Bir projeniz varsa, özellikle somut bir teknoloji ürünü ise, yatırım aramaktan daha pratik ve faydalı bir yol var : kitlesel fonlama. Dünyada hızla yükselen trend, geçtiğimiz 3 yılda kendi ekonomisini, global olarak 5.1 milyar $’a çıkarmış durumda. Artık duymayanın kalmadığı Pebble (10 milyon dolar) ve gelecekte oyuncakların nasıl görüneceğine dair ipucu veren Kano (1.5 milyon dolar) gibi teknoloji ürünlerinin, imece usulü ile tahminlerin çok üstünde fonlanmasıyla, girişimcilerin dikkatini çeken bir konsept haline geldi kitlesel fonlama.

Tüm bunlara ek olarak, insanların isteyeceği ürünler tasarlayıp başarılı bir şekilde fonlanan proje sahipleri, bir taşla iki kuş vurmuş oluyor. Çünkü bu topluluklar sadece maddi temel oluşturmakla kalmıyor, projelerin viral yayılımını artırıyor ve pazarlama masraflarını azaltıyor.  

Ülkemizde henüz tam olarak gelişmemiş bir kültür olsa da, Biayda ve Fongogo gibi projelerin önümüzdeki yıllarda artması ve etkili olmaya başlaması şaşırtıcı olmaz.

Clarity‘nin hazırladığı infografikte, dünyada kitlesel fonlamanın bugüne kadar başardıkları ve parlak geleceğine dair ipuçları bulmak mümkün;

clarity-kitlesel-fonlama-infografik

 

Kitlesel fonlamanın geçerli bir model olduğunu ve Türkiye’de yayılacağını düşünüyor musunuz? Bir yorum bırakın, beyin fırtınası yapalım.

2 Kişi Yorumlamış

 1. İsmail Şen

  Kitlesel fonlamanın geçerli bir model olduğunu ve Türkiye’de yayılacağını düşünüyor musunuz? Bir yorum bırakın, beyin fırtınası yapalım ?

  Bu soruna cevabım kesinlikle düşünüyorum. SPK, kitlesel fonlamayı 2015 ajandasına aldı. Türkiye’de olgunlaşması zaman alır.
  Kişisel olarak ilgili olduğum bir konu. Yardımlaşma ve paylaşma ekonomisini yeniden ateşleyen bir durum. Hayatımızı kolaylaştıracak ürünler için kocaman kapital firmalara mahkum kalmayacağız.

  Yazı için teşekkürler faydalı oldu :)

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.