İnternet üzerinden aylık abonelik usulü yayın yapan popüler medya sağlayıcı NetFlix bugün CES fuarında yaptığı açıklama ile artık Türkiye pazarına girdiklerini belirtti.

Türkiye’nin yanı sıra Hindistan, Rusya ve Singapur gibi birçok ülkede daha yayına başladıklarını ve toplam yayına açılan ülke sayısını 130’a çıkardıkları açıklaması yapıldı.

Uzun zamandır “NetFlix Türkiye’de” haberi bekleyen dizi tutkunları bu habere çok sevineceklerdir. Fakat şunu hemen açıklığa kavuşturmakta fayda görüyorum; Türkçe yayın, dublaj yabancı film veya türkçe altyazısı beklentisine girmeyin, üzülürsünüz. Zira şuan ki yayınlar NetFlix Amerika’nın yaptığı yayınlardan pek farklı değil.

Twitter üzerinden yapılan açıklamada bölgesel TV şovları ve film yayınları yapabilmek için anlaşmalar yapmaya çalıştıklarını belirttiler. Yani “niyet iyi:)

Netflix Türkiye'de

Ayrıca NetFlix CEO’su Hastings, dil seçeneklerine Arapça, Korece ve Çince eklendiği açıklamasını yaptı. NetFlix’in neredeyse bir tek Çin’de aktif olmaması ama buna rağmen Çince dil desteği eklemesi garip karşılansada yakın zamanda Çin piyasasına girmeyi planladığının bir göstergesi olarak algılandı.

NetFlix’in dünya dağıtımı için DreamWorks ile işbirliğine girdiği ve bu sayede daha orijinal içerik sunmayı ümit ettikleri açıklaması yapıldı. Bir diğer işbirliği ise, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’ya 4K HDR içerik sunmak için LG ile yapılan anlaşma oldu.

Netflix Türkiye'de

CES 2016’da verilen istatistiklere göre 2015 yılı sonu itibarı ile NetFlix’in 70 milyon evde aktif olduğu, sadece 4. çeyrekte 12 milyar saat online yayın yapıldığı, 2015’in tamamında toplamda 42.5 milyar saat içerik sağlandığı bilgisi verildi.

Gelelim işin parasal boyutuna; Basic, Standard ve Premium olarak sunulan 3 farklı paket aylık 7.99, 9.99 ve 11.99 EUR‘dan satılmakta. Bazı okuyucularımız için Türkçe dublaj veya altyazılı yayın yapmayan bir platform için rakam çok yüksek gelebilir. Hak vermiyor da değilim. Sonuçta ülkemizde hatrı sayılır bir korsan pazarı bulunmakta. Ben zaten bedavaya izliyorum, bunun Youtube’da, torrentte izlemekten farkı ne diye sorarsanız, “Korsan Değil” derim. Tabi bu cevap sizi ne kadar tatmin eder, orası size kalmış. 😉

Yazar Hakkında

Toygar Ateş
Editör

1977 Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Londra’da Fashion Marketing okudu. Soğuktan ve yağmurdan sıkılıp Los Angeles’a taşındı. Burada İşletme okuduktan sonra İstanbul’a döndü. Okumayı, öğrenmeyi, birşeyler icat etmeyi ve teknolojiyi çok sever. Teknoloji denince onun için akan sular durur. En son çıkan ürünleri, oyuncakları kaçırmaz. Unboxing konusunda uzman denebilecek kadar Teknolojik cihaz kutusu açma deneyimi vardır :) Kafa Tech'te bu enerjisini, merakını ve öğrendiklerini paylaşmak için yazar.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.