Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile Microsoft’un kurucusu Bill Gates, küresel ısınma sorununa çözüm üretmek ve temiz enerji teknolojilerine yatırım yapmak için bir araya geliyor. Bu iki liderin; PR etkisi peşinde mi olduğu, yoksa gerçekten yalnızca insanlığın iyiliği için mi çalıştığı, tartışılır. Ancak her ikisinin de bu tarz sosyal sorumluluk ve insanlığın-iyiliği-için faaliyetlerinde bugüne kadar oldukça aktif rol aldıklarını söyleyebiliriz.

Mark Zuckerberg, kendi Facebook sayfasında yaptığı duyuruda, eşi Priscilla Chan ve Bill Gates ile Breakthrough Energy Coalition adındaki organizasyona start verdiklerini iletti. Organizasyonun temel amacı, tüm dünyadaki sıfır-karbon teknolojilere yatırım yapmak olacak. Organizasyonun üye listesinde ise; Virgin Grup CEO’su Richard Branson, Amazon kurucusu Jeff Bezos, Alibaba kurucusu Jack Ma gibi teknolojinin önde gelen isimleri yer alıyor.

bill-gates-mark-zuckerberg-güçlerini-birleştiriyor

Duyurunun, önümüzdeki hafta Paris’te düzenlenecek BM İklim Değişikliği Konferansı ile aynı zamana denk gelmesi elbette ki tesadüf değil. Etkinlik süresince, Bill Gates ve Amerikan Başkanı Barack Obama’nın Mission Innovation adındaki yeni teşebbüsü açıklamaları bekleniyor. Mission Innovation’ın amacı ise, önümüzdeki beş yılda, hükümetler ile birlikte çalışarak, enerji araştırmalarında kullanılacak kamu yatırımını iki katına çıkarmak olacak.

Washington Post‘un haberine göre, 19 ülkenin halihazırda Mission Innovation teşebbüsüne katılmış durumda ve bu ülkelerin, temiz enerji arge çalışmaları için yapılacak yıllık harcamalarının 2020 itibariyle 20 milyar dolar olması bekleniyor.

Her ne kadar Mission Innovation ve Breakthrough Energy Coalition farklı teşebbüsler olsa da, karbon emisyonlarını düşürme konusunda ciddi adımlar atan ülkelerde birlikte çalışacaklar.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.