Pazartesi sendromunu kim isteyebilir ki?  Mazoşistler? Tamam, ama yine de neden?

Şöyle ki, girişimci diye tanımladığımız insanlar hayatlarının neredeyse tamamı denebilecek bir kısmını işlerine yönlendiriyor. Hal böyle olunca da haftanın hangi günü olduğu pek bir anlam ifade etmiyor.

9-5 çalışıp mesaisini dolduğunda koşar adım iş yerinden kaçan insanlar? Onlar ve girişimciler çok farklı dünyalardalar. İkisinin de hayatında bir gün düşünün; birisi 24 saat diğeri 1408 saat. Çünkü, birisi Dünya’da diğeri Merkür’de.

(Not: Mümkün olsa Merkür’de çalışmak isteyen girişimciler, biliyoruz ve aynı düşünceleri paylaşıyoruz.)

Ancak, biraz dinlenmek sizlerin de hakkı. Peki bunu nasıl hem dinlendirici hem verimli hale getiririz? İşte size 3 öneri:

Kişisel önceliklerinizi tam olarak kavrayın.

Hafta sonları zaman çok hızlı geçer. E-posta trafiği yoktur, telefon çalmaz. O an sanki her şeyi yapabilecek vaktiniz varmış gibi gelir. Mesela, maç mı izleyeceksiniz veya sinemaya mı gideceksiniz, yapın. Gerçekten güzel bir aktivite olabilir, sizi dinlendirebilir.

Fakat bunu bir son dakika tercihi şeklinde yapmayın. En azından 1-2 gün öncesinden planınızı çıkarın. Hafta içi nasıl iş programı yapıyorsanız, hafta sonu da aynı şekilde yapın ama kendinizi ödüllendireceğiniz aktiviteler planlayın.

Çünkü robot değilsiniz ve arada güç toplamanız lazım. Pazartesi, sizin için anlam ifade etmeyen bir gün değil güçlenip savaşmaya başlayacağınız bir gün olmalı.

Profesyonel hedefleriniz konusunda net olun.

Başarılı profesyoneller genelde haftada 7 gün çalışır. Bunun sebebi ise hem yaptıkları işi sevmeleri hem de istedikleri yere varabilmek için standart çalışmanın yeterli olmamasıdır.

İster evli, ister bekâr olun, daima sizin hafta sonu çalışmanızdan yakınan birileri olacaktır. Öyleyse, her zaman bu şikâyetleri dinlemek zorunda mısınız?

HAYIR! Yapılması gereken şey çok basit ama özveri gerektiren bir çözüm:

Hafta sonunu hedefleriniz açısından boş geçirmediğinizi ve yapmak istediklerinizi yapma doğrultusunda aşama kaydettiğinizi hissetmenizi sağlayacak şeyler nelerdir. Hafta sonu hedeflerinizi yazın bir kâğıda ve en önemlilerini seçin.

Hafta sonu çoğu insan geç kalkmak -“dinlenmek”- ister, siz 2 saat önce kalkın ve o hedeflerinize ayırın bu zamanı. Bir yandan gereken çalışmayı yapmış olacak, diğer yandan içiniz rahat bir şekilde planladığınız aktivitelere yönelebileceksiniz.

Nescafe Misali – Üçü Bir Arada

Wharton’da profesör olan Stewart D. Friedman, “Leading the Life You Want” adlı kitabında yaşamın dört önemli alanında bahsediyor;

* AİLE                  * İŞ                         * ARKADAŞLAR & ÇEVRE                    * SAĞLIK

Friedman, beklentilerimizi karşılama adına burada bizden bu dört şeyi birden başarmamızı istiyor. Ancak zamanımızın belirli ve kısıtlı olduğunun da farkında ve son derece pratik bir çözüm sunuyor: Her şeyi yapacak kadar vaktiniz yoksa, birkaç işi bir arada yapın.

Şeker, kahve ve süt tozu aramak yerine, sizin için önceden hazırlanmış 3’ü 1 arada içmek gibi. Planınızı önceden yapın ve kısa zamanda çok şey başarın.

İlgili Yazı : Üretkenlik ve Motivasyonu Arttırmak İçin 6 Etkili Yöntem

Hafta sonu yürüyüş yapmak istiyorsunuz, kız arkadaşınızla da vakit geçirmeniz lazım ama aynı zamanda çocukluk arkadaşınıza da vakit ayırmanız gerekiyor.

Örnek çözüm: Kız arkadaşınızla birlikte yürüyüş yapıp kahvaltıda hep birlikte zaman geçirin.

Unutmayın, başarılı insanların zamanlarını boşa harcama lüksü yoktur. Hafta sonunu dinlendirici ve verimli hale getirin ki maksimum verimle çalışabilesiniz.

Aksi takdirde sizin de diyeceğiniz şey diğerleriyle aynı olacaktır:

“Yine mi Pazartesi?! Hiçbir şey anlamadım ben bu işten!”

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.