Ülkemizde WhatsApp’tan sonra en popüler mesajlaşma uygulaması olan Line, arkadaşlarınıza pizza, oyuncak, takı gibi gerçek ürünler göndermenize imkan sağlayacak özelliğini test etmeye başladı.

Japonya merkezli Line, Tayland’da geçtiğimiz Şubat ayında uygulama üzerinden market alışverişlerinizi yapabileceğiniz özelliğini aktif hale getirmişti. Yapılan yeni güncelleme ile ürün gamını genişleten Line, e-ticaret sektörüne hızlı bir giriş yapmış oldu. Yeni özellik şu an için sadece Tayland’da kullanılabilmekte. Tayland, Line’ın 30 milyon kullanıcı ile en aktif olduğu pazar.

LINE-SHOP-TR

Line, e-ticaret dışında birçok yeniliği Tayland’da test ediyor. Bunların arasında 2$’lık müzik yayını ve YouTube benzeri video paylaşım platformu bulunmakta. Line’ın bu yeni girişimlerine sebep olarak, popüleritesinin düşmesi ve kullanıcı sayısının düz bir çizgide seyretmesi gösteriliyor.

Ülkemizde de agresif şekilde reklam yapan Line, Beyazıt Öztürk’ün Beyaz Show adlı programında ürüne ait ayrı bir bölüm oluşturmuş, sponsorluka ciddi miktarda yatırım yapmıştı.

Line, Japonya, Tayvan, Tayland ve Endonezya’da 212 aktif kullanıcısı ile en popüler mesajlaşma uygulaması olduğunu iddaa ediyor.

Kullanıcılar, Line üzerinden sticker satın alıp arkadaşları ile paylaşabiliyorlardı. Artık kullanıcılar daha fazla ürün satın alabilecek ve arkadaşlarına sinema bileti, kahvaltı ve kahve gibi hediyeler gönderebilecekler. Hediye gönderimi yapabilmek için Line Pay adlı sisteme kredi kartı bilgilerini kaydetmeniz yeterli.

Asıl soru, Line, yaptığı bu ataklarla kullanıcı sayısını arttırabilecek mi? Şimdilik Line, sunduğu ürünlerde yaptığı büyük indirimlerle, kullanıcıları Line Pay sistemine kayıt ettirerek daha sonraları daha büyük meblağlarla alışverişin yolunu açmayı planlıyor olabilir.

line-hediye-2

Çin’in önde gelen mesajlaşma uygulaması WeChat aynı sistemi ilk deneyen firma olmuş ve 200 milyon kullanıyı WeChat Pay sistemine kayıt ettirerek büyük bir başarı sağlamıştı. Öte yandan Line’ın hedef kitlesi olan Tayland ile bu kadar büyük ölçekli bir başarı sağlaması matematiksel olarak zaten mümkün değil.

Bu proje bir Tayland test projesi olmaktan çıkıp globale yayıldığında başarı oranı ne olur bilinmez ama şimdilik Line tarafında umut verici bir gelişme olarak görülmekte.

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.