şenlendireceğe benziyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.