Mobil stratejide, birbirinden bağımsız uygulama stratejisini izleyen Linkedin, ana uygulamasının tasarımında radikal bir güncellemeye gitti.

Şirket, dün itibariyle iOS ve Android cihazlar için eş zamanlı olarak, ana uygulamanın tasarımını tamamen yeniledi.

Geçtiğimiz ay, Talent Connect konferansında, CEO Jeff Weiner tarafından ön lansmanı yapılan yeni tasarımla, Linkedin artık Facebook ve diğer sosyal medya uygulamaları ile benzer bir görünüme sahip.

linkedin-mobil-uygulamalarını-yeniledi

Facebook’a benzer şekilde, Linkedin’in yeni uygulamasında, merkezi bir içerik beslemesi (Ağım) etrafına kurulan ve ağınızdaki kişilerin güncellemelerine ve Linkedin üzerinde paylaştıkları içeriklere kolayca ulaşmanızı sağlayan bir kullanıcı deneyimi tasarlanmış. Yine Facebook’un Haber Kaynağı’na benzer şekilde, uygulamada, ilgilenmeniz muhtemel olan güncelleme ve bildirimleri filtreleme özelliği getirilmiş. Ve Linkedin’in ifadesi, bu deneyimin zaman içerisinde çok daha gelişmiş hale geleceği yönünde.

Anasayfa sekmesinde ise, geçtiğimiz günlerde yenilenen Pulse uygulamasına benzer şekilde, ağınızın 2. ve 3. derece kişilerinden gönderileri ve benzer işlere sahip kişiler arasında popüler yazıları görmek mümkün.

linkedin-mobil-uygulama-ios-android-yeni

Bu yeni tasarımın temelinde yatan fikri ise Linkedin Ürün Başkan Yardımcısı’nın sözleri özetliyor;

“Bağlantılarınızla çok fazla ilgilenen bir haber kaynağından, daha çok takip etmeyi seçtiğiniz, profesyonel konular ve ilgi alanları ile ilgilenen bir kaynağa geçiş yaptık.”

Bu güncelleme ile, Linkedin’in kullanıcılarına daha “doğru” hizmet edip etmeyeceği, henüz belirsiz. Fakat ilk yorumlar her zaman olduğu gibi, “eskisi daha iyiydi” minvalinde. Kullanıcı deneyimi anlamında doğru bir iş olup olmadığı zamanla anlaşılacaktır ancak, görsel tasarım anlamında, yılların çift dikiş öğrencisi Linkedin’in, çok da parlamadığını söylemek mümkün.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.