Teknoloji anlamında oldukça hareketli (belki de en hareketlisi) bir yılın son günlerine yaklaşırken, bir değerlendirme yapmasak olmazdı. Önceki yıllardaki gibi bu yıl da dünya çapında çok akıllı adamlar, çok iyi şeyler yaptı, insanlığa katkıda bulundu. Inovasyonun doğası gereği, bunları görür görmez sahip olamama durumumuz var fakat bizi önümüzdeki aylarda neler beklediğine en azından göz atmayacak değiliz. Kafa Tech ekibi olarak 2014’te en çok beğendiğimiz girişimleri ve inovatif projeleri değerlendirdik, neler yaşadık neler dikkatimizi çekti, buyrun bir de birlikte göz gezdirelim;

Düşünce Transferi gerçekleşti

Bu gelişme bu alanda yapılan herşeyi bir adım ileriye taşımakla kalmadı, bazı soru işaretlerini kaldırırken yeni soru işaretlerini beraberinde getirdi. Daha önce insan beyninin düşünce ile elektronik aletleri kontrol etmeleri gerçekleşmişti, insan beyninin bilgisayarı kontrol ettiğini de görmüştük fakat son çalışma ile insan beynindeki bir düşünceyi 8000 km uzaklıktaki başka bir beyine aktarması çalışmaları başka bir boyuta taşıdı. Gelecek için yeni ufuklar açarken bir çok kaygıyı da yanında getirdiğini söyleyebiliriz. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Biyonik protezler

Geçtiğimiz yılın her platformda favori gelişimlerinden gösterilen, MIT Profesörü olan Hugh Herr tarafından geliştirilen bu çalışma ile biyonik protez konusunda deyim yerindeyse çağ atlıyoruz. Koşma, zıplama, hatta tırmanmaya bile olanak sağlayan protezler bu konuda kusursuzluğa ulaşmasa bile, buna en yakın çözüm olarak gösteriliyor. Hatta TED’de yaptığı konuşmanın sonunda, protezini geliştirdiği, dansçının sahnelere tekrar döndüğü bir dans gösterisine tanıklık etmemizi istiyor.

 

 

Skully

Bir motor kaskından fazlası olan Skully, indiegogo kampanyası ile karşımıza çıktı. Gelecekte kullanmak istediğimiz kaskın bir prototipini bize vaat eden Skully, o kadar başarılı oldu ki 250.000 USD toplamak için çıktığı kampanyadan neredeyse 2.500.000 USD topladı. Ayrıca Skully Arttırılmış gerçeklik entegrasyonu ile özelliklerini bir adım ileriye götürüyor. Yakın gelecekte herkesin kafasında görmeden önce incelemek isterseniz;

 

Movi Stabilizer

Movi ilk bakıldığında çok bir şey vaat etmese de, sinema sektörü için inanılmaz gelişmelerin mihenk taşı olacak diyebiliriz. Aşağıda bulabileceğiniz videoda ilk olarak görüntünün nasıl alındığını ve akabinde nasıl görüntü elde edildiğini gösteriyor. Biraz işin arka tarafını bilenler hemen anlasa da, burada yapılan işi açıklamak bizim görevimiz. Bu ve bu tarz cihazların girişi ile sinema sektörü inanılmaz bir gelişime kapılarını açtı, bu tarz ürünler kolay ulaşılır olmak bir yana alternatif ve ucuz çözümleriyle bile, büyük bütçeler ve uzun zaman harcanması gereken sahnelerin kolayca yapılabilmesine olanak sağladı. Bu olanakla birlikte daha farklı düşünen bir çok sinemacının, eşdeğer kalitede filmlerle, sadece yaratıcılıkları ile ön plana çıkmaları için fırsatlar geliştirmeye başladı. Kurması saatler süren setlerin süresini kısaltmakla kalmayıp, insan gücünü, ekipman sayısını hatta prodüksiyon sonrası kurgu masraflarını bile düşürdü. Bu gelişmelerin ışığında, 2015’in bir çok yeni ve başarılı yönetmenin yılı olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

 

Dash

Kickstarter aracılığı ile tanıştığımız dash, gelecekte görmek istediğimiz kulaklık işlevselliğini taşıyan bir ürün olarak karşımıza çıktı. Gelecekte “dash” ın daha mikro versiyonlarını kullanacağımız vaadiyle geldiğini söylemeliyiz çünkü bu ürünün vizyonunun ileride yaşayacağımızı düşündüğümüz, uçan arabaların olduğu devirde de var olmak olduğu aşikar. Ürün bir kulaklıktan daha fazlası olarak tasarlanmış, kulaklık olmasının yanında kalp atışı, vücut ısısı gibi bir çok veriyi tutarken, özel teknolojisi sayesinde “earbud” olarak tasarlanmış kulaklık aracılığı ile telefon görüşmelerinizi de yapabiliyorsunuz. Daha yakından incelemek isterseniz aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Phone Bloks

Bu çalışma aslında hep akıllarda olan ama nasıl sorusuna verilmiş en güzel cevap olabilir aslında. Dave Hakkens (davehakkens.nl) telefonunu ona sunulduğu gibi almayıp, istediği gibi kişiselleştirebileceği bir telefon peşine düşmüş. Bunu donanımsal olarak gerçekleştirmek için çıktığı yolda, ilk yayınlandığı günde 1 Milyon izlenmeye ulaşan videosu ile yolculuğuna başlamış ve birçok macera sonunda Google’ın işin içine dahil olmasıyla olay zaten çığ gibi büyürken artık kaçınılmaz başarıyı kovalar olmuşlar. Önümüzdeki yıllarda daha çok göreceğimiz PhoneBloks ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

Coolest

Coolest adı gibi en cool en sempatik proje desek sanırım hak verirsiniz. . Kendisi teknolojik bir girişim olmasa da, buram buram teknoloji kokan bu girişim ekosistemi içinden çıkacak bu tarz fiziksel ürünlerin, ne kadar sempatik ve gerçekten istediğimiz şeylere hitap eden bir proje olduğunu görmek bizi çok mutlu etti. Zira bu başarı aynı kulvardaki bir çok girişime motivasyon olmuştu. Karşınızda Coolest.

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.