İster bir iş kuruyor olun, isterseniz bir arkadaşlık, her zaman özgün insanları yanınızda istersiniz. Sonuçta kimse yapmacık bir insanla çalışmak veya takılmak istemez. Ancak tabii ki bu sizin için de geçerli, diğer insanlar da sizde bu özelliği arayacaklardır.

Eğer merak ediyorsanız; özgün insanlar, diğer bir deyişle nevi şahsına münhasır kişiler, açık yürekli, kişiliklerini bulmuş ve dürüstlerdir. Özgün insanın dışına gösterdiği ile içindeki hemen hemen aynıdır. Maalesef özgünlük, insanlarda ayırt etmesi zor olan bir özellik. Buradaki asıl problem, tüm insan davranışlarının göreceli olmasında.  Birbirimizi nasıl algıladığımıza ve olaylara bakış açımıza fazlasıyla bağlı.

Aynı zamanda özgünlük oldukça nadir bir özellik. Yapmacık ve geçici heveslerin, medyanın abartmalarının, sanal kişiliklerin olduğu bir dünyada, herkesin sahip olamadığı şeyleri arzuladığı, kimsenin amacının kendisi olmak olmadığı ve daha da önemlisi kimsenin bunları itiraf etmek istemediği bir dünyada, özgünlük daha da nadir ve aranır bir özellik haline geliyor.

Bu nadir “tür”ü gördüğünüzde daha kolay fark edebilmeniz için aşağıda bu tür insanların 10 özelliğini topladık:

Dikkat çekmeye çalışmazlar. Sürekli olarak egolarının desteklenmesine ihtiyaç duymazlar. Dikkat aşığı insanların sürekli doldurulması gereken bir boşlukları olmasına rağmen özgün insanlar çoktan kendilerini tamamlamışlardır, özgüvene sahiptirler ve en önemlisi kendilerini tanırlar.

Sevilip sevilmedikleri konusunda kaygılı değillerdir. Sevilme ihtiyacı kendine güvensizlikten ve narsisizmden kaynaklanır. Kendi duygularınızı ve başkalarının duygularını manipüle etmeyi gerektirir. Ancak kendine güvenen ve özgün insanlar, basit bir şekilde oldukları gibidir. Onları seviyorsanız tabii ki sıkıntı yok, ancak sevmiyorsanız bu da bir sıkıntı değildir.

Herkes bıktığında bunu söyleyebilirler.  Saf insanlar kolayca kandırılabilirler, ancak özgün insanlar saf değillerdir. Ayakları yere basar ve bu onlara saçmalıkları ayırt edip bunu söyleyebilecek bir temel oluşturur. Arada büyük bir fark var!

Kendi bedenlerinde rahatlardır. 70li yaşların sonunda aktör Leonard Nimoy, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar, Spock karakterinin de olduğu gibi, kendisiyle barışık olduğunu söyler. Bir çoğumuz bunu başarabilmiş değiliz. Henry David Thoreau’nun gözlemleyip dile getirdiği gibi “İnsanların çoğunluğu çaresizlik içerisinde hayatlar sürüyorlar.”

Söylediklerini yaparlar ve düşündüklerini söylerler. Abartma veya yüksek atma eğiliminde değillerdir. Sorumluluklarını yerine getirirler. Gerçeği gizlemezler ve lafı dolandırmadan söylerler -bunu söylemek veya duymak ne kadar zor olsa da…

Bir sürü şeye ihtiyaçları yoktur. Eğer kendiniz ile barışıksanız, mutlu olmak için bir çok dış etmene ihtiyaç duymazsınız. Mutluluğu nerede bulmanız gerektiğini bilirsiniz -kendi içinizde, sevdiklerinizde ve işinizde… Kısaca mutluluğu basit şeylerde bulursunuz.

Alıngan değillerdir. Kendilerini çok da ciddiye almazlar, bu sayede gerçekten ima edilmeyen şeyleri üstlerine alınmazlar, sudan nem kapmazlar. Dünyanın kendi etraflarında dönmediğinin farkındalardır.

Aşırı cömert değillerdir, kendileriyle övünmezler. Kendi güçlü yanları hakkında özgüvene sahip oldukları için bu konularda övünmezler. Benzer olarak gereksiz veya rahatsız edici cömertliklerde bulunmazlar. Alçak gönüllülük iyidir ama açık sözlü olmak, direkt olmak daha iyidir.

Tutarlılardır. Özgün insanları ağırbaşlı, katı ve sağlam olarak tanımlayabilirsiniz. Kendilerini bildikleri için ve kendi duygularıyla iletişim içerisinde oldukları için tahmin edilebilirler -tabii ki iyi anlamda.

Verdikleri öğütleri ve önerileri kendileri uygularlar. İnsanlara, kendileri yapmayacakları bir şeyi tavsiye etmezler. Sonuçta özgün insanlar kendilerinin diğer insanlardan daha iyi olduklarını düşünmezler, yani kendilerini beğenmiş değillerdir.

Bütün bu farklı görünen özellikler aslında ortak bir çekirdekten çıkıyorlar: kendini -gerçeklerle uyumlu bir şekilde- tanımak ve bilmek. Özgün insanlar kendilerine, sanki objektif birer gözlemciymiş gibi, diğer insanların gözüyle bakabilirler. Kafalarının içindeki ile dışarı yansıttıkları arasında manipülatif veya dolambaçlı yollar yoktur.

Onları bir kez tanıdınız mı özgün insanların daha tutarlı ve göründükleri gibi olduklarını anlarsınız. Gördüğünüz insan zaten o insanın kendisidir. Bugünün dünyasında bu kadar önemli ve pozitif bir özelliğin soyunun tükeniyor olması çok üzücü. Yalnızca böyle insanları bulmak değil, aynı zamanda özgün birer insan haline gelmek de gittikçe zorlaşıyor…

Bizler de okurlarımızla sürekli iletişimde bulunarak özgün bir içerik sağlayıcısı olduğumuzu düşünüyoruz. Yazının altına yorum yaparak veya başkalarıyla paylaşarak bizlere yardımcı olabilirsiniz. İyi günler, özgün kalın efendim.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.