Kuşkusuz ki kitlesel fonlama tabiri hayatımıza girdikten sonra, teknolojinin gelişimi ve değişiminin olumlu yönde ivmelenmesinin en büyük destekçisi oldu. Kitlesel fonlamayla birlikte, bizlerde “keşke olsa” dediğimiz bir çok ürünü üretmek isteyen insanlarla karşılaşıp, bu heyecanlı mucitlerin bu ürünü çıkartabilmesi için destek olmaya, heyecanlarını paylaşmaya başladık. Her ne kadar yeni bir ürün yaratmanın hazzını yaşatmasa da, daha bebekken bu çocuk büyük adam olacak dediğiniz projelerin dünya çapında başarı yakalaması içten içe, ufak mutluluk patlamaları yaratıyor. Hele ki bizim tabirimizle çorbada tuzumuzun olduğunu bilmek, komşunun oğlunun kazandığı üniversiteyle övünen anne modeli gibi olsa da, sadece ürünü gördüğünüzde hissettirdikleri için bile değecek bir yatırım .

Kitlesel fonlama tabirinin altını dolu dolu dolduran şirket dediğimizde, tabiki Kickstarter bir çok ağızdan ilk çıkan şirket olacaktır. Tabiki hatalar ve eksikler yok değil, hergün bir çok konuda tekrar tekrar eleştiriliyorlar. Bu eleştirileri desteklercesine “South Park – Go fund yourself” isimli bir bölümü bile mevcut, fakat bu onların teknolojide yarattıkları değişimi görmemizi engellemiyor. Bizlerde Kickstarter’da başlayan, kullanmayı istediğimiz desteklemekten heyecan duyduğumuz, sizleride heyecanlandıracak, teknolojinin sadece anlaşılmaz değil, kullanışlı olduğunu, çok küçük adımlarla büyük değişimler ve etkilerin yaratılabileceğini sizlere gösterecek bir liste hazırladık.

 

Gerçek bir oyun deneyimi için Omni

Tamamen gerçek bir oyun deneyimi amaçlayan Omni, tüm sanal gerçeklik unsurlarını bir araya getirip, kendinizi tamamen bu sanal ortamda hissetmenizi sağlarken, fiziksel olarak sanal ortamda hareket etmenizi, koşmanızı zıplamanızı yani tamamen oyunun yada herhangi bir ortamın içinde olmanızı yaşatmayı hedefledi ve başardılar. Kickstarter’dan 3249 destekçiden 1,109,351 dolar toplamayı başaran Omni’nin, ilerleyen süreçte hayatımızda yerini alacağına eminiz.

Omni’nin Kickstarter destekçileri ile ilk buluşmasını, birlikte bu heyecanı paylaştıkları ilk anlarının bir videosunu hazırlamışlar. Ürünü desteklemenin nasıl bir heyecan olduğunun gösteren güzel bir görselleştirme çalışması olmuş.

 

Gelecek’ten gelen traş deneyimi Skarp

Traş konusu bir çok erkek için sıkıntılı olmakla birlikte, sürekli olarak tükettiğimiz traş bıçaklarının da önünü alıp, bir çok konuda daha temiz bir dünya için ufak bir destek sağlayabilecek bir proje olarak görülüyor. Tamamen köpüksüz, jitesiz olarak lazerli bıçağı sayesinde gelecekte yaşayabileceğimiz bir traş deneyimi sunmak için yola çıkan Skarp, 20,631 kişiden 4,004,922 Dolar toplamış durumda fakat Kickstarter ekibi şuan için Skarp’ın projesini askıya alıp, yaklaşık 10 saat önce durumunu “Suspended” yapmış durumda. Önümüzdeki günlerde projenin akıbetini göreceğiz.

 

 

TIKO 3D yazıcının en pratik hali

 

Bir çok 3D yazıcının hayatımıza girdiği son günlerde, daha pratik, daha ucuz ve daha stabil olarak bir çok 3D yazıcı sorununu çözen TIKO ile tanışın. Hem fiyatı hemde pratikliği ile 3D yazıcının her yerde olması gerektiğine inanlar için tek tercih olacaktır. Zira Kickstarter kampanyasında 16,538 kişi tarafından desteklenip, yaklaşık 3 milyon dolar fon bulması,  bir çok soru işaretini akıllardan siliyor.

 

 

Nebia  – Daha iyi Duş deneyimi, %70 daha az su

%70 daha az su ile daha iyi duş deneyimi sunmak, iddalı bir laf olarak gözükse de, Nebia ekibi bunu başarmış. Sık tasarımı ile de sizin tüm beklentinizi karşılayacak bir ürün olduğunu gösteren Nebia, su tüketimini azaltması ile dünyadaki su tasarrufuna katkısını herkes görmüş olacak ki Apple’ın CEO’su Tim Cook’dan bile fon almış durumda. Tasarımı ile farklı bir su püskürtme yöntemi kullanan Nebia %70 daha az su ile normalden farkı olmayan bir deneyim sunuyor fakat muazzam bir su tasarrufu ile.

 

 

Phree – Gelecekte kalem olursa Phree güzel bir başlangıç olacaktır.

Phree ekibi gelecekte yaşayabileceğiniz kalem deneyimini tamamen gerçekleştirmeye odaklanmış gibi gözüküyor. Fakat, gelecekte kalem olacağını düşündüğümüzde gerçekten başarılılar . Telefonunuzla, cihazlarınızla senkronize olan Phree, tüm yüzeylere yazı yazmanıza imkan veriyor. Sizin yazdıklarınızı istediğiniz cihazınızda saklayan Phree, telefonunuzla bağlantılı olduğu için telefonunuza gelen mesajlara yazarak cevap vermenize imkan sağlıyor, aynı şekilde telefonunuz çaldığında direkt olarak Phree’nin üstünden konuşmanızı yapabiliyorsunuz.

 

 

Kickstarter gibi bir çok projenin ve bir çok güzel düşüncenin bulunduğu bu deniz içinden sizler için seçtiklerimiz bu şekildeydi, sizlerde ilginizi çeken projeleri yada konuları bizlerle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin. Bizi desteklemek için yazılarımızı paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.