Kanatlı drone olur muymuş dediğinizi duyar gibiyim haklısınız bende aynı tepkiyi verdim haberi ilk okuduğumda fakat kendisini inceledikçe beni drone olduğu konusunda pek ikna edemese de kanatlı drone diye bir kategori olsa kesinlikle kendisinin bu kategoriyi yaratacağına ikna etti diyebilirim. Droneları ve harika mini robotları ile tanıdığımız Parrot bence bu zamana kadar yaptığı en iyi ürünüyle karşımızda adına şimdilik anlam veremesek de, karşınızda Parrot Disco.

Tasarımsal olarak ciddi anlamda kafa yorulmuş bir ürün olduğunu videonun ilk saniyelerinde anlamaya başlıyorsunuz. Öyle ki video ilerledikçe hem tasarım hemde özellik açısından ürüne ciddi anlamda emek harcandığını gözler önüne seriyorlar. Drone adıyla karşımıza çıksa da bildiğimiz droneların özelliklerini görmeniz pek mümkün değil, ilk bakışta insansız hava aracına benziyor ki aslında pek de farkı olduğu söylenemez. Modüler yapısı sayesinde rahat taşınabilmesi için kanatları sökülebiliyor böylelikle kullanmadığınız zamanlarda çok yer kaplamadan aracınızı saklayabiliyorsunuz.

Cihazın teknik özelliklerine bakıcak olursak, ön tarafına 14 megapiksellik güzel bir kamera yerleştirilmiş zaten bu devirde bu tarz özellikler artık büyük bir olay olmasa gerek . Ön tarafa yerleştirilen kamera sayesinde aracı çok rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz asıl güzelliği ise araç gözünden görmenizi sağlayan gözlüklerle de araç kontrolünün desteklenmesi. Cihaz üstünde bulunan görüntü stabilizasyonuyla da görüntünüz gayet net bir şekilde size ulaşıyor. 45 dakikalı uçuş süresi sunan bir bataryası bulunuyor bu batarya arkada bulunan pervaneyi besliyor fakat asıl güzellik kanatlı bir drone olduğu için süzülmesi sayesinde uçuş süresi artıyor. Kalkış konusunu çok pratik bir hale getiren Parrot ekibi Parrot Disco için bunu inanılmaz kolay bir hale getirmiş. Yazılımı sayesinde çizdiğiniz otomatik rotayı takip edebilen, otomatik olarak iniş yapabilen ve kaybolduğunuzda başlangıç noktasına dönmenizi sağlayan harika özellikleri standart hale getirmişler. Bu özelliklerin bir çoğunu dronelarda görsek de bu tarz kanatlı bir dorne da görme ayrı bir keyif dersem yalan olmaz.

İlk bakışta söyleyebileceklerimiz bunlar olsa da şahsi olarak Parrot Disco’yu beğendiğimi zaten yazıdan anlayacağınızı düşünüyorum. Şimdilik çalışan prototipi üretilebilen Parrot Disco’yu CES fuarına yetiştirmek için özel bir çalışma yapılmış. İlerleyen günlerde satış tarihi ve fiyatlarının duyurulmasını beklediğimiz Parrot Disco’nun Parrot’un diğer ürünlerine baktığımızda yine ucuz olmayacağını üzülerek söyleyebilirim.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.