İnsanların koşulsuzca takip ettiği bir lider olmanın yolu sevilen bir lider olmaktan geçer. Karizma ve otorite sahibi olmak, liderlikte olmazsa olmazlardan olsa da araştırmalar gösteriyor ki sevilen lider olmak bu iki koşulu bertaraf edebiliyor. Otorite baskı demektir ve baskı insanları yıldırır. Zamanla lider kimliği baskıcı diktatöre dönüşür.

Yapılan araştırmalarda küçük gruplara çalıştıkları en iyi ve en kötü patron/ lideri tarif edin denildiğinde, grubun çoğu doğuştan özellikleri atlayıp ( zeka, dışa dönüklük, çekicilik gibi) direk tamamen liderin kontrolünde olan ve geliştirilebilen özelliklerinden bahsettiler ( ulaşılabilirlik, alçakgönüllülük ve pozitiflik gibi).

Bu araştırmalar ve daha niceleri hep aynı sonuçları veriyor. Milyonlarca insanın ortak yanıtı duygusal zeka’dan yana. Yani insanlar kendilerine lider seçerken zeka katsayısına göre değil duygusal zekasına daha çok güveniyor.

Doğuştan gelen özelliklerin aksine daha sevilen bir lider olmak tamamen sizin elinizde ve kontrolünüzde.

Sevilen bir lider olmanın 10 yolunu sizler için sıraladık:

#1 Kişisel Bağlantı Kurun

Sevilen lider kalabalık bir salonda bile insanlarla tek tek göz teması kuran ve sizi sanki birebir görüşmede hissi veren kişilerdir. İnsanları dinler ve yanıtlar. Kendisini özel hissettirdiğiniz insanlar size daha çok saygı ve sevgi besleyeceklerdir.

#2 Ulaşılabilir Olun

Sadece kendi çıkarları söz konusu olduğunda sizinle ilgilenen insanları tanırsınız. İşte onlardan biri kesinlikle OLMAYIN. Sevilen liderler, karşısındaki her insanın zaman ayırmaya değdiğini ve bunun hiçbir ayırım yapılmadan olması gerektiğine inanan kişilerdir.

#3 Alçakgönüllü Olun

Beğenilirliği en hızlı öldüren birşey varsa o da kibirdir. Kibir her konuda uzak durulması gereken insan doğasını tehdit eden en kötü duygudur. İnsanın zaaflarını ve zayıflığını kullanır. Sevilen liderler bulundukları pozisyonu, sevenlerini ezmek için değil, bulunduğu mevkinin ona yüklediği hizmet yükünün bilincinde olarak alçakgönüllülükle davranırlar.

#4 Pozitif Olun

Sevilen liderler, her zaman pozitif görüntüleri ile etrafına güvenilir, güçlü bir enerji yayan kişilerdir. Onlar yöneticilere sunum yapmaz, fikirlerini ve öngörülerini paylaşırlar. Onlar fabrika turu yapmaz, üretime yardımcı olan insanlarla buluşmaya ve sorunlarını dinlemeye giderler. Onlar diyet yapmaz, sağlıklı beslenmenin faydalarını bilerek yaşarlar. En olumsuz durumlarda bile pozitif olacak bir sebep bulur ve etrafındakilerin korkuya, endişeye kapılmalarına engel olurlar.

#5 İstikrarlı ve Tutarlı Olun

Sevilen liderler başarıları ve başarısızlıklarından ders çıkarmayı bilirler. Ne başarıları ile övünerek vakit harcarlar ne de başarısızlıklarına takılıp, olumsuzluğa kapılırlar. Her iki durumda da istikrarlı ve tutarlı kararlar alıp yollarına devam ederler.

#6 Cömert Olun

Hepimiz elinde ki bilgileri, kaynakları ve deneyimlerini bizlerle paylaşmayan liderlerle çalışmışızdır. Bu tarz liderlerin ortak korkusu, size verdikleri kaynaklar ile bir gün olur da parlarsınız ve işlerini elinden alır veya onları yetersiz gösterirsiniz. Sevilen liderler ise cömerttir ve elindeki hertürlü bilgiyi, kaynağı ve deneyimi paylaşmaktan asla korkmaz. Sizin başarılı olmanızı herşeyden çok ister çünkü inandığı şey: Sizin başarınız onun da başarısıdır.

#7 Dürüst Olun

Sevilen liderler sadece kelimelerle değil, eylemleri ile de güven ve hayranlık aşılar. Her lider dürüstlüğün onlar için çok önemli olduğunu söyler fakat sadece sevilen liderler söylemekle kalmaz bunu konuşmaları, tavırları ve hatta yürüyüşleri ile bile belli ederler. Eğer dürüstülüğün temeli sağlam değilse, etrafına cazibe ve karizma saçan bir lider bile birgün unutulmaya mahkum olur.

#8 İnsanları İyi Okuyun

Sevilen liderler, karşısındaki insanın davranışından, sesinin tonundan, vücut dilinden ve yüz ifadelerinden nasıl bir ruh halinde olduğunu anlarlar. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi sevilen lider olmanın yolu yüksek bir duygusal zeka gerektirir ve bu duygusal zeka en çok insan okumada gerekir. Karşısındakinin ruh halinden anlayan lider, buna karşı önlem alır ve durumu idare etmesini bilir.

#9 Potansiyeli Takdir Edin

Sevilen lider, insanların içindeki en iyiyi gören kişidir. Sadece bunu kendi görmekle kalmaz, etrafında ki herkesin bilmesini de sağlar. Böylelikle herkes en iyi konuda kendini geliştirir ve birlikten kuvvet doğar.

#10 Donanımlı Olun

Daniel Quinn şöyle der: “Karizma insanların dikkatini çekmeye yarar. Dikkati çektikten sonra onlara söyleyecek bir şeyiniz yoksa hiçbir işe yaramaz”. Sevilen liderler birşeyleri biliyormuş gibi yapmazlar çünkü donanımlılardır. Onu takip eden insanlarla devamla fikir alışverişinde bulunurlar ve hep söyleyecek bir şeyleri vardır. Bilgisi ve özgüveni ile sevenlerini hiçbir zaman yüzüstü bırakmayacaklarını vurgularlar.

Tabi ki lider olmak, insanların sizi hayranlıkla ve koşulsuz takip etmelerini sağlamak kolay değil. Umarız yazımız içinde liderlik vasfını taşıyan ama bunun henüz farkına varmamış kişilerin günyüzüne çıkmasını sağlar. Bu yazımın sayesinde birgün çok sevilen ve tanınan bir lider olursanız lütfen Toygar Ateş’i unutmayın. :)

 

Yazar Hakkında

Toygar Ateş
Editör

1977 Mayıs ayında İstanbul’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Londra’da Fashion Marketing okudu. Soğuktan ve yağmurdan sıkılıp Los Angeles’a taşındı. Burada İşletme okuduktan sonra İstanbul’a döndü. Okumayı, öğrenmeyi, birşeyler icat etmeyi ve teknolojiyi çok sever. Teknoloji denince onun için akan sular durur. En son çıkan ürünleri, oyuncakları kaçırmaz. Unboxing konusunda uzman denebilecek kadar Teknolojik cihaz kutusu açma deneyimi vardır :) Kafa Tech'te bu enerjisini, merakını ve öğrendiklerini paylaşmak için yazar.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.