Amerikalıların özel günlere ve atraksiyonlara ne kadar düşkün olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Super Bowl’u ile, Black Friday’i ile, Paskalyasıyla, Noeliyle, tüm tatilleri ve özel günleri ile, bu vatandaşların “bi’ bitmediniz arkadaş” dedirten, hem imrendiren, bir noktada da bıktıran bir heyecanı söz konusu.

Hal böyle olunca da, reklamcı ve pazarlamacılar da yerinde duramıyor, bu tatil ruhunu ve heyecanını ciroya dönüştürmek için birbirinden farklı yapımlarla karşımıza çıkıyor elbette.

Bu yapımların son örneği ise, Microsoft’un yeni tatil sezonu reklamı oldu. Reklamda,  Microsoft’un 5. caddede bulunan mağazasının personelini, yerel bir gençlik korosuyla birlikte, tatil ruhuna uygun bir koro performansı sergilerken görüyoruz. Apple’ın camdan bir küpe benzeyen ikonik mağaza konseptine “çok benzer” olan bu mağazanın, videonun en majör öğelerinden biri olduğunu söylemeye gerek yok elbette.

Videoyu ilginç yapan ise, başında kullanılan “a special message to some old friends” (bazı eski arkadaşlara özel bir mesaj) ifadesi.

microsoft-apple-gönderme-reklam

Microsoft ile Apple’ın ezeli rekabetini, Steve Jobs’ın, orijinal Mac’in arayüzü Microsoft tarafından taklit edildiğinde kırdığı telefonları hatırlayacak olursak, reklamda belli belirsiz verilen “bayramda küslük olmaz” minvalindeki mesajın şaşırtıcı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir de Microsoft’un hala Apple’ın ayak izlerini takip ettiğini.

Videoda gördüğümüz çalışanlar ve gençlik korosu, videonun başında kullanılan akılcı göndermeye ek olarak, ‘Let There Be Peace on Earth’ şarkısı ile adeta iki ezeli rakibe gönderme yapıyor.

Tabi ki bu tarz işlerin viralite sağlamak için yapıldığı aşikar ancak, nihayetinde her şeyin insanlar için olduğunu hatırlatması açısından bizim hoşumuza gitti, umarız siz de beğenirsiniz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.