İlginç bir başarı hikayesi ile karşınızdayız. Nepalli Mahabir Pun, Annapurna’nın ücra dağlık bölgelerine interneti getirmek istediğinde, takvimler 2001 yılını gösteriyordu. Dağda internetin ne işi var demeyin, tutku, tutkudur işte!

Ancak bu iş için gereken bilgisayarları, bir araya getirdiği ahşap kutular içerisinde elleriyle inşa eden Pun, topluluğu nasıl internete taşıyacağına dair fikre sahip değildi. Hal böyle olunca, aklına gelen birçok fikirden biri olarak; 2001’de BBC Dünya Servisi’ne bir mail gönderdi ve konuya ilişkin olarak medya kuruluşundan yardım istedi. – Ve yardım ettiler de!

mahabir-pun

Dünya Servisi, yalnızca Pun ile aylarca iletişim kurmakla kalmadı, aynı zamanda Pun hakkında bir yazı da yayınladı. Böylece Nepalli girişimci daha fazla insana ulaşma şansı yakalamış oldu. Bu insanlar arasında elbette ki konuyla ilgili yardımı dokunabilecek olanlar da bulunuyordu.

Mahabir Pun’un hikayesine dair bir kısa belgesel niteliği taşıyan yazının başındaki video, Pun’ın eğlenceli ve bir o kadar da inanılmaz hikayesini gözler önüne seriyor. Kısa belgeselde ayrıca Pun’ın ağı nasıl kurduğu, Nepal’de mevcut olmayan normal antenlerin yerine ne kullandığını ve tabir-i caizse, interneti dağların üzerinden atlatarak nasıl getirdiğine dair detaylar mevcut.

Kendisi bu interneti hala kullanıyor mu, upload/download dizi izletir mi, bilemem. Ama konu ne olursa olsun, kararlı olmanın girişimcilere neler getireceğini, Mahabir Pun örneğinde rahatlıkla görebilirsiniz.

Keyifli seyirler!

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.