Küçük işletme veya startup sahibiyseniz ve hala Facebook treninde yerinizi almadıysanız, ciddi bir trafik ve marka görünürlüğü fırsatını kaçırıyor olabilirsiniz.

Acı gerçek şu ki; firmanız dijital dünyada varlık gösteremiyorsa, gerçekte de olmasa olur algısı yerleşmiş durumda. 1 milyarı aşkın kullanıcısı ve 15 milyon firma sayfasıyla Facebook, firmanızın müşterisi olabilecek tüm potansiyeli içinde barındırır. Tek yapmanız gereken ortaya çıkıp, doğru strateji ile “biz de buradayız” demektir. Ayrıca doğru kullanılırsa, Facebook sayfaları, firmaların websitelerine müşteri trafiği çekmek konusunda öncelikli seçeneği haline gelebilir. Aşağıdaki grafikte de görülebileceği gibi; Facebook trafik yönlendirmesinde rakipleri arasında lider konumdadır.

Markanızın Facebook sayfasından maksimum verim almak için 5 ipucu ise şöyle;

1.     Kişisel bir sayfa değil, hayran sayfası oluşturun.

1-2 sene öncesine kadar sıklıkla yapılmakta olan ama şimdilerde yavaş yavaş iş sahiplerinin yapmaktan vazgeçtiği birşey; marka için şirket sayfası yerine, şahıs profili oluşturmak. Bu kişisel hayatınız ile işinizi birbirine karıştırmakla kalmaz, müşterilerin de kafasını karıştırır. Buna mutlaka dikkat edin.

2.     Kavrayıcı ve alakalı içerik paylaşın.

Eğer bir sayfa kurarsanız ve paylaşacak hiçbirşeyiniz yoksa, mevcut kitleyi sayfada tutmak ya da yeni kişileri sayfaya getirmek imkansıza yakındır. Markanızı Facebook üzerinde yapılandırmanın anahtarı, müşterilerinizle bire bir iletişim kurmaktır.

E-Ticaret sitesi mi işletiyorsunuz? En son gelen ürünlerinizi ve planlanan indirimlerinizi paylaşın. Hizmet sağlayıcısı mısınız? İndirim almak için yarışmalar ya da süreli indirimler uygulayıp, müşterilerinizi sitenize çekin. Hatta mümkünse, bu işi profesyonel düzeye taşıyarak “içerik pazarlaması” yapın.

3.     Kaliteli beğeni toplayın.

Kitlenizi kavrayan içerikler üretmeye başladığınızda, sayfanızın hayranları sizin için pazarlama sürecine dahil olmaya başlayacaklar, ama bu konuda rehavete kapılmamalı, kaliteli ve alakalı içerik üretmeye devam etmelisiniz. Tam bu noktada kendinize hedefler koyun ve istikrarlı bir şekilde paylaşıma devam edin. Adınızın dalga dalga yayıldığını göreceksiniz.

Facebook sayfanızı, kişisel blogunuzda ya da şirketinizin sitesinde de tanıtmanızı da içeren bir taktik listesi oluşturun. Unutmayın ki, her başarılı girişimin anahtarı, hedef kitleye ulaşmaktır. “İdeal Müşterinizi” tanımlamak için benzer lokal şirketlerin sayfalarını gezin ve onları kimlerin “beğendiğini” öğrenin.

4.     Müşterilerinizi Facebook reklamlarıyla hedefleyin.

Elinizin altında bir kredi kartı, birkaç tıklama ve klavyenizdeki harflere basarak bir reklam oluşturabilir, bunu kampanyaya dönüştürerek binlerce potansiyel müşterinize ulaşabilirsiniz. Facebook’un kullanıcı dostu arayüzü hedef kitlenizi, ilgi alanları, yaşadığı coğrafya ve yaş gruplarına kadar daraltmanıza olanak sağlar.

Böylece daraltılmış kitle ile, tam olarak ulaşmak istediğiniz müşteri profiline en uygun maliyetle kendinizi duyurmuş olur, kaliteli bir kitleye sahip olabilirsiniz.

5.     Unutmayın, müşteri her zaman haklıdır.

Müşteri her zaman haklıdır. Sayfanızda olumsuz olarak değerlendirilebilecek hatta markanıza zarar verecek yorumlar dahi bırakıldığında bu gerçek değişmez. Sanal dünyada mutsuz bir müşteriyle iletişime geçmek, en az yüz yüze olmak kadar rahatsız edici olabilir.

Yine de ne yaparsanız yapın, olumsuz bir yorumu silmeyin. Bu güvenilirliğinizi sarsar ve insanlara saklayacak birşeyleriniz olduğu hissini verir. Olumsuz yorumları, halka açık bir şekilde müşteri hizmetlerinizin kalitesini teşhir etmek için fırsat olarak kullanın.

Kaldı ki, bazen olumsuz bir yorum, pozitif yorumların daha inanılır olmasını sağlayabilir.

Bir sosyal medya profilini sürdürmek başlarda sıkıntılı bir iş gibi görünse de, eski yöntemlere nazaran, müşterilerinizle bire bir iletişim kurmanız açısından markanıza inanılmaz katkılarda bulunabilir. Tek amacınız, istediğiniz kitleyle buluşarak, onlara istediklerini vermek ve nihayetinde mutlu etmek olmalı. 

Böylece onlar da sizden satın almaya başlayacak veya devam edecektir.

Kazan-Kazan!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.