Raspberry Pi ilk bilgisayarını çıkarttığında ciddi anlamda devrim yaratmıştı. Evde geliştirilen teknolojilerin yeni yeni gelişmeye başladığı süreçte, herkesin ihtiyacı daha küçük bir bilgisayardı. 3D yazıcılarda yaşanan hızlı ve umut verici gelişmelerle birlikte evde yapacağınız projeler için bir 3D yazıcı ve Raspberry Pi ikilisi ufkunuzu açmaya yetecek gibi gözüküyordu. Kredi kartı büyüklüğünde bir bilgisayar, aynı oranda fiyatı da küçük olacaktı. Ön talep topladılar ve sırada beklemeye başladık. İlk siparişleri gönderdiklerinde hepimizi şaşırttılar, fiyat-kalite oranları ile bizimle birlikte tüm dünyayı mutlu etmiş olacaklar ki, o günden beri Raspberry’nin yükselişi durmak bilmeden devam ediyor.

pi-zero-bilgisayar

Raspberry Pi Zero adıyla çıkardıkları ürünleriyle de bu yükselişin devam edeceğini gösterdiler. Yeni ürünleri, neredeyse taşınabilir bir bellek boyutunda ve fiyatı taşınabilir bellekten bile daha ucuz, sadece 5 dolar. İşletim sistemi tarafında yine Linux tabanlı OS Raspbian kullanan bu 5 Dolarlık minik devin içinde; 1GHZ Boardcom BCM2835 işlemci, 512MB RAM, MikroSD kart girişi, mini HDMI ve iki adet mikro USB girişi bulunuyor.  Zero, 65mm x 30mm x 5mm’lik boyutlarıyla, Raspberry Pi ailesinin en küçük üyesi ünvanını kazanmış durumda.

magpi-bilgisayar-hediyeli

Küçük ve ucuz konusunu ziyadesiyle abartmış olacaklar ki, Raspberry’nin MagPi adında çıkan dergisinde bu ay promosyon olarak  Pi Zero dağıtacaklarını açıklamışlar. Sitelerinde, önceden bilgisayar dergilerinin yanında dağıtlılan CD’lere atıfta bulunma fırsatını da kaçırmamışlar. Zira önceden bilgisayar almak için ciddi bir yatırım yapmak gerekiyordu, artık 5 Dolara bile alınabiliyor. Önceden bilgisayar dergileri ile bolca CD verilirken, şimdilerde  bilgisayarlarda CD kullanımını bırakın, CD ve DVD sürücüsü bile olmayan bilgisayarlar kullanmaya başladık. Artık öyle bir noktaya geldik ki, bilgisayar dergilerinin yanında bilgisayar veriliyor. Bu tarz gelişmeler bizleri mutlu etmekle birlikte, geleceğe olan merakımızı arttırmıyor değil, umarız yakın zamanda bu tarz haberleri daha sık duyarız.

 

Peki bu Raspberry Pi ile neler yapabilirsiniz ?  Bunu nasıl bilgisayar olarak kullanabilirim? aklınızdaki ilk soru olacaktır sanırım, cevabını linkte bulabiliriniz. Farklı olarak, ufkunuzu açacak ve size fikir vericek uygulamalar için Raspberry Pi ile yapılmış projeleri inceleyebilirsiniz. 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.