Yatırım dönüşünün (ROI) bu kadar yüksek, uygulanması bu kadar kolay ve ölçeğini büyütmenin bu kadar kolay olduğu başka bir kanal olmasa da, yıllardır itilip kakılan e-mail pazarlamasını mutlaka duymuşsunuzdur veya muhtemelen uzun süredir kullanıyorsunuzdur.

Bu yazıda da, dijital pazarlama dünyasının “underdog’u” e-mail pazarlaması ve bu yöntemi kullanmayı daha kolay hale getiren platformlardan bahsedeceğim.

Önceki dönemde, bir e-mail pazarlama platformu seçmek ve kullanmaya başlamak bugüne nazaran çok daha kolay bir işti, sonuçta alternatifleriniz bir elin parmaklarını geçmiyordu. Ama bugün baktığımızda, yabancısı, yerlisi, CRM’lisi, omni-channel özelliklisi ile onlarca platform var ve aralarında seçim yapmak gerçek bir mesele haline geldi.

Biz platform ve araç seçimiyle uğraşaduralım, diğer yandan, sosyal medyanın daha popüler hale gelmesiyle ayyuka çıkan bir “e-mail pazarlaması bitti” spekülasyonu var ki, gel de işin içinden çık!

Eh, “e-mail pazarlaması bitti abi” diyenler için, bu kanal için ciddi yatırımlar yapan en az 50 tane perakendeci operasyonu sayabilirim. O da yetmezse, McKinsey & Company’in çıkardığı istatistiğe bir göz atabilirsiniz. Bu istatistiğe göre, e-mail, yeni müşteri alımında Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarına göre tam “40 kat” daha başarılı.

e-mail-pazarlama-grafik

Sadece 2 yıl önce yapılan bu araştırma da gösteriyor ki, hoşunuza gitsin ya da gitmesin, e-mail pazarlaması bir süre daha popüler pazarlama yöntemleri arasında olacak gibi görünüyor.

Bu da bizi yazıya başladığımız noktaya, yani bu kanalı kullanmayı daha kolay hale getiren e-mail pazarlama platformlarına döndürüyor.

Lafı daha da uzatmadan yerli, yabancı, ücretli ve ücretsiz e-mail pazarlama araçlarını bir araya getirdiğimiz listeye göz atalım, hangisinin ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğuna siz karar verin derim.

MailChimp

mailchimp-email

Ücretsiz Kullanım : Var

1991 yılında kurulan MailChimp, Türkiye’de yerli alternatiflerinden sonra en popüler uygulama diyebilirim. Global pazarda ise, her gün 600 milyondan fazla mail gönderdiklerini iddia ederler, ben onların yalancısıyım.

Kullanıcı dostu arayüzüyle, Mailchimp, e-mail pazarlamasını herkes için kolay ve uygulanabilir hale getiren bir platform. Onlarca hazır şablonu, sürükle-bırak öğeleri ve tamamıyla size ait bir tasarım yapabilmenize olanak sağlamasıyla, rakipleri arasında en esnek alternatiflerinden biri olarak öne çıkıyor.

Tasarım özelliklerinin yanında, ücretli sürümle birlikte, otomatik e-mail gönderimi, A/B testing, abone listesi segmentasyonu, raporlama ve üçüncü parti araçlarla yapılabilen entegrasyonlar ve daha fazlası da ziyadesiyle kullanışlı.

Mailchimp, 2000 abone için ayda 6 gönderime kadar tamamen ücretsiz şekilde kullanılabiliyor – otomatik email gönderimi, sosyal profiller gibi özellikler hariç – bu da başarılı email platformunu startuplar ve küçük işletmeler için ideal bir alternatif haline getiriyor diyebiliriz.

Mailchimp.com

GetResponse

getresponse-email-pazarlama

Ücretsiz Kullanım : 30 Gün

GetResponse e-mail pazarlaması, otomatik cevaplayıcı ve landing page (karşılama sayfası) oluşturma özellikleri bulunan kullanımı kolay bir platform. 1998’de Simon Grabowski tarafından kurulan Getresponse, bugün 350.000 ücretli müşterisiyle Amerika’da pazar lideri konumundadır.

Kullanımı kolay bu platform, sürükle-bırak e-mail düzenleyici, gelişmiş segmentasyon, analiz, A/B testing ve custom form’lara olanak sağlasa da, ücretsiz kullanımın 30 gün ile sınırlı olması biraz moral bozabiliyor.

30 günlük deneme sürümü benim için yeterli diyenler, Getresponse’u rakiplerinden ayıran, hızlı ve kolay landing page oluşturma özelliğini değerlendirmeli.

AWeber

aweber-email-pazarlaması

Ücretsiz Kullanım : Var

120.000 kullanıcıdan oluşan portföyü ile, Aweber alternatiflerine göre nispeten daha küçük bir platform. Bunun nedeni ise, Aweber’in önceki dönemde mobil duyarlı form ve e-mail şablonlarını kullanıcılara geç sunması olmuştur. Bu konular sonradan çözülse de, müşterilerin gönlünü almak o kadar kolay olmuyor elbette.

AWeber’i alternatiflerinden ayıran yönü ise, arayüzde kullandığı minimalist yaklaşım diyebilirim. Rakipleri havalı ve tatlı arayüzleri üzerine çalışırken Aweber verimlilik ve basitlik konularına odaklanmış durumda.

Doğru kısma odaklanmış olacak ki, AWeber %99’un üzerindeki başarılı e-mail gönderim oranına ulaşmış durumda. Bu da onu pazardaki en yüksek gönderim başarısına sahip platformlardan biri yapıyor.

AWeber’in diğer özelliklerini ise şu şekilde sıralamak mümkün; özel kayıt formları, 700 üzerinde e-mail şablonu, sürükle-bırak düzenleyici, özel segmentasyon vb. Diğer uygulamalarla entegrasyon kolaylığı da, birden fazla araç kullanan pazarlamacı ve girişimciler için ideal.

Drip

drip-email-pazarlama

Ücretsiz Kullanım : Yok

Drip marka iletişimi ile mest edenJ, e-mail pazarlamasında diğerlerine nazaran daha yeni bir platform. Yine de kısa sürede pazarda yerlerini bulduklarını düşünüyorum.  Halihazırda karmaşık bir araç/platform kullanıyorsanız, yüksek ücretlerden bunaldıysanız, karmaşık arayüzler hevesinizi kaçırıyorsa, Drip tam size göre bir alternatif olabilir.

Drip ekibi, platformlarını “marketing automation that doesn’t suck” (işleri berbat etmeyen pazarlama otomasyonu) olarak tanımlıyor. Ve sadece birkaç dakikada siteniz için abonelik kayıt formu oluşturup, mail toplamaya başlayabiliyorsunuz.

Kulağa güzel geliyor. Ama malesef başlangıç ücretlerinin biraz yüksek olduğunu ve ücretsiz deneme imkanının olmadığını belirtmem gerekiyor.

Yine de Drip, müşteri yaşam döngüsünü yönetebildiğiniz, abonelerinizi aktivitelerine göre etiketleyebildiğiniz, CRM’imsi özellikleriyle, epey kullanışlı bir platform.

Emarsys (TR)

Screenshot_7

Ücretsiz Kullanım : Demo isteyebiliyorsunuz

Türkiye’de Markafoni, Teknosa, Avansas gibi büyük oyunculara hizmet veren Emarsys, Avusturya merkezli, daha birçok pazarlama ürünü olan başarılı bir şirket. E-mail pazarlaması çözümlerinde ise, kolay kurulum, kişiselleştirilebilir e-mail düzenleyici ve aktivite bazlı tetikleyiciler gibi verimli özellikler mevcut. Platform üzerinden gönderilen mailler ile aylık,

  • 6 milyar gönderim yaptıklarını,
  • 250.000 kampanya ilettiklerini,
  • Tüm gönderimlerin 5 miyar alışveriş ile sonuçlandığını

söylerler. Bilgilerin doğruluğunu tek tek araştırmak biraz zor olur tabi ki ama, Tekzen, Ebebek, Gittigidiyor, Markafoni, Avansas gibi bu ölçekte firmalar pek yanılıyor olamaz sanırım :)

Diğer yandan Emarsys, Emarsys Suite ile CRM ve diğer pazarlama otomasyonlarını da birlikte sunabilme becerisine sahip olduğundan, tercih edilesi bir alternatif olabilir.

Ne var ki, Emarsys B2C hedefleme yapmıyor. Bu nedenle otomatik bir deneme sürümü mevcut değil, ancak iletişim kurarak demo isteyebiliyorsunuz. Tam fiyat vermeden, fiyatlarının da alternatiflerine göre birazcık tuzlu olabileceğini iletip, konuyu kapatalım :)

Euromessage

euromessage-email-pazarlama

Ücretsiz Kullanım : Demo isteyebiliyorsunuz

Euromessage’a, e-mail ve sms pazarlaması alanında, Türkiye pazarının lideri demek yanlış olmaz sanırım. Yanlışım varsa okuyucularımız düzeltsin J 2002 yılında İstanbul’da %100 yerli sermaye ile kurulan firma, Turkcell, Türk Hava Yolları, Pegasus v.b. birçok yerli büyük şirkete hizmetler sunuyor.

Euromessage’ı ön plana çıkaran özellikler ise, kullanışlı ve basit arayüzü, hızlı teknik destek ekibi, Türkiye pazarındaki deneyimleri olarak sıralanabilir. En önemli özellikleri ise, SMTP sunucunuzdan gönderim yaptığınız maillerin “whitelist” olması konusunda çok yardımcı olmaları. Bu sayede kendi sunucunuzdan gönderim yapabilirken, “spam” olarak etiketlenmekten de kurtulmuş oluyorsunuz.

Üye yönetimi ve segmentasyon, anket yönetimi, kampanya düzenleme aracı gibi alternatifleri ile benzer özelliklere sahip Euromessage, çözümlerini “özel fiyatlandırma” ile pazarlıyor ve bir demo hesabı sağlıyor.

Sendloop

sendloop-email-pazarlama

Ücretsiz Kullanım : 14 Gün / 200 E-mail

Sendloop, merkez ofisi ABD’de, geliştirme ve pazarlama ofisleri Türkiye’de olacak şekilde, Türk Girişimciler Cem ve Mert Hürtürk kardeşler tarafından kurulan yerli bir girişim. Bir süre önce, SadeceHosting’i İngiliz Telecity Group‘a satan Selçuk Saraç, Webrazzi CEO’su Arda Kutsal ve Ideasoft, Mekanist gibi birçok girişimin yatırımcısı olan Projectz’in ortak olduğu girişim, global arenada rekabet fırsatlarını kollarken, diğer yandan Türkiye’de güçlü bir portföy oluşturmaya başlamış bile.

100’den fazla ülkede 20,000’den fazla müşteri’nin kullanmakta olduğu Sendloop, şans verilmesi gereken uygulamalardan biri olarak listemizde yerini alıyor.

14 gün boyunca ücretsiz kullanabildiğiniz ve 200 e-mail gönderimi yapabildiğiniz Sendloop’un, yerli bir alternatif olması elbette büyük bir avantaj. RSS ve dinamik içerik ile tetiklenerek, blog sistemlerinin otomatik gönderim yapabilmesi gibi hoş ve faydalı bir özelliğe sahip Sendloop, aynı zamanda “white-label” olarak platformu müşterileri için kullanmak isteyen ajanslara da fırsat tanıyor.

80’den fazla e-posta şablonu, sürükle-bırak mobil cihaz uyumlu eposta editörü, anlık rapor üretme özelliği ve iOS ve Android mobil raporlama uygulamaları ile öne çıkan Sendloop, uygun fiyatlarıyla da, startuplar ve küçük işletmeler için biçilmiş kaftan.

Yalnızca hizmet sunmakla kalmayıp, kullanıcılarını eğitmeye de yönelen Sendloop, Youtube kanalında her hafta yayınladığı kısa ve pratik videolar ile, e-mail pazarlamasına dair incelikleri aktarıyor.

Sonuç

Yazı boyunca, e-mail pazarlaması için değerlendirmeye değer yedi kullanışlı e-mail pazarlama platformunu kısa kısa inceledik. Her ne kadar, hangisinin size daha uygun olduğunun cevabına sahip olmasam da, yeni başlayanların, Mailchimp veya Sendloop ile ücret ödemeden deneyim edinmesini, sonrasında yine ücretsiz sürüme sahip daha kompleks platformlar olan Getresponse ve Aweber’e geçmesini önerebilirim. Bunlarda da deneyim kazandıktan sonra, hala ihtiyaçlarınızın karşılanmadığını düşünüyorsanız, Emarsys veya Drip gibi ücretli ve daha gelişmiş alternatifleri denemeniz faydalı olabilir.

Zaten yazıda değindiğimiz 7 platform da ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, ne karşılar, biz de bilmiyoruz :)

Umarız faydalı olur.

Eğer e-mail pazarlaması platformları anlamında önerileriniz varsa, siz de aşağıdaki yorum kutucuğundan bizimle paylaşabilirsiniz.

 

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.