Her gün yeni ve yaratıcı proje haberleri ile gündeme gelmesine alıştığımız Kickstarter, son günlerde projelerin yasaklanması ve gecikme haberleri ile daha çok adından söz ettirmeye başladı. Bu gelişmelerde büyük oranda Kickstarter’ın suçu olmasa da, başarılı projelerde Kickstarter’ın aldığı pozitif kredi, başarısız projelerde de aynı şekilde negatife dönüyor. Bir de konu Kickstarter’ın en büyük ikinci projesi olan Coolest olduğunda etkisinin daha büyük olması beklenmedik bir durum değil.

Hatırlatmak gerekirse, Coolest tarafımızdan hazırlanan 2014 teknoloji degerlendirmemizde 6 favori inovasyonumuzdan biriydi. Fakat 2015’in sonuna yaklaştığımız şu günlerde Coolest teslim edilemeyen ürün sorunlarıyla çalkalanıyor. Daha ürünlerini teslim alamayan Kickstarter destekçileri varken, üretime devam edebilmek için kaynak yaratmak amacıyla ürünün Amazon üstünden satışa sunulması birçok destekçisini kızdırdı.

coolest-mikser

Kickstarter’dan 13 Milyon dolar toplayan Coolest’ın, bu parayı değerlendirememesi ve teslim tarihlerinin ertelenmesinin asıl sebebi olarak, üstünde bulunan mikser’in motoru ile yaşadığı sorunu öne sürdü. Motor konusunda çalıştıkları fabrikanın greve girmesi ve ürünleri teslim edememesi Coolest’i geciktirmiş. Ardından yeni bir tedarikçi bulmak için kolları sıvayan Coolest, tedarik süreçlerini ve adetleri de göz önüne aldığında mantıklı bir karar verme aşamasında olduklarını söylüyorlar. Coolest CEO’su Ryan Grepper Youtube’a yükledikleri video ile durumu açıklamaya çalışsa da, yazımızı yazdığımız saatlerde videonun kaldırılmış olması akıllardaki soru işaretlerini arttırdı. Daha önce de 13 milyon doları nasıl harcadıkları konusunda açıklama yapan şirketin, bu sefer krizi nasıl yöneteceği merak konusu. Takipçiler ise yapılan açıklamalardan tatmin olmamış olacaklar ki, Amazon’da satışa sunulan ürünün sayfasında 1 yıldızlı değerlendirme ve birçok negatif yorumda mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasını talep etmişler.

Kickstarter gibi teknolojinin ve gelişimin önündeki engelleri kaldıran platformların asıl sorunları, desteklenen ürünlerin gerçekliği ve hayata geçme süreçleri. Her ne kadar destekçiler bu riskin farkında olsa da, ilerleyen süreçte ürünün üretilmesi ve paranın yönetilmesi gibi kritik konularda hatalar yapılabiliyor. Bu hataları minimuma indirmek Kickstarter gibi platformların görevi olacaktır. İlerleyen günlerde Coolest’in motor problemini çözerek ivmeleneceğini düşünsek de, tahminlerin dışında bir çok değişken olduğu için, süprizlere her zaman açık bir durum mevcut. Umarız bu süreçler Kickstarter ve Coolest gibi iki farklı firma için öğretici olmuştur. Coolest’in macerasının sonuçlarını ve etkilerini hep birlikte takip edip göreceğiz. Kickstarter dünyasından gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.