Sanal gerçeklik teknolojisinin hayatımıza farklı formlarda girmeye başlamasıyla birlikte her sanal gerçeklik aracını daha anlamlı hale getirmenin yolu içerik üretmekten geçmeye başladı. Üretilen içeriklerle cihazların ne anlama geldiğini ve neler için kullanıp, nasıl deneyimler edinebileceğimiz konusunda üretici markalar farklı çalışmalar yapmaya başladı. Daha önce üreticiler tarafından olmasa da Castrol tarafından yapılan harika bir işi ‘ Sanal ve gerçek dünyanın buluşması: Oculus Rift ile gerçek drift‘ başlığında sizlerle paylaşmıştık. Markaların yaptığı çalışmalar sonrasında, hem video ve görsel içerik sağlayan internet sitelerinde hem de ürünlerini kullandırmayı amaçlayan üreticiler için yeni bir yarış başlamış oldu. Bu yarışın başlangıcı da NBA yıldızı Lebron James ve Oculus iş birliği ile yapılmış oldu.

Lebron James ve Oculus iş birliği ile yapılan çalışmada, NBA yıldızının antrenmanlarına konuk olarak, James’in başarıya ulaşmak için nasıl mücadele ettiğini anlatan ‘Striving for Greatness’ (Mükemmellik için çabalamak) konsepti ile 12 dakikalık bir video içerik hazırlanmış. Oculus iş birliği ile yapılan çalışma ile Oculus Rift ya da Samsung Gear VR cihazlarınızla Lebron James’in başarıya giden yolda neler yaptığını ve yaşadığını 12 dakikalığına görebileceksiniz. Hatta Gear VR yada Oculus Rift sahibi iseniz görmekten daha fazlasını deneyimleyebileceksiniz.

Cihazları üretmek bir yana, cihazları anlamlı hale getiren her şey bu içerikler olacaktır. Yani, biz bu cihazlarla evimizde oturarak “Times meydanında yeni yıl kutlaması deneyimi yaşayabilecek miyiz?” ya da “Afrika da safari ne kadar gerçek hissettirecek?” gibi soruları cevaplamak ve bu konuda kendilerini ispat etmeleri gerekiyor. İçerik konusunda ki güven sağlanıp, merak yaratıldıktan sonra bir çok kullanıcı sanal gerçeklik gözlüklerine daha sıcak olacaklardır. Samsung Gear VR gibi pahalı cihazlar olmasa bile başlangıç için Google’ın Cardboard‘ını deneyecek cesaretleri olacaktır.

İçerik konusunda video içerik dışında fotograf içeriğinde önemini ve etkileyiciliğini anlamak adına ‘Flickr’ın Samsung Gear VR uygulaması on binlerce 360′ fotografla yayınlandı‘ haberimizi de incelemeden geçmeyin.

Güncelleme:
Lebron James’in Samsung Gear VR TV reklamı

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.