“Uber legal mi, değil mi?” tartışmaları Dünya’da süre dursun, Hindistan bazlı Ola firması Uber’i $500 Milyon yatırım ve $5 Milyar dolarlık değeri ile geride bırakmayı başardı.

Hindistan’da Uber rakibi Ola taksi uygulaması Seri F yatırımında $500 Milyon daha yatırım alarak Uber’e en dişli rakip olduğunu bir kez daha gösterdi. Geçtiğimiz Nisan ayında da aldığı $400 Milyon yatırım ile toplamda $1.4 Milyarlık yatırım sahibi olan Ola, şirket değerini $5 Milyara çıkarmış oldu. Yatırımcılar arasında Baillie Gifford, Falcon Edge, Tiger Global, SoftBank Group, DST Global ve Ratan Tata bulunuyor.

Ola’dan verilen bilgiye göre uygulama 102 şehirden günlük 1 milyon yolcu talebi alıyor. Uber bu duruma sessiz kalmadı ve yakın dönemde Hindistan operasyonuna $1 Milyar yatırım yaptı. Şu an Uber Hindistan’da sadece 22 şehirde aktif ve günlük ortalama 250.000 yolcu taşıyor.

ola-2

Ola CEO’su Bhavish Aggarwal’in verdiği bilgiye göre geçtiğimiz yıllara oranla Ola 30 kat büyüdü ve şuan filosunda 350.000 araç barındırıyor. Filo taksiler, özel araçlar, patpatlar ve toplu yolcu taşıma araçlarından oluşuyor.

Ola, Uber’in aksine nakit ödeme kabul ediyor, Uber ise nakit ödemeyi aktif hale getirmenin yollarını arıyor. Hindistan, Çin gibi büyük bir piyasa ve tüm global firmaların ağzını sulandıran potansiyele sahip. Bu doğrultuda Uber bu atakların altında kalmayacak ve zaman içerisinde Ola’yı yakalamak için elinden geleni yapacaktır.

Ola’nın ülkemize gelebilme ihtimali belirsiz ama Hindistan bazlı bu uygulama, önümüzde ki yıllarda da ses getireceğe benziyor.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.