Geçtiğimiz Mayıs ayında Kanadalı mucit Catalin Alexandru Duru, HoverBoard‘u (uçan kaykay) ile en uzun uçuşu yaparak Dünya Rekoru kırdı.

Duru, Montreal’in dışındaki mütevazı atölyesinde günlük hayatımızda kullandığımız pense, çamaşır askılığı gibi malzemelerden, yokluk içinde rekor çıkardı. Gerçek mucitlik budur. Herkes cebinde eğer birkaç bin doları varsa gerekli malzemeleri toparlayıp bir uçan kaykay yapabilir. Asıl önemli olan yokluk içinde, yaratıcılığın tavan yaptığı durumda, parasızlığın size engel olamayacığı bir motivasyona sahip olup Dünya Rekoru kırmaktır.

31 yaşındaki mucitin hayatı ailesinin, o daha çocuk yaştayken Romanya’dan Kanada’ya göçmesiyle değişmiş. Daha iyi imkanlara sahip olduğunu belirten Duru, Montreal’de yazılım mühendisliği okumuş. Babasının da elektrik mühendisi olması, onun elektronikle iç içe bir yaşam geçirmesinde büyük etken olmuş. Daha genç yaşta yazdığı bir yazılım, NewYork Metropolitan Opera Binasının dışında kullanılmış.

Son birkaç yıldır tek hedefi HoverBoard olmuş ve bütün eforunu buna yoğunlaştırmış. Her nekadar Michael J. Fox’un Geleceğe Dönüş serisinde ki HoverBoard veya Örümcek Adam daki Goblin’in bindiği uçan cisim kadar etkili bir uçuş sağlamasa da, mütevazı atölyesinde geliştirdiği “devasa drone” bir Dünya Rekoru sahibi.

Bir göl üzerinde, 5 mt yükseklikte, 275.9 mt yol kataderek azmin gücü, motivasyon ve bilgisi ile haketti bu rekoru. Şu an için HoverBoard 1.5 dk kadar havada kalabiliyor fakat ileriye dönük planları bulunmakta. Hatta şimdiden 2inci jenerasyon HoverBoard için kolları sıvamış. Dünya’nın birçok yerinden ilgi görüyor, tebrik mailleri yağmuruna tutulmuş mucit, birçok yatırımcının da ilgisini çekmeyi başarmış görünüyor. Kendisi de bu ilginin ona bir kapı açtığının farkında ki, mütevazı bir atölyede, kayak bağlamalarından, penseden, ve birçok gündelik malzemeden yaptığı projesini Omni Hoverboards Inc. isimli bir şirket kurarak büyütmeyi amaçlıyor.

İlerleyen zaman da bu rekor egale edilir mi, bunu egale eden başkası mı olur yoksa Duru’nun kendisi mi bilinmez ama biz bu gelişmeler karşısında çok heyecanlıyız ve sabırsızlıkla nihai tüketiciye sunulmuş seri üretim halini beklemekteyiz.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.