Rakipler, hayatlarımızın gerçeği. Girişimci, pazarlama profesyoneli veya herhangi başka bir alanda çalışıyor olun, her daim rakipleriniz vardır. Büyük kardeş iseniz, evde bile bir rakibiniz var!

Bu kadar çok rakip olunca, haliyle rekabete dahil olup, “daha iyi” yapmanın yollarını aramak düşüyor bize de. Ama nasıl? Neye göre?

İşte burada şu ünlü söz giriyor devreye; “arkadaşlarınızı kendinize yakın tutun, düşmanlarınızı ise daha yakın.”

Yani yazar diyor ki, rakiplerinizi iyi tanıyın, iyi analiz edin. Böylelikle nasıl rekabet edeceğinizi de bilirsiniz, bilmiyorsanız da öğrenirsiniz.

Online dünyadaki rekabette de durum çok farklı değil. Fakat bize yardımcı olacak daha fazla araç olduğu kesin.

İşte bu yazı vesilesiyle, sizlerle rakip analizi için 8 ücretsiz SEO aracını paylaşmamızın nedeni de bu. Bu araçları kullanarak rekabete daha yüksek bir bilinçle katılmanız mümkün. Elbette silver-bullet değil, ancak elimizde olanı da kullanmayacak değiliz!

Buyrunuz;

#1 Alexa– 1996’da kurulan Alexa’yı bilmeyenimiz yoktur sanırım. Google’ın henüz, siteleri sınıflandırma sıralama konusunda beceriksiz olduğu yıllarda, Alexa interneti en iyi derecelendiren araç olarak ön plana çıkıyordu. Haliyle de, bugün bile bakıldığında benchmark yapabilmek için derin analizler sunduğu yadsınamaz bir gerçek. Hangimiz, bir websitesi olup da, gün be gün Alexa sıralamasını izlemedi ki?Her ne kadar Google derecelendirme konusunda, bugüne kadar yaptığı güncellemelerle daha iyi bir konuma gelse de, Alexa, özellikle ücretli servisleri ile müşterilerine anlamlı analizler yapabilen araçlar sunmaya devam ediyor. Ölçülebilir sonuçlar konusunda takıntılı olan bir ekibin ürünü olan Alexa, stilden çok rakamlara önem vermesiyle, hala sıralama araçları arasında başı çekiyor.

#2 SimilarWebOnline dünyada karar vermeyi kolaylaştırma misyonuna sahip İsrail merkezli bir girişim. 2007’de kurulmasıyla, nispeten genç bir şirket olsa da, SimilarWeb 8 yılda internet analiz araçları arasında kendine çok üst sıralarda yer bulmayı başarmış durumda. 40 milyon dolar toplam yatırımları, 220 çalışanlarıyla, tüm websitelerini ve mobil uygulamaları ölçümlüyor ve dijital ölçümleme için bir dünya standardı haline gelmek için çalışıyorlar. Ürün, tüm trafik kanallarını analiz edebilme yetisi ile ön plana çıkarken, pazarlamacılar, analistler ve sektör liderlerinin merak ettiği metrikleri kullanıcı dostu bir arayüz ile sunabiliyor. Başarılı araç, rakiplerinizin dijital pazarlama stratejisini kanal bazında analiz etmenize ve kendi stratejinizle karşılaştırmanıza olanak sağlıyor.

#3 Quick Sprout Website Analyzer, adı üzerinde web sitelerini analiz etmeye yarayan bir araç. Rakibinizin kendi sitesine ne kadar trafik çekmeyi başardığını, bu araç sayesinde kolayca analiz edebiliyorsunuz. Ek olarak, rakibinizin kaçırdığı fırsatları faydaya çevirmenize olanak veren metrikler sağladığını da sözlerimize ekleyelim.

#4 MOZ Bar internette “SEO’nun babası” diyebileceğimiz, sayısı iki elin parmağını geçmeyecek otoritelerden biri olan MOZ’un ürünü. Chrome ve Firefox tarayıcılar üzerinde çalışan bu ücretsiz eklenti, sayfa otoritesi, domain otoritesi, link sayısı, sosyal paylaşımlar ve anahtar kelime taraması gibi bilgileri, ziyaret ettiğiniz her sitede kolaylıkla edinmenizi sağlıyor.

#5 Website Grader ünlü Inbound marketing kompedanı Hubspot’ın bir ürünü. Bu araç sitenizin detaylı bir analizini yaparak, not veriyor, sorunlu noktalarda sizi uyarmakla kalmayıp, bilgiyle dolup taşan bloglarındaki ilgili makalelere yönlendirerek, işin aslını öğretmeye çalışıyor. Hubspot’u her zaman çok sevmişimdir.

#6 SimplyMeaured tüm sosyal medya kanallarını, tam 35 farklı rapor ile analiz edebilen kapsamlı ve becerikli bir araç. Aslında bir sürü aracı tek bir tanesinin içine yerleştirmişler gibi düşünebilirsiniz. Bu çok yönlü araçla, marka, trend, trafik, paylaşım gibi önemli metriklerin analizini ve takibini yapabiliyorsunuz.

#7 WooRank sitenizin SEO anlamında eksiklerini ve sorunlarını adresleyen ve fırsatları tespit etmenize olanak sağlayan bir araç. Buradan olabildiğinde yüksek not alana kadar, sitenizi optimize etmeye devam edin derim.

#8 SEOSiteCheckup – Yukarıda bahsettiğim WooRank ile benzer şekilde çalışan araç, sitenin tüm yapısını analiz ediyor ve size önerilerle birlikte sitenin durumunu çıkarıyor, yani bildiğiniz check-up. WooRank’in tespit edemediği bazı şeyleri tespit edebiliyor, tecrübeyle sabit.

#8 SpyOnWebaslında epey bilindik ve kullanımı kolay bir araç. Ip bazlı tarama yaparak, hangi web sitesinin veya web sitelerinin aynı site sahibine ait olduğunu anlamanıza olanak sağlıyor.

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.