Geçtiğimiz kasım ayında yapılan patent başvurusu sonrasında ortaya çıkan görselleri ve haberi sizinle ‘ikinci nesil Google Glass’ın çizimleri ortaya çıktı‘ haberimizde paylaşmıştık. Burada kısaca Google’ın Glass projesini Project Aura olarak adını ve ekibini yenileyip, başına da Nest’in CEO’su Tony Fadell’in geldiğinden bahsetmiştik. Bu ekibin işin başına gelmesinden sonra, gelecek ikinci nesil Google Glass tam anlamıyla bir merak konusu olmaya başlamıştı ki, Federal Haberleşme Komisyonu‘na yapılan başvuruyla birlikte yeni Google Glass v2.0’ın görüntüleri ortaya çıktı.

İlk bakışta eski versiyondan tasarımsal olarak çok ciddi farkı olduğunu söyleyemeyeceğimiz yeni Google Glass, eski versiyonunu tasarım olarak biraz daha minimal ve toplu bir haline getirilmiş diyebiliriz. Eski versiyonuna göre daha büyük prizma ekrana sahip olan yeni Google Glass 2.0 tek taraflı tasarımı ile mevcut gözlüğünüzle birlikte kullanmanız için tasarlanmış. İş odaklı kullanım için tasarlanan yeni model daha sağlam ve saha kullanımı için daha pratik bir hale getirilmiş gibi gözüküyor. Kullandığı Intel Atom işlemcisinin gücünü arttıran Glass ekibi bu sefer kablosuz bağlantı konusunda bonkör davranmış ve 5Ghz frekanslı arttırılmış internet hızını kullanıcılarına sunacak. Tahmini satış fiyatı olarak 1.500 Dolar gibi rakamların konuşulduğunu da eklemekte fayda var.

Şimdilik sahada testleri ya da cihazın yetenekleri konusunda pek bir bilgi bulunmazken Google tarafından konuyla alakalı bir açıklama gelmedi fakat FCC (Federal Haberleşme Komisyonu)’ye yapılan başvuru üretimin tamamlandığı ve artık yakın zamanda ürünün duyurusunun geleceği anlamına geldiğini söyleyebilirim. Bu tarz elektronik cihazların belirlenmiş standartlara uyup uymadığını kontrol etmek ve bu standartlarca belirlenen testleri yapmak için cihazla birlikte yapılan başvurudan sızan bilgi ve fotoğrafları sizlerle paylaştık. İlerleyen günlerde Google’ın yeni Glass v2.0 için neler planladığını hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.