Girişim fikrinin çalınma korkusu, özellikle yeni girişimci olmuş kişilerin ya da girişimci adaylarının sorunlarının başında geliyor. Bu insanların, daha girişimciliğin başındayken, tüm dünya fikirlerinin peşindeymiş hissiyatına kapılmaları ve bir türlü bundan kurtulamamaları, çoğu zaman ciddi fırsatları kaçırmalarına sebep oluyor.

Fırsatlar bir yana, karşılarında bulunan yatırımcı, girişimci yada mentor’larını bu ısrarları ile kendilerinden soğutup, daha hiçbir şey başlamamışken, bitirmeye doğru yol alıyorlar.

Daha önce de bu konuya ‘Fikrinizi Saklamaya Son Vermeniz İçin 3 Sağlam Neden‘ başlıklı yazımızda değinmiştik, göz atmanız faydalı olacaktır.

Dilerseniz, bu endişelere sahip olanlarımız için, bir liste ile “neden kimsenin sizin girişim fikrinizi çalmakla ilgilenmediği” konusunu açıklığa kavuşturalım;

1- Fikir %1’lik, uygulama ise %99’luk bir kısmı oluşturur. Böyle olmasaydı, defterimize yazdığımız her fikir, kendi kendine milyon dolarlar kazanmış olurdu.

fikir-uygulama

2- Başarılı işlerin çoğu, basit fikirlerin mükemmel bir şekilde icra edilmesiyle ortaya çıkmıştır.

basit-fikir

3- Aynı fikir, farklı kişiler ve ekipler tarafından hayata geçirildiğinde, tamamen farklı iki ürün ortaya çıkar.

3-Neden-fikriniz-calinmaz

4- Whatsapp, Uber gibi Milyar dolarlık girişimlerin, o fikirleri ilk kez hayata geçiren firmalar olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bir çok kişi ve ekip, bu fikirleri, bu şirketlerden önce hayata geçirmek için uğraşırken battı.

batis-fikir

5- Yatırımcı ile görüşürken, karşınızda her gün fikir dinleyen insanlar olduğunu düşünürseniz ve bu insanların, herkesin fikrine sizinkine davrandığı gibi davrandığını da göz önünde bulundurursanız, durumun onlar için ne kadar can sıkıcı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Farklı insanlar, aynı hikaye; bir filmi bininci kere izlemek gibi.

5-fikiriniz-neden-calinmaz fikriniz-calinmaz-5

6- Enerjinizi buna harcayarak, asıl yapmanız gereken şeyleri kaçırıyorsunuz.

neden-fikriniz-calinmaz

7- Şirketinizi, fikrinizi kendinize saklayarak değil, onu herkesin bilmesini sağlayarak başarıya ulaştırabilirsiniz.

7-Neden-fikriniz-calinmaz

8- Fikrinizin çalınması için %1 ihtimal olsa dahi, rekabet, iş dünyasının temellerinde var. Rekabetten en başta kaçıyorsanız, hiç başlamamanız daha iyi olabilir.

rekabet-fikir

9- Fikriniz gerçekten çalındıysa, potansiyeliniz ve pazarınız var demektir. Sadece fikir çalanlardan daha çok çalışarak ve vizyonunuzla kolayca pazarda söz sahibi olabilirsiniz. Onların bazı şeyleri sizin yerinize veya sizden önce yapıyor olması sizi rahatsız etmesin, nihayetinde yükselmek için basamak gerekir.

fikir

10- Önemli olan girişimcinin kendisi, fikrini hayata geçirmek için ne kadar istekli olduğu ve vizyonudur.

girisimci-sozleri-nevzat-aydin

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.