KafaTech ekibi olarak bundan sonra sizlerle haftanın öne çıkan teknoloji haberlerini paylaşmaya karar verdik.

Yeni kanalımız KataTech TV ‘de bu haftanın öne çıkan haberleri: 

Tesla Otopilot Sistemi Testleri Pek de İyi Gitmiyor.

Geçtiğimiz hafta Tesla tarafından yayınlanan yeni yazılım ile hayata geçirilen otopilot özelliği, Tesla sürücülerini zor durumda bırakıyor. YouTube kanallarına yüklenen 2 video da araçların virajları iyi okuyamadığı ve birden şerit değiştirme eğiliminde olduğu görülüyor. Elon Musk bu sürümün beta olduğunu ve bu özelliği test edeecek sürücülerin ellerini direksiyona müdahale edebilecek durumda tutmaları gerektiği konusunda uyarmıştı. Zaten videoda da sürücülerin bu uyarıyı kulak arkası etmediklerini ve bu sayede olası ciddi kazalardan kurtulduklarını açıkça görüyoruz. 

Facebook Asistan “M”

Facebook gün geçmiyorki yeni bir özellikle karşımıza çıkmasın. FB’un en son uygulaması Asistan M, Apple’ın Sirisine, Microsoft’un Cortanasına rakip olarak gösteriliyor. Apple ve Microsoft konuya yapay zeka ve sesli etkileşim olarak yaklaşsada FB bu etkileşimi şimdilik sadece yazı ile soru cevap şekline indirmiş. Uygulama FB Messenger içinden çalışıyor. Her ne kadar Siri ve Cortanaya dişli bir rakip gibi gözükmese de 700 milyonu aşkın devasa bir Messsenger kullanıcı kitlesini ve bu kitlenin ne yaptığından, ne sevdiğine kadar bilen bir sistemi göz önüne alırsak, şuan tek eksiği konuşmaması olması pek de göze çarpmıyor. Bunun yanında en büyük artısı görev tamamlayabilmesi. Yani bir restoranda rezervasyon yapabiliyor, uçak bileti alabiliyor, veya internet faturanızı ucuzlatabilmek için sizin için pazarlık ediyor. Daha ne olsun? :)

facebook-m-assistant2

Mini Video Uygulaması Boomerang

Instagram mini video paylaşım platformu olan Boomerang’ı tanıttı. GIF mantığı üzerine kurulmuş, çok kısa süreli videoları, çeşitli filtreler ekleyerek paylaşmanıza olanak sağlayan Boomerang, şimdiden büyük kitleler tarafından benimsendi.

18.4 ” Samsung View Tablet

Eğer Apple’ın 12.8 inçlik ipad Prosu size yetmiyorsa 18.4 inçli Samsung View imdadınıza yetişiyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında Sammobile isimli site tarafından sızdırılan Samsung View görselleri devasa bir tabletin yolda olduğu haberini vermişti. Yakın zamanda tanıtımı yapılacak tabletin klavyesini barındıran bir de kılıf ile geleceği zannediliyor.

 

Reklamsız YouTube ( RED)

Uzun zamandır bahsi geçen YouTube Red sonunda tanıtıldı. Bildiğiniz Youtube bilmediğiniz özelliklerle geldi. Bunlardan ilki, reklam içermemesi. 2.si daha sonra için kayıt özelliği, sonuncu özelliği ise arka planda oynamaya devam edebilmesi. ilk 1 ay ücretsiz olacak servis daha sonrasında aylık 10$dan verilecek.

 

Sıra geldi haftanın bizi güldüren teknolojik videosuna. Bahçesindeki yaprakları bir türlü temizleyemeyen arkadaşın cin fikrine şapka çıkarmamak imkansız.

 

Haftaya görüşmek üzere… Kafatech’le Kalın, Hoşça Kalın

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.