Twitter’ın, Facebook’a nazaran pazarlamacılar tarafından daha çok tutulmasının bir sebebi var; o da filtresiz olması. Facebook’da büyük bütçelerle hedefleme yapmak elbette kolay ama kısıtlı bütçelerle ilerlediğiniz dönemlerde, içeriğinizin Facebook filtreleri tarafından görmezden gelinmesi ve kimseye ulaşmaması hiç hoş bir şey değil.

Twitter’ın bu filtresizlik durumu aynı anda hem iyi hem de kötüdür denebilir. İyi tarafı, kullanıcılarınıza dair içgörülerin olduğu “tüm” tweetleri görebilmeniz ve onların da sizinkileri görebilmesi. Kötü tarafı ise, bunun kimi zaman bunaltıcı olabilmesi. Çünkü çok fazla içerik üretiliyor.

Kişilerin ve firmaların hashtag kullanma sebebi de bu değil midir zaten : çöp içerikten işe yarar olanları ayırabilmek.

Uzun bir süre büyük markalar tarafından ciddi alınmayan ve üstünde planlama yapılmayan bir platform olan Twitter, bugünlerde güncelliği ve “cool” luğuyla pazarlama dünyasının merkezinde yer alıyor ve profesyoneller tarafından sosyal medya evreninde hakettiği değeri görüyor.

Peki bu pazarlama ustaları Twitter’ı nasıl kullanıyor?

Leadtail ve DNN’in ortaklaşa hazırladığı raporda, iş geliştirme ve müşteri odaklı 504 firmanın pazarlama profesyonellerinin tercihleri analiz edilmiş. Rapor, 2013’ün son 3 ayında 50-5000 çalışana sahip firmaları baz alıyor.

Dilerseniz; raporda yazılanlara göre, global anlamda geçerliliğini kanıtlamış pazarlama gurularının tercihlerine bir göz atalım.

 

#1. Hangi sosyal ağlarda varlık gösteriyorlar?

Raporun bu bölümünde belki de en şaşırtıcı etken, Instagram ve Vine gibi, görsel içeriğe sahip sosyal ağların popularitesi. Bunun yanında, rakiplerine gerilerden yetişmeye başlayan Google+ ‘ı listede görmek, servisin yavaş yavaş anlaşılıyor olduğunun habercisi olabilir.

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı-1

#2. Hangi uygulama ve platformları tercih ediyorlar?

İlk 15’in 9’unun mobil uygulamalar olması, mobilin artan rolünü vurgular nitelikte. Hootsuite ve Tweetdeck ise, Twitter’a içerik servis eden servisler olarak hatırı sayılır bir performans sergiliyorlar. Burada bir diğer dikkat çeken uygulama ise, henüz geçen yıl piyasaya sürülen “kişisel haber” uygulaması Flipboard. Yavaş yavaş değeri artacak gibi görünüyor.

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı-2

#3. Ne tür içerikler paylaşıyorlar?

Ana akım medya içerikleri pastanın %43’lük kısmını oluştururken, sektörel içerikler de %34 gibi ciddi bir yüzdeye ulaşmış durumda. İçerik pazarlamasının yükselişte olduğuna işaret eden raporda, paylaşılan içerikler arasında pazarlama, teknoloji ve liderlik ile ilgili konuların revaçta olduğu görülüyor.

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı-3

#4. En fazla paylaşılan ana-akım kaynakları nelerdi?

Aktif birer yeni medya algısını çabucak benimseyen Forbes ve dijital çağın ilk gazetelerinden Huffington Post’un listenin ilk iki sırasını paylaşması şaşırtıcı değil elbette.

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı-4

#5. En fazla paylaşılan sektörel kaynaklar nelerdi?

Mashable, popülerliğini koruyarak raporun zirvesinde yerini alıyor. Ana-akımda kendine yer bulmuş belki de ilk sosyal medya blogu olan Mashable, Huffington Post gibi büyüklerle dahi rekabet edebiliyor.

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı--5

#6.  En fazla retweet alan 50 marka

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı-6

#7. En fazla mention alan 50 marka

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı-7

#8. En fazla retweet edilen 50 profesyonel

 

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı-8

#9. En fazla retweet alan 50 profesyonel

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı-9

#10. Farklı sosyal ağlara odaklanan B2B ve B2C Pazarlamacıları

Raporun bu kısmında en çok dikkat çeken ve aslında sürpriz olmayan değerler LinkedIn, Slideshare ve Facebook’a ait. 2013’ü iyi geçiren bu şirketler mecralarını her geçen gün etkileşim için daha iyi hale getirmeyi başarıyorlar.

Pazarlama-guruları-twitter-kullanımı-10

Tüm raporu incelemek istiyorsanız buradan indirebilirsiniz.

Kaynak : Jeff Bullas Blog

Bu konuda sizin görüşünüz nedir? Bu trendler ve tercihler önümüzdeki aylarda Türkiye’ye de yansır mı?

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.