Çok değil, sadece birkaç sene öncesine kadar, bir websitesine sahip olmak çok da gerekli bir şey değildi. İnsanlar firmaları telefon listelerinden ya da gazete ilanlarından takip ederken, öneride bulunması için arkadaşlara ve aileye danışıldığı bir zamandı. Firmalar kendilerini geleneksel kanallardan (el ilanı, billboard, televizyon, dergi, gazete) yayınladıkları reklamlarla anlatmaya çalışır, ya da fısıltı gazetesine bel bağlarlardı.

Şu an içinde bulunduğumuzdan çok daha sade bir zamandı.

Fakat sonra internet hayatımıza girdi.

Websitesi Devrimi

Başlarda, bir websitesine sahip olmak o kadar da önemli değildi. Hala yeterince gelişmiş bir kanal değildi ve firmaların müşterileri hala başka mecralardan geliyordu. Buna rağmen zamanla, internet gitgide daha önemli hale geldi. Bugün, birçok işletme, websitesi olmadan ayakta kalamayacak durumda. Elbette ki bu konuda da istisnalar var ama, büyük resim; yerel ve küçük bir işletmenin bile bir websitesine mutlaka sahip olması gerektiğine işaret ediyor. Hatta bu konuda yasal düzenlemelerden bahsedildiği de oldu son yıllarda.

Aynı değişim, şu anda mobil teknolojiler için devreye giriyor.

Mobil Devrim = İnternet Devrimi. Neden?

Bir zamanlar, cep telefonları da aynı sabit telefonlar gibiydi, sadece kabloları yoktu. Şimdi her biri birer küçük bilgisayar. Üstüne üstlük akıllı telefonların yükselişi ve bütçeye uygun veri paketleri ile, tüketicinin masaüstü kullanım alışkanlıkları müthiş bir ivmeyle mobil kullanım alışkanlığına dönüşmeye başladı. Aslında, birçok sektörde ve coğrafi alanda, internet trafiğinin yarısından fazlası artık mobil cihazlardan geliyor. Ve her ne kadar %50 sınırı aşılmamış olsa da, mobil trendin gösterdiği çıkış ivmesi, bunun çok yakında gerçekleşeceğinin habercisi.

Dünya mobile geçiyor.

Peki bu neden bu kadar önemli? Eh, websiteniz mobil cihazlarla uyumlu değilse, mobil ziyaretçilerin rakamlarını düşünüğümüzde, hiç olmasa da olur gibi bir durum var. Kulağa iddialı geliyor değil mi? Kullanıcı davranışları üzerine yapılan güncel çalışmalar gösteriyor ki, bir websitesi mobil-uyumlu olmadığında, çoğu kullanıcı “geri” butonuna basarak siteyi terk ediyor ve büyük ihtimalle bir daha hiç geri dönmüyor. Bunun yerine, mobil cihazlara uyumlu alternatiflere yönelerek, işlerini onlarla görüyorlar.

Bu da demek oluyor ki; websiteniz mobil-uyumlu değilse, kısa bir zaman sonra kullanıcıların çoğunluğunu oluşturacak kitle için, yok sayılacaksınız. Bunu gerçekten acı bir gerçek olarak değerlendirmek mümkün, fakat aynı zamanda, hızlı davranarak rakiplerinize karşı avantaj sağlamanız için bir fırsata da dönüşebilir.

Mobile Öncelik Verin

Artık tamamen telefon rehberinize güvenerek işinizi yürüteceğiniz bir zamanda değiliz. Mobil de çok yakında aynı kapasiteye ulaşacak ve sadece websitesine güvenmek ve mobile uyumlu hale getirmemek çok pahalı bir hataya dönüşecek. Ve verdiğiniz kayıplar sonraki yıllarda da artarak devam edecek.

Tam da bu nedenle, internet ve dijital pazarlama söz konusu olduğunda, 2014 yılında mobile öncelik vermeniz gerekiyor. Herkesin olacağı yer orası, siz de en kısa zamanda yerinizi almalısınız.

2 Kişi Yorumlamış

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.